Odchod zastupitelů zvolených za hnutí ANO v Ústí nad Labem opět rozvířil starou otázku, komu patří mandát. Lídr Babišova hnutí a pravděpodobný budoucí primátor Petr Nedvědický se totiž domnívá, že mandát je spíš majetkem strany než zvolených kandidátů. Plete se. K věci se v podobných kauzách už v minulosti vyjadřovaly soudy, a to s opačným závěrem.
Hnutí ANO chce vrátit mandáty tří zastupitelů, kteří Babišovo hnutí opustili v ústeckém obvodě Neštěmice.
Lídr hnutí Petr Nedvědický se domnívá, že mandáty náležejí straně, a nikoli zvoleným jednotlivcům. Zastupitelé si mandáty chtějí ponechat a v neštěmickém zastupitelstvu už v úterý podepsali koaliční dohodu s vítězným hnutím Vaše Ústí.
„Já si pana Fikara vážím, samozřejmě má právo na svůj názor. Na druhou stranu se domnívám, že pokud kandidoval za hnutí ANO a se všemi ostatními přijal, že vyjednávací tým se snaží vyjednávat pro magistrát a pro všechny další obvody, tak tohle se mu moc nepodařilo. Za sebe cítím, že ten mandát patří spíš straně než panu Fikarovi,“ řekl Nedvědický Českému rozhlasu.
Roman Fikar je jeden ze tří „vzbouřenců“, kteří v pondělí vystoupili z hnutí ANO.
Podobně se Nedvědický vyjádřil i pro Mladou frontu DNES: „Domnívám se, že kdyby pan Fikar šel sám za sebe, tak by rozhodně tolik hlasů nezískal. Bylo to díky značce ANO.“
Žádné pokyny zastupitelům
Hnutí ANO se možného opakování povolební blamáže obávalo. V paměti jsou stále tři roky staré události, kdy část zastupitelů ANO provedla převrat proti svému primátorovi Josefu Zikmundovi a Andrej Babiš pak nechal celou ústeckou buňku zrušit.
„Jsme přesvědčení, že aktuální oblastní organizace je stabilní organizací, jejíž členové chtějí změnit Ústí nad Labem v příjemné město,“ uvedl nedávno pro Seznam Zprávy krajský manažer hnutí Jakub Komárek. Dodal, že na výběru kandidátů v Ústí nad Labem ANO pracovalo dva roky.
Odlišný názor na to, komu patří mandát, má pražská centrála hnutí ANO. HlídacíPes.org se na ni obrátil před několika dny, když se v kuloárech v Ústí nad Labem rozšířila informace, že někteří kandidáti hnutí měli před volbami podepisovat bianco rezignace. Informace se nakonec ukázala jako nepravdivá. Nebo ji přinejmenším není možné v tuto chvíli věrohodně prokázat.
HlídacíPes.org dostal při ověřování této informace od mluvčího hnutí ANO Vladimíra Vořechovského odpověď, že podle hnutí je zastupitelský mandát mandátem volným, zastupitel je při jeho výkonu nezávislý a není vázán žádnými pokyny. „Jsme si vědomi toho, že opačný přístup by byl v rozporu nejen s obecním zřízením, ale i ústavním pořádkem ČR,“ uvedl Vořechovský.
Mandát nepatří stranám
K otázce, komu patří mandát, se před pěti lety vyjádřil i ústecký krajský soud v případu krajského zastupitele Jana Novotného.
Novotný byl do zastupitelstva Ústeckého kraje zvolen za hnutí Severočeši.cz v roce 2012. Už při ustavujícím jednání zastupitelstva odmítl podpořit komunisty ve vedení kraje. A další dva měsíce rozčiloval vedení hnutí Severočeši.cz tím, že hlasoval podle svého svědomí.
„Pan Novotný hlasoval vždycky rozdílně oproti nám,“ stěžoval si v médiích tehdejší předseda hnutí Bronislav Schwarz. Mimochodem později zvolený do sněmovny na kandidátce ANO 2011.
V prosinci roku 2012 byla proti Novotnému, který byl zároveň místostarostou v Žatci, uplatněna bianco rezignace, kterou před volbami podepsal. Mandátu se domohl zpět až o rok později po zásahu soudu.
A soud se tehdy vyjádřil přímo i k otázce, zda je mandát majetkem jednotlivce, nebo strany či hnutí.
„Nositel tohoto mandátu není odpovědný žádné politické straně, ale vykonává tento mandát podle svého přesvědčení a svědomí. Je volen jako člen lidu, a ne jako člen strany,“ vysvětlila tehdy rozhodnutí ústeckého krajského soudu jeho mluvčí Markéta Morkusová.
Text byl publikován na serveru Hlídacípes.org.