Jako dokument doby přinášíme kompletní přepis klíčového parlamentního projevu Andreje Babiše z debaty o jeho střetu zájmů a návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě. Činíme tak bez komentáře. Prakticky celý projev Andreje Babiše je namířený proti Miroslavu Kalouskovi.
Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš:
„Vážený pane předsedo, dámy a pánové. Já jsem strašně rád, že jsem se stal středobodem v této Sněmovně a hlavně opozice. Ale vždyť vy jste zapomněli, že vy jste mě zplodili. Vy, zkorumpovaná pravice. Vždyť já jsem byl váš volič, já jsem byl volič ODS. Takže kdybyste nekradli, nepodváděli a plnili program, tak já bych tu nestál. Mohl jsem si užívat těch peněz. Takže já nevím, co mi tady vyčítáte teďka. Já mám střet zájmů. Ano. Protože jsem vybudoval firmu od nuly, která měla v lednu 1993 čtyři zaměstnance s podporou americké City Bank, která dneska zaměstnává 35 tisíc lidí. A obrat mých firem se státem je směšných 1,1 %. A ten se nezměnil. Směšných 1,1 %. Na 240 miliard nekonsolidovaného obratu je to 1,1 %. Pan Zahradník má pravdu, ano plynou miliardy, ale kam plynou? Z mých firem minulý rok plynulo 2 miliardy 314 milionů na zdravotním a sociálním pojištění. Plynulo 743 milionů na daň z příjmu právnických osob do státního rozpočtu. Nemám žádné offshory, jak vaši kámoši. A vy taky někteří. Vy držíte svoje firmy na offshorech. A taky jsem jako fyzická osoba odvedl za poslední dva roky 128 milionů korun. A taky mám nadaci, která rozdá ročně 40 milionů, protože jsem vděčný této zemi, kde jsem uspěl. A šel jsem do politiky kvůli vám. Jsem se koukal na vašeho guru 2. září 2011, jak říkal: „Tady není žádná korupce.“ Potom chtěli po mně milion euro za to veto na ty biopaliva. Tehdá. Na to jste asi už zapomněli. Takže já pracuji zdarma. Můj plat a všechny příjmy jdou na nadaci pro samoživitelky. Všechno si platím sám. I tu cestu do Spojených států jsem si platil sám. Nebral jsem speciál.
Takže já jsem žádný střet zájmů nezneužil. Já si nezničím jméno pro nějaké drobné, protože to jsou drobné. Pro mě jsou to drobné. (Smích poslanců KSČM. Potlesk poslanců ANO.)
Začněme od těch biopaliv
Začněme od těch biopaliv. Pan premiér už to řekl. Všichni to vědí, jak to bylo s biopalivem. Vy jste zapomněli na tenhle národní akční plán České republiky pro energii z obnovitelných zdrojů? Však tady je jasný důkaz. (Ukazuje azurové desky.) Vy jste 8. listopadu 2012 – vaše vláda Nečas a Kalousek – rozhodli o prodloužení těch biopaliv. Tak proč stále lžete? Však tady je to napsané. „V rámci postupného navyšování biopaliv jako alternativních paliv z obnovitelných zdrojů energie v dopravě je nutno vycházet z reálného faktu, že desetiprocentního cíle v roce 2020 nelze dosáhnout nízkoprocentním přidáváním biopaliv do motorových benzinů a nafty.“
Takže vy jste to tady rozhodli. Vy jste to zavedli. A vy říkáte nějakých pět miliard? Aspoň jste se mohli domluvit. Kalousek tady dva měsíce lže o pěti miliardách, které neexistují. Tak pan Bendl zase mluví. Ale pan Kalousek už dneska nemluví o pěti miliardách, protože to nemůže obhájit, protože já jako výrobce biopaliv nemám ani korunu. A tady je důkaz. Ať to lidi vidí. Tady je to. (Ukazuje fotku čerpací stanice formátu A3 se zakroužkovanými cenami.) Když půjdete na tuto čerpačku – Mladá Boleslav, výpadovka směr Česká Lípa, v sobotu nafocené – jaký je rozdíl mezi bionaftou a naftou? Čtyři koruny na litr. To je ta dotace. Výhoda spotřební daně. To je ta pravda.
