Informování českých médií o přesunu amerických vojáků přes území České republiky se různí. Zatímco některá periodika informují pouze zpravodajsky, jiná věcně uvádějí, co bude průjezd znamenat pro občany. Najdou se však i takové články, které označují pobyt spojenecké vojenské techniky na území ČR jako prezentaci síly a nabádají občany, aby proti akci schválené českou vládou protestovali.
Přesun ozbrojených sil, vracejících se z Pobaltí a mířících do Německa, se nelíbí především levicovým politikům a stejně orientovaným médiím. Petici a demonstraci proti akci, které proběhne mezi 29 .březnem a 1. dubnem, připravují například komunisté. Parlamentní listy proto upozorňují na fakt, že u části občanů může přítomnost vojáků vzbuzovat strach. „U některých lidí to však může vyvolat obavy, aby se neopakovala podobná situace jako z roku 1968, kdy tehdy také spojenecká vojska dorazila do Československa a usadila se tu na dlouhou dobu,“ píše server. Jiří Vyvadil na stránkách Parlamentních listů tvrdí, že přesun vojáků nás vtahuje do války s Ruskem. „Členové našich skupin důrazně vyzývají vládu, aby se postavila odvážně proti snahám USA a NATO zatáhnout nás do vojenského konfliktu s Ruskem,“ říká bývalý poslanec, senátor a zakladatel několika prorusky orientovaných skupin.
Proruský web Aeronet.cz zveřejnil výzvu organizátorů protestní akce proti takzvané dragounské jízdě. Autor internetového média vyzývá k „nesouhlasu s aktivitami NATO v Evropě, které v důsledku státního převratu na Ukrajině minulý rok vedou postupně k destabilizaci bezpečnostní situace na našem kontinentu, směřují k vyostřování a eskalaci napětí v regionu a reálně hrozí přerůst až ve III. sv. válku a válečný nukleární konflikt v Evropě“.
Kritikou nešetří ani magazín Petra Hájka Protiproud. Podle něj je přítomnost spojeneckých vojsk podobná okupaci z roku 1968. „Rozhodující chvíle ovšem nastanou až v pražské Ruzyni, v blízkosti Letiště Václava Havla, kde se 30. března všechny tři kolony sjedou. Podle opakovaných předchozích zkušeností víme, že hladké obsazení letiště je pro mise typu „bratrská pomoc“ klíčové,“ píše Protiproud.
Server TV NOVA tn.cz se kromě popisu trasy konvoje a výčtu přesouvaného vybavení zaměřuje na nebezpečí, které čeká na ty občany, kteří by chtěli na konvoj jakkoliv zaútočit. Pokud by někdo hodlal na konvoj házet třeba vajíčka nebo rajčata, mohl by se podle tn.cz dostat do velkých problémů. V nejhorším případě by jeho jednání bylo klasifikováno jako výtržnictví a útočníkovi by hrozily až tři roky vězení.
Novinky.cz upozorňují, že velká vlna odporu se vzedmula i na sociálních sítích. Stovky lidí se shromažďují u facebookové akce „Zastavíme americký konvoj“. Kromě uživatelů internetu server také připomíná kritická slova předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. „Co to má vlastně znamenat? Je to provokace, hloupý záměr, aby si někdo myslel, že před sedmdesáti lety osvobozovala americká armáda území ČSR z východu na západ, nebo jen hloupost?“ ptá se šéf komunistů.
Proti přesunu se kriticky vyjádřil i šéf hejtmanů Michal Hašek. „Pokud má americká těžká technika jet s policejním doprovodem po silnicích (standardně se převáží po železnici), určitě to rapidně zvedne podporu NATO, zvláště v kolonách naštvaných řidičů,“ napsal sociální demokrat na své webové stránky.
Kladně přistupuje k přítomnosti amerických vojáků ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro Právo. „V případě našeho ohrožení se bez spolupráce se spojenci neobejdeme. Americký přesun přes Českou republiku je tak investicí do naší vlastní bezpečnosti v budoucnu,“ řekl ministr deníku. Jeho nadšení ovšem nesdílí Jan Birke, starosta Náchoda, kterým bude konvoj projíždět. „Už nyní tu je komplikovaný provoz, objízdná trasa prakticky neexistuje. Průjezd konvoje ucpe město na několik hodin,“ řekl Právu.
Server iDnes své čtenáře uklidňuje, že se při plánovaném přesunu vojáků nejedná o žádnou ojedinělou akci. Podle ministerstva obrany se podobných transportů v minulém roce uskutečnilo 131 a zúčastnilo se jich víc než jeden a půl tisíce vojáků ze zemí NATO nebo z USA.
Názor na prospěšnost přesunu, který má dokázat připravenost spojenců v případě potřeby zasáhnout kdekoliv v Evropě, si musí udělat každý sám. Média by mu v tom měla pomoct, ale neměla by zbytečně strašit před hrozbou, která v současnosti není reálná. Problém by naopak mohl vzniknout, pokud bychom s vojenskými silami našich spojenců nespolupracovali.