KOMENTÁŘ / V pátek vyprší platnost tzv. pokračující rezoluce financující potřeby americké vlády. To se používá pro odvrácení rozpočtového provizoria ve chvíli, kdy neexistuje shoda na rozpočtu na celý rok. Vládní úřady dostávají peníze na úrovni předchozího schváleného rozpočtu. Republikánský předseda sněmovny Mike Johnson se teď dohodl s demokratem Chuckem Schumerem na prodloužení financování do března. O rozpočtu tak rozhodne Kongres až v novém složení. Johnson ale čelí kritice svých spolustraníků.
Na první pohled by se mohlo zdát, že pro republikány jde o výhru. V Kongresu budou mít nově většinu v obou komorách, a tak je pravděpodobnější, že prosadí svoje priority. Ty už mohou reflektovat politickou vůli nové administrativy, takže ta nemusí čekat až na první řádný rozpočet, který bude navrhovat na podzim příštího roku.
Těsná většina a roztříštěný klub
Ve sněmovně bude ale republikánká většina extrémně těsná. Stačí, aby se proti vlastní straně postavili tři republikánští zákonodárci. Republikánský klub přitom je mimořádně rozdrobený. V minulém funkčním období dokonce poprvé v dějinách odvolal vlastního předsedu sněmovny. Johnson pak byl zvolen jeho nástupcem až po složitém hledání.
Je možné, že rozpory utlumí nový republikánský prezident. Ten má ve straně velkou autoritu a republikánští zákonodárci budou mít motivaci jeho administrativě vyjít vstříc. Nicméně ani to nemusí být všelék. Trumpovi se například v roce 2023 nepodařilo do čela sněmovny prosadit svého spojence Jima Jordana. Jeho vliv není neomezený.
Kdo se stane předsedou
První vážný test Johnsonovy schopnosti za sebou spolustraníky sjednotit bude volba předsedy. Johnson chce svou funkci obhajovat, ale s těsnou většinou nejsou jeho vyhlídky zdaleka jisté. Předvánoční kompromis ohledně financování vlády rozlítil mnohé členy tzv. Freedom Caucus, což je republikánský klub, který stál za odstraněním Johnsonova předchůdce McCarthyho.
K hlasování o financích by mělo dojít v pátek. Bude zajímavé sledovat, kolik republikánských kolegů se proti Johnsonovu kompromisu postaví. Není samozřejmě dané, že ti samí se postaví i proti jeho kandidatuře. Nicméně pokud by nedokázal teď přesvědčit většinu svých spolustraníků, byl by to pro něj extrémně znepokojivý signál.