A Kalousek tady stále lže. Pět miliard neexistuje. Já z toho nemám ani korunu. Tady máte bioetanol. Kolik stojí? (Hledí na fotografii.) 23,90 a normální benzin 32,40. Rozdíl 8,50 Kč ve prospěch biopaliva. A kdo si to vymyslel? Evropská unie! My musíme plnit direktivy. A kdo si vezme na zodpovědnost, že nebudeme plnit závazky vůči Evropské unii a že dostaneme penále? Jasně že dostaneme penále. Takže je to demagogie a já to zásadně odmítám.
Není pravda, že moje firma je závislá na biopalivech. Dneska se sem dováží 38 procent biopaliv ze zahraničí. A moje firma může vyvážet. A moje firma investuje do jedlého řepkového oleje. Ano. A vydělala méně biopaliv. Já zásadně odmítám tyhle lži. Já nevím, proč stále lžete.
Svobodná média. Ano. Však máme Českou televizi. Tam vycházím na pokračování v pořadu Reportéři. Ne? Tam to je… Co máte vůči těm médiím? Já nevím. Já vám můžu tady vlastně přečíst moje média – vaše rozhovory. (Čte z dalšího papíru.) Paní Němcová Lidové noviny 8. února 2014. Pan Kalousek Lidové noviny rozhovor 17. května 2014. Pan Schwarzenberg 18. 10. 2014. Tak vy tam máte víc rozhovorů než já. (Udiveným tónem. Smích poslanců ANO.) Mladá fronta: Karel Schwarzenberg 7. 3. 2015. Petr Fiala, předseda ODS 4. 4. 2015. Karel Schwarzenberg 15. února 2014 rozhovor. Petr Fiala 30. srpna 2014. Miroslav Kalousek dvakrát dokonce 13. 10. a 17. 10. 2014 Mladá fronta Dnes. (Ukazuje papír, ze kterého četl.) Tak o čem vy mluvíte jako? (Opět velice udiveným tónem.) Vždyť já do mých médií nemůžu ani zavolat. Ani tam nevolám.
Tak kde já jsem to ohrožení demokracie? Já tomu nerozumím, o čem je tady stále řeč.
Odpuštění daně z příjmu. Prosím vás, pane Fialo, nelžete. Naše vláda neodpouštěla žádnou daň Agrofertu. Nikdy! A ty dotace, které říkáte, jsou tady. (Ukazuje další papír.) A kdy byly schváleny? 31. ledna 2013. To jste si ze mě dělali ještě srandu. Ještě v červenci 2013 jste si ze mě dělali srandu. Jsme měli dvě procenta. Všechny dotace byly schváleny v roce 2013. Ano. Takže to je lež. Další lež.
Dále snídaně Mafra. No to je neuvěřitelné. (Ukazuje další papír.) Pan Kalousek znovu lže, protože na té snídani, na které jsem byl, nebylo Čepro. Byl tam jenom ČEZ. A měl jsem mylnou informaci, že to stálo 200 tisíc. Ale ta snídaně stála jenom 25 tisíc. Takže to bylo osm snídaní. Takže jsem si dovolil, ani jsem to netušil, že ČEZ tam dal 25 tisíc na tu snídani o elektrické evidenci tržeb. A já jsem si myslel, že to bylo 200 tisíc, a při interpelaci jsem slíbil, že to zaplatím. A zaplatil jsem 200 tisíc nadaci ČEZ. Tady váš usilovný poslanec, který napodobuje pana Kalouska, to tady viděl. Jsem mu ukazoval tu kopii.
A to Čepro, pane poslanče Kalousku, prostřednictvím pana předsedy, to si pletete, když vy jste byl ministr financí, tak to Čepro sponzorovalo tu Mafru o budoucnosti české petrochemie. Tehdy vám to nevadilo. Teď to vadí.
