Rusko dekriminalizuje několik forem domácího násilí, a to navzdory mimořádně vysoké míře zneužívání žen v zemi. V době, kdy zákonodárci v Moskvě přicházejí s touto kontroverzní iniciativou, zveřejnil 2. února list Komsomolskaja pravda článek, který se odvolává na výzkum popisující údajně blahodárné následky života s násilným partnerem.
Není to prý úplně k zahození, protože takové ženy mají větší šanci porodit syny.
Sloupkař Jaroslav Korobatov v listu píše, že „po celá léta ženy, které byly bity svými manžely, nacházely útěchu v poněkud pokryteckém přísloví: ‚Jestli tě bije, znamená to, že tě miluje!‘“
„Nová vědecká studie dává nicméně ženám se vznětlivými manžely nové důvody být hrdé na své modřiny, protože ženy, které jsou bité, mají cennou výhodu. Jak potvrzují biologové, mají větší pravděpodobnost, že porodí chlapce.“
Tento článek se týká výzkumu kontroverzního evolučního psychologa Satoshi Kanazawy, kterého v oboru mnozí neberou vážně, protože je považován za špatného vědce a rasistu, připomíná server The Moscow Times. Je znám svým tvrzením, že africké země trpí chronickou chudobou kvůli „nízkému IQ“ a že černé ženy jsou „objektivně méně atraktivní“ než ženy jiných ras.
Korobatov v Komsomolské pravdě píše: „Prokázat tento teoretický postulát (o souvislosti mezi násilím mužů a počtu jejich synů) v praxi se pokusil psycholog Dr. Satoshi Kanazawa z London School of Economics. Analyzoval soubory ze zařízení pro ženy, které jsou oběťmi domácího násilí ve Spojených státech a Velké Británii. Ukázalo se, že například v azylovém zařízení v San Diegu to vypadalo takto: ženy, které tam přečkávaly těžké časy, držely na rukou celkem 636 chlapců a 576 dívek. V Chicagu to bylo to samé: 408 chlapců a 373 dívek. V průměru se tedy ukazuje, že u bitých žen bylo chlapců konstantně více – 0,79 syna na jednu ženu s těžkým osudem. Současně na každou „nebitou“ ženu připadalo 0,70 syna. Rozdíl ve výši devíti setin nemá váhu, pokud hovoříme o manželském páru, ale v celostátním měřítku je tento efekt velmi nápadný. Devět setin na jeden milion porodů znamená, že se v zemi narodilo více než 90.000 chlapců – a to je devět divizí!
„Jak funguje mechanismus, který krutostí otců upravuje poměr chlapců a dívek v potomstvu? Podle Satoshi Kanazawy agresivita mužů závisí na úrovni hormonu testosteronu a ten současně pomáhá spermii nesoucí mužský chromozom Y jako první dosáhnout cíle.“
U Ruska už zahraniční čtenář netuší, co všechno se tam ještě myslí vážně a co je třeba rafinovaná ironie. Další článek sloupkaře Korobatova má titulek „Během deseti let v Rusku vyroste půl milionu géniů“ a v ještě jiném se píše, že potkat ideální manželku je podle vědců stejně pravděpodobné jako narazit na mimozemšťanku.
To všechno může být pravda, jisté ale je, že přepočítávat počet miminek mužského pohlaví hned na divize, je nesporně originální.