Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci elitních policejních útvarů žádá o prodloužení mandátu o čtvrt roku – z konce října do konce ledna příštího roku. Žádost dnes projedná Poslanecká sněmovna.
Po sedmi zasedáních komise je její předseda Pavel Blažek (ODS) přesvědčen, že se poslanci blíží k zásadnímu zjištění. „Komise pravděpodobně dospěje k zajímavým závěrům, které budou jiné, než to vypadalo v médiích. Některá vyjádření se ukázala jako na vodě. Některé skutečnosti jsou dokonce úplně jinak, než se ukazovalo v minulosti,“ uvedl Blažek.
Zatím ale komise nemá dostatek důkazů k závěrům, které by měla předložit ve zprávě pro Poslaneckou sněmovnu. Z toho důvodu žádá o prodloužení mandátu. Chce znovu vyslechnout některé svědky – olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, jeho náměstka Pavla Komára a zřejmě i bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu a jeho někdejšího podřízeného, bývalého šéfa ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka.
Ve čtvrtek na osmé schůzi komise vyslechnou poslanci bývalého ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka. Komise čekala, až bude zproštěn mlčenlivosti. Na zbavení mlčenlivosti se čeká i u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z Babišova hnutí ANO.
[ctete]78260[/ctete]
Blažka zajímá především textová zpráva, o které Jiří Komárek tvrdil, že varovala syna vlivného olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka před policejní razií. Poslanci však zjistili, že SMS synovi podnikatele nepřišla, ale naopak od něj odešla. Kvůli zmíněné zprávě přitom plukovník Komárek a jeho bývalý nadřízený Robert Šlachta letos v létě účelově obvinili policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“. Varovná SMS prý měla být odeslána z telefonu některého z příbuzných policejního prezidenta. Tato zkreslená informace se ovšem nezakládá na pravdě.
Za manipulací s fakty byla podle všeho snaha vicepremiéra, ministra financí a oligarchy Andreje Babiše udržet si prostřednictvím ÚOOZ a Roberta Šlachty vliv v Policii ČR a mít pod kontrolou vyšetřování významných politicky citlivých kauz. Informace o vyšetřování Babišových politických a obchodních rivalů dlouhodobě řízeně unikaly ze spisů Šlachtova ÚOOZ do Babišových médií. Cílem bylo poškodit vyšetřované, z nichž mnozí nebyli nakonec ani obviněni, natož pak odsouzeni.
Naposledy se komise sešla v polovině září, kdy přijala usnesení týkající se právě tvrzení plukovníka Komárka, která se objevují v médiích. Členové komise se jednomyslně usnesli, že Komárkova tvrzení nejsou průkazná a podložená fakty. Před poslanci vypovídali také současný ředitel GIBS Michal Murín a bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang.
[ctete]76285[/ctete]
Na plénu Poslanecké sněmovny má prodloužení mandátu komise vesměs podporu. Pokračovat v práci by měla podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) i podle šéfa Starostů Petra Gazdíka.
„Fakta jsou příliš závažná. Buď je pravdou to, že žijeme ve státě, který řídí státní zastupitelství a manipuluje různými kauzami, nebo je pravda, že výrazně pochybilo policejní prezidium a ministerstvo vnitra,“ řekl Gazdík.
Kromě svědků již jednou vyslechnutých si chce vyšetřovací komise pozvat i další aktéry, které ještě nevyslýchala. Navíc chtějí poslanci prostudovat stovky stran dokumentů a spisů.
[ctete]76422[/ctete]
Spojení Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu do společné Národní centrály proti organizovanému zločinu vyvolalo roztržku ve vládní koalici a poštvalo proti sobě i některé bývalé vysoce postavené policisty. Na jedné straně stojí Andrej Babiš, Robert Šlachta a někteří jeho bývalí podřízení, na druhé straně pak ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tuhý. Nakonec válka o policejní reorganizaci přerostla v konflikt mezi Babišovým hnutím ANO a ČSSD.
Sněmovní vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá sněmovní strana v ní má jednoho zástupce. Vedle předsedy Pavla Blažka (ODS) jsou v ní Martin Lank (Úsvit), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Zdeněk Ondráček (KSČM), Richard Dolejš (ČSSD), Bohuslav Chalupa (ANO), Daniel Korte (TOP 09).