No strašně mě baví to dřevo. Teď jsem prohrál chvála bohu ten tendr. Nikdo to nenapsal. (Smích poslanců ANO.) Prosím vás, my jsme oslavovali, že jsme nevyhráli ten tendr. (Pobavení v celém sále.) Ten tendr – jediné kritérium byla cena. Tam bylo 30 nabídek.
Kalousek tam zavolal
Pane poslanče Schwarzenbergu, prosím vás, prostřednictvím pana předsedy, víte, když byl váš šéf ministr financí, tak bílý kůň jeho kámoše Hávy Junek, majitel LSP Trhanov, získal kontrakt na štěpku. Mimo tendr. Na přímo! Protože pan Kalousek tam zavolal. Tak se dělaly kšefty! A vy mluvíte o mně, že jsem zkorumpovaný? Vy, nástroj, symbol korupce? To je neuvěřitelné. Takže dřevo byla soutěž. Transparentní. A jediné kritérium byla cena. Tak o tom nemluvte, prosím vás. Nemluvte o tom, protože to není pravda. A já nechci být osobitý tady. Nechci mluvit o privatizaci Becherovky a tak dále, o pronájmu Orlíku Mrázkovi. Nechci to tady říkat. Nechápu, proč vy na mě útočíte. To nemáte jiný program? Já tomu fakt nerozumím. Nerozumím tomu. Nerozumím.
Pozemek Čapí hnízdo. No to je taky sranda. Jako pozemek Čapí hnízdo… Já jsem dneska říkal ministrovi Ťokovi, nechť mi to prodá nazpátek. Dám mu o padesát korun na metr víc. Reportéři zapomněli říct, že jsem dal 800 tisíc na požární zbrojnici v Olbramovicích, když byly záplavy. A ještě já blbec jsem si říkal: No tak teď jsem politik, tak nebudu dělat Havránkovou, tak to asi prodám, protože ten obchvat se posune o sto metrů k farmě. To mi znehodnotí tu nemovitost. Znehodnotí tu nemovitost! Takže je to blábol, je to lež. Je to lež! A odhlasujte tady, aby ten pozemek, nevím, jaká jsou pravidla, dejte příkaz Ťokovi, nechť mi to prodá nazpátek. Budu rád.
Takže já zásadně odmítám všechny tyto lži, protože já mám střet zájmů. Ale nikdy jsem ho nezneužil, protože jsem nyní v pozici. Proč bych to dělal? Proč?
Já jsem se dostal do politiky omylem. (Pobavení v sále.) Ano, je to tak. Nejdřív jsem někoho hledal a potom jsem udělal to hnutí. A lidé nám uvěřili. Já plním svůj program. Nelžu. Nekradu. A dělám pro lidi. Nikdy v životě jsem tolik nepracoval jako dneska.
A nechci tady říkat, co všechno jsem udělal. Řeknu jen fakta. Pan premiér, myslím, že vystoupil a řekl jasně: Jsme úspěšná koaliční vláda. Fakta: Dluh České republiky k 31. 12. 2014 poprvé od roku 1997 klesl o 19,8 miliardy korun díky mně, že jsem začal řídit cash-flow, že jsem sáhl na ty rezervy, které ležely na účtech, že jsem na tom vydělal pro stát 266 milionů. A teď dluh k 22. květnu 2015 klesl o dalších 21 miliard. Takže de facto od nástupu do mé funkce klesl o 40 miliard. Deficit, zadluženost naší země klesla z 42,6 % na 40,9. A výhled je na 2018 40 %. Takže dneska jsme jedna z nejméně zadlužených zemí, i když máme deficit a museli jsme napravovat všechny ty vaše škrty, tak to funguje.
Dneska ráno jsme měli přebytek bilance 3,5 mld., přesně před rokem to bylo 2,4 mld. Takže není pravda tady, co pan kolega říká o daních. My jsme vybrali o 17,3 mld. daní více, když porovnám dnešní den, resp. 25. května 2015-2014. Ano, také jsme navýšili výdaje, protože my na rozdíl od vás investujeme. Investujeme do kapacit základních škol, mateřských škol, sociálního bydlení, dopravní infrastruktury. Investujeme! A nárůst nákladů, který je 17 mld. za to stejné období, z toho jsou 12 mld. investice.
