Vláda se podle jejích stránek ve středu seznámila po více než dvou týdnech od zahájení očkování s vakcinační strategií ministerstva zdravotnictví, podle které se bude v Česku vakcinovat. Kompletní a podrobnou dokumentaci prošla i redakce deníku FORUM 24. Strategie obsahuje zajímavé pasáže a také závazky vlády – mimo jiné například to, že do konce srpna plánuje naočkovat 6 683 425 lidí. Popisuje také různé specifické situace, které mohou při očkování nastat.
Jak dokládají výroky celé řady odborníků, vakcinace je jedinou cestou k otevření ekonomiky a normálnímu životu. Česká očkovací strategie byla proto důležitou součástí celého procesu. Vláda čelí kritice, že s představením své strategie přišla až pozdě. Nynější dokument by však měl být komplexním průvodcem, jak řešit dílčí problémy s vakcínami.
Česko má podle dokumentu zajištěno 15,7 mil dávek vakcín a rezervaci dalších 4 mil. vakcín, což by mělo zajistit dostatek očkovacích látek pro 8,7 milionu lidí v Česku. V rámci harmonogramu dodávek je možné vidět, kolik jich má ministerstvo v plánu zaočkovat až do srpna 2021.
Předchozí nepříliš ambiciózní odhad potřeby strategie z konce loňského roku na 7 milionů očkovaných do června 2022 se v nové verzi již změnil. Rezort zdravotnictví odhaduje, že do letošního srpna vakcínu dostane 6 683 425 lidí. Byl by to dostatečný počet, který je potřeba k tomu, aby Česko splnilo svůj plán proočkovat 60 procent populace.
Nahrávalo by to i odhadu ekonomů společnosti Goldman Sachs, kteří ve své analýze tvrdí, že by návrat k běžnému životu mohl nastat právě okolo letošního léta.
Specifické situace? Vakcína po prodělání covidu nebo zpoždění mezi dávkami
Část dokumentu popisuje nejrůznější specifické situace, které v souvislosti s očkováním mohou nastat. Jednou z nich je například očkování po prodělání nemoci covid-19. „U každého očkovaného je vždy nezbytné individuálně posoudit závažnost proběhlého onemocnění covid-19, úpravu zdravotního stavu a klinický stav v době očkování,“ uvádí strategie.
U nakažených, kteří nemají žádné příznaky, je možné očkování zahájit nejdříve 7 dnů po zjištění pozitivního testu. Ti, kteří, mají průběh symptomatický, se mohou nechat očkovat až po 14 dnech a po ukončení izolace.
„Reinfekce během 3 měsíců po infekci je podle dostupných údajů málo pravděpodobná. Z tohoto důvodu doporučujeme při omezené dostupnosti očkovací látky odložit očkování první nebo druhé dávky o 3 měsíce po ukončení izolace,“ dodává ministerstvo. Teprve po ukončení karantény je možná neočkovat člověka, který přišel do styku s pozitivním.
Očkovací strategie také vysvětluje, co dělat, pokud dojde k prodlení mezi jednotlivými dávkami vakcíny (celkem jsou potřeba dvě). „Maximální interval mezi podáním první a druhé dávky očkovací látky nebyl stanoven. V případě, že druhá dávka očkovací látky není aplikována v doporučeném odstupu dle SPC očkovací látky, první dávka se počítá a druhá dávka se aplikuje, co nejdříve je to možné,“ popisuje dokument tuto situaci.
Takto bude vypadat covidový certifikát
Pro očkované je připraven speciální covidový certifikát. Bude obsahovat osobní údaje – jako číslo občanského průkazu nebo číslo pojištěnce, název vakcíny a samozřejmě také nezbytný QR kód (není vidět na obrázku), potažmo čárový kód.
Před samotným očkováním bude muset zájemce podepsat prohlášení o tom, že se necítí nemocen, zda měl pozitivní test na koronavirus, jestli byl očkovaný nebo trpí nějakou závažnou chorobou. List upozorňuje, že pokud zájemce nějakou z těchto (a dalších) variant připustí, ještě to nemusí znamenat, že se k očkování nedostane.
Ministerstvo také počítá s nasazením Armády ČR v případě „možného rozšíření velkokapacitních očkovacích míst“. Za stav mají administrativní, organizační a technickou podporu očkovacích týmů. Bude osloven také Český červený kříž.