Takže když se vrátím k daním a porovnám 2013 a 2014, tak jsme za ten rok vybrali o 31 mld. více. Takže bych byl strašně rád, kdybyste si to už konečně pamatovali. Na rok 2015 plánujeme o 20 mld. víc a na rok 2016 46. Takže 2014, 2015, 2016 je to 97 mld. daní navíc! Tak neříkejte, že nevybíráme daně! Já jsem přebral finanční správu v rozkladu. Kalousek si ji zprivatizoval s Knížkem. Nic nedělali, žádná strategie, Praha byla daňový ráj. Já nezneužívám svých funkcí. Vy jste tu odhlasovali kontrolu FAÚ. Super, klidně tam choďte, už jste tam byli. Zapomněli jste, ODS, jak Cícer s Kalouskem vám ukázal ProMoPro? Vondra – 500 milionů zkorumpovaných? On to zneužíval. Já to nezneužívám! Žádnou funkci. Takže to je ten dluh. A deficit? Ano, byl deficit 112 mld. v roce 2014 plán a skončili jsme na 77,8 mld. Tento rok je deficit 100 a příští rok plánuji 70, protože nechci zadlužovat zemi. A to se nám daří zároveň uvolnit spotřebu, vrátit důchody, vrátit platy, investovat. A funguje to. Máme čtvrtou nejmenší nezaměstnanost v Evropě. Pan premiér už o tom mluvil. Musíme dohánět čerpání evropských fondů.
A co vlastně tady pan kolega Kalousek dělal? On byl ve funkci od 9. ledna 2007 do 8. května 2009 a potom od 13. 7. 2010 do 10. 7. 2013. Existuje přehled o zadlužení naší země. A víte, kdo je na prvním místě? Pan Kalousek! Ten nás zadlužil o 670 mld.! A je to spočítáno na den! On tady něco káže? 670 miliard nadělal dluhů za období, když byl ministr financí! A zapomněli jsme, co tam ještě dělal, že hazard – jak to fungovalo? Údajně byl guru Hušák, a když existoval Hušák, tak daně se neplatily. Vzpomeňte si na Čunka, co říkal, jak pan Kalousek zavedl internetové sázení. A do roku 2012 nebyly žádné výnosy. Takže hazard od roku 1990 do 2012, dvacet dva let, neplatili daně. A já jsem první ministr, který přichází s nějakým zákonem, také o regulaci hazardu. Takže to máme hazard.
Rozdával zlaté cihličky na počkání
Celní správa. Také tam byl management, který má nějakou kauzu Ecoll 4,5 mld. pryč. Takže STC – Bulíček. To byl manažer pana exministra. Ten rozdával zlaté cihličky na počkání. Finanční správa – 100 milionů – museli jsme dát pro podezření trestní oznámení. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tam měla justiční mafie ty smlouvy. A samozřejmě pan Kalousek, ten kradl dvacet let. On má tu tradici. A vlastně s jídlem roste chuť, tak to finále měla být ekologická zakázka. Tam chtěli ukrást desítky milionů. A dneska my ty ekologické zakázky nakupujeme za polovinu. Potom tam měl geniální pravou ruku – nějaký Radek Šnábl, trestně stíhaný za daňový podvod. To byla pravá ruka na arbitráže. My jsme prohráli takovou arbitráž s důchodcem ze Sufolku na TOZy. Odešlo 1,4 mld. bůhví kam. Advokáti Solárii (?) – to bylo utajené, to vláda jednala v utajení, kdo nás bude zastupovat. A tak dále. Takže vy tady mluvíte, že já jsem zkorumpovaný? To je neuvěřitelné.
Takže já bych byl strašně rád, kdybyste už přestali lhát, protože já nekradu, nelžu, nemám to zapotřebí a pro mě je skutečně absurdní, že vlastně symbol korupce pan Kalousek tady stále lže. A já bych byl strašně rád, abyste, paní Langšádlová, když mluvíte o korupci, tak si přečtěte tuhle knížku. (Ukazuje modrou knihu formátu A5 s názvem Miroslav Kalousek, následně tutéž publikaci ukazují všichni poslanci hnutí ANO.) Já vám přečtu aspoň úvod, když dovolíte.
Kdo je Ing. Miroslav Kalousek? Tuto otázku se v uplynulých 20 letech jeho vysoké úřednické a politické činnosti pokoušelo zodpovědět mnoho zasvěcených osob a novinářů. Je-li člověk schopen být ředitelem odboru poradců předsedy vlády, členem správní rady a jednatelem Západočeských pivovarů, členem prezidia Pozemkového fondu ČR, být ekonomickým náměstkem třem po sobě jdoucím ministrům na jednom ministerstvu, stát se poslancem Parlamentu ČR, být předsedou rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, být členem či předsedou vyšetřovací komise a ministrem financí, pak o takovém člověku můžeme říci ledacos, ale určitě o takovém člověku nelze říci, že by to byl hlupák, který neví, co činí.
Přenesme se o 17 let zpět do léta roku 1997. Miroslav Kalousek je pátým rokem ekonomickým náměstkem ministra obrany a má přátelský vztah s Richardem Hávou, zástupcem významné zbrojařské společnosti zprostředkující obchody s armádní technikou. Jsme na premiéře letounu L-159. Napětí a vzrušení před rozhrnutím opony, za níž se letoun skrývá, je veliké. Náhle je slyšet nadšený výkřik Miroslava Kalouska: A je to v kapse! Po telefonické zprávě, že se vláda zavázala ke koupi 72 těchto letounů pro armádu a poskytla bankám i garance na úvěrování nákladného projektu. Tehdejší ministr obrany se vyjadřuje, že export této zbraně může získat peníze pro skomírající školství nebo zdravotnictví. Richard Háva, možný strategický partner výrobce letounů a prostředník tohoto vývozu, tak získá další zakázku. Orientační cena této zakázky byla o pět let dříve kolem 22 mld.
Kalousek povolil nezákonný hazard a obviňuje mě z korupce
Je prosinec roku 2008. Ministr financí Miroslav Kalousek k naprostému překvapení široké i odborné právní veřejnosti i jeho nejbližšího okolí povoluje svým podpisem provozovat pěti společnostem internetové kurzové sázení, ačkoliv podle názoru mnoha právníků tento druh loterie nemá oporu v zákoně. To ostatně nedlouho předtím připouští i sám ministr a zákon přitom v době povolení zůstává nezměněn. Do nedávné doby je ostatně také razantním odpůrcem tohoto způsobu provozování hazardu, když prohlašuje, že tento druh sázení bude v republice povolen jen přes jeho mrtvolu. Na objemu sázek představuje hazard ročně odhadem přiznaných 100 mld. korun.
Je září 2009. Jakýsi dlouholetý Kalouskův přítel a kolega, který je poslancem a příznivcem bez voleb legitimizované nové strany TOP 09, přijímá falešnou nabídku od novináře – milion korun pro stranu TOP 09 za změnu loterijního zákona. Přitom pronáší: „Musím říct Mirkovi Kalouskovi, že jste nám pomohl, aby měl pocit, že je povinovanej nějak reagovat, že jo.“ Sekretář strany TOP 09 přitom při dotazu novináře na to, kdo ve straně má na starosti sponzory a hazard, poukázal právě na zmíněného dlouholetého přítele Miroslava Kalouska, v nějž má ministr podle vlastních slov naprostou důvěru, a samozřejmě na něm také zavěšeny všechny svoje firmy.
Je pár měsíců do parlamentních voleb v roce 2010. Místopředseda nové strany TOP 09 Kalousek nemá žádnou jistotu, že jeho strana při své premiéře v blížících se volbách uspěje, a dostane se tak do Poslanecké sněmovny. Kalousek je v té době v politice už téměř 20 let. V Poslanecké sněmovně se má hlasovat o tom, zda se opustí projekt elektronických vinět na automobily místo papírových dálničních známek. Náklady na jejich zavedení se odhadují na 12 mld. korun a zakázku má získat společnost Kapsch, která již před časem získala mnohamiliardovou zakázku na realizaci a provoz elektronického mýta. Skuteční odborníci bijí na poplach a varují: Z hlediska ekonomického, dopravního i technického je to naprostý nesmysl. A ví to i ministr dopravy, když později přiznává, že z čistě ekonomického hlediska jsou viněty samozřejmě nevýhodné. Jakýsi poslanec ODS a místopředseda kontrolního výboru varuje poslance, že schválená podoba elektronických vinět je nejhorší pro stát, nejméně výhodná a že některé technologie by bylo možné pořídit i dvanáctkrát laciněji.
Vše se zdá být jasné, ale není. Vystupuje totiž Miroslav Kalousek a prohlašuje, že argumenty kolegy jsou účelové a nefér a obviňuje jej z posledního obchodu odcházejícího poslance. A dodává: Na to my vám kašleme. A hlasuje proti návrhu na zrušení vinět.
Jak jsme již konstatovali, Miroslav Kalousek není žádný hlupák a jistě ví, co činí. Do voleb a možná konce jeho politické kariéry zbývá něco kolem tří měsíců. Je léto roku 2011. Podle nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu odpustilo Ministerstvo financí v období let 2006 – 2009, z něhož značnou část je ministrem financí Miroslav Kalousek, na sankcích za neoprávněné čerpání dotací 31 miliard ze 34 miliard korun.
Novináři znají konkrétní případy, kdy Kalouskovo ministerstvo odpustilo sankce, i když za dotaci padly pravomocné tresty pro úvěrový podvod a úplatkářství. Miroslav Kalousek na to reaguje těmito slovy: Jedna malá zrůdička jménem Kala se rozhodla z toho asi před čtrnácti dny udělat mediální kauzu, jak ten zločinný Kalousek odpustil 31 miliard. To, co dělá mimořádně bolševický exposlanec ČSSD Kala, považuji za nehoráznost. Asi mu kolegové z ČSSD poradili, aby to vynesl do médií a znemožnil vládu.
Poznamenejme, že Miroslav Kala je v té době viceprezidentem NKÚ.
Miroslav Kalousek po dobu své úřednické a politické kariéry důsledně odmítá jakákoliv obviňování z toho, že by ze svého jednání měl nějaký nepřípustný finanční či jiný prospěch mimo rámec svého platu. V roce 2001 například říká: Nikdy jsem neukradl ani korunu ani pro sebe, ani pro stranu, jak občas slýchám. A nikdo nikdy mi nedokáže opak. Lze těmto tvrzením věřit?
Za dob, kdy byl Miroslav Kalousek náměstkem lidoveckých ministrů, se opakovaně proslýchalo a tvrdilo, že ze zbrojních zakázek může profitovat pokladna. Miroslav Kalousek takové obvinění vždy důrazně odmítal. Například v roce 1997 k tomu prohlásil: Je to nesmysl, nepřipadá v úvahu, nic takového neděláme. Pokud si to opravdu někdo myslí, mám na to jedinou reakci, a to rčení „podle sebe soudím tebe“. O tři roky později, když již Miroslav Kalousek není náměstkem ministra obrany, se však vyjadřuje o tehdejším náměstkovi ministra obrany Jindřichovi Tomášovi takto: Za současné situace je v tomto baráku možné všechno. Slyšel jsem hodně o tom, že pan náměstek Tomáš má své podnikatelské aktivity. Vždycky jsem se divil, že tento člověk, který je aktivní v podnikatelské sféře, může zastávat tohle místo.
Mnohem později v souvislosti s jeho povolením internetového kursového sázení prohlašuje o svých odpůrcích: Jsem hluboce přesvědčen, že právě oponenti, kteří nás tvrdě kritizovali, byli od zahraničních společností motivováni.
Navrhuje-li Miroslav Kalousek rčení „podle sebe soudím tebe“, pak z toho plyne, že jenom posledními dvěma tvrzeními popírá sám sebe a výše uvedené vlastní vyjádření z roku 2001.
Miroslav Kalousek mnohokrát prohlásil, že všechna obvinění jeho osoby z nekalého jednání jsou pouhé pomluvy a opakovaně žádal od svých protivníků důkazy pro jejich tvrzení. Mnohokráte zdůraznil, že nikdy nebyl ze strany orgánů činných v trestním řízení obviněn /jak jsme tady měli tu justiční mafii potom chvilku/, a to ale v žádném případě neznamená, že nemůže být z jemu připisovaných skutků vinen.
Zcela mimo tuto souvislost poznamenejme, že po druhé světové válce byl v Norimberském procesu odsouzen například polní maršál W. Keitel a generálplukovník A. Jodl, kteří celou válku proseděli v berlínských kancelářích a bunkrech, podobně jako německý ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop se stejným koncem. Jako svědka si sovětská strana procesu pozvala generála a polního maršála Fridricha Pauluse. Byl to ovšem právě Paulus, kdo plánoval agresivní válku na východě. Právě jeho varianta útoku byla přijata a později uskutečněna. A navíc ještě ke všemu na sovětském území osobně bojoval. Paulusovi by bylo možné klást za vinu jakékoliv zločiny vojáků a důstojníků šesté armády. Paulus však v Norimberku souzen nebyl, naopak v naleštěných lakýrkách, v obleku a s motýlkem u krku seděl mezi svědky procesu. Souzen nebyl ani nikdy potom…
Takže to je knížka, která se jmenuje Miroslav Kalousek, dvacet let jeho úřednických a politických her.
A tento člověk mě obviňuje z korupce, takže pro mě je to skutečně absurdní debata, a já bych byl strašně rád, abyste skutečně už přestali lhát, abyste nechali naši vládu pracovat, abyste nás nechali přijímat zákony, protože si myslím, že jsme vláda úspěšná a já pevně doufám, že si voliči perspektivně uvědomí, kdo vlastně ještě tady sedí v té Sněmovně. A pokud tady ještě bude sedět pan Kalousek, tak určitě ještě lépe nebude.
Děkuji.“
(Potlesk poslanců ANO.)
Reakce Miroslava Kalouska se omezila na téma biopaliv:
Poslanec Miroslav Kalousek: „Mohl bych celkem snadno vyvrátit jak ta slova o politice Ministerstva financí, tak ty panem ministrem Babišem financované sebrané pomluvy a drby, ze kterých tady citoval. Ale to by bylo odvádění pozornosti. Kvůli tomu nezasedá dnešní schůze. Dnešní schůze zasedá kvůli konzumovanému a bezprecedentnímu konfliktu zájmů pana ministra Babiše.
Samozřejmě že u té pumpy je bionafta o 4 Kč levnější. Je to proto, že tam je ta veřejná podpora do cenové intervence. Když ta cenová podpora nebude, tak to bude o 8 Kč dražší a pan ministr Babiš neprodá ani litr. Proto je to pro něj tak klíčově důležité, aby ta veřejná podpora v rozsahu 9 miliard pokračovala. A on opravdu věří, že mu někdo uvěří, že z toho nic nemá, že stimulace poptávky není stimulací výroby. Prostě to je čistá lež, tady prostřednictvím předsedajícího prostě lžete, pane ministře, úplně stejně jako jste lhal na tiskové konferenci, když jste říkal, že Ministerstvo financí nevyjádřilo souhlas s pozměňujícím návrhem pana poslance Raise. Samozřejmě vyjádřilo. Vy jste hlasoval v rozporu s odborným stanoviskem svého ministerstva ve prospěch své firmy.
A s tím se prostě nedá nic dělat a vláda na to říká, i vy jste teď řekl – a my chceme klid na práci. No, na takovouhle práci mít klid nesmíte a nemůžete, protože krást se nejenom nesmí, ale ani nemá, a my vás prostě nesmíme nechat v klidu krást.“ (Potlesk z pravé strany.)