Před prezidentskými volbami, které se uskuteční nejpozději v roce 2023, se nabízí několik otázek. Mezi ty nejdůležitější patří pochopitelně ta, kdo se bude o hradní post ucházet. Je ovšem také důležité, kdo z kandidátů získá požehnání současné hlavy státu. Zemanovi voliči totiž stále dokáží nadělat velkou „paseku“.
Jak se ukazuje, stále se najde mnoho lidí, kterým prezidentovo chování, jímž poškozuje naši zemi, nevadí. Právě tito lidé by se mohli stát velkým problémem při následujících volbách, parlamentních i prezidentských. Je totiž zcela jasné, že Zemanovi příznivci nepatří do tábora voličů demokratických koalic, nýbrž mají blízko k ANO, SPD a komunistům.
A právě z těchto tří politických subjektů patrně vyjdou dva velmi silní kandidáti na prezidenta. V ten moment se dá počítat s tím, že se ukáže handl o Zemanovu přízeň v plné „kráse“. Probíhá sice už nyní, ale zatím se jedná o pouhé projevování sympatií, jejichž intenzita se u různých politiků liší.
Zatímco Babiš si uvědomuje, že je třeba hrát na dvě strany, tedy podkuřovat hlavě státu, ale zároveň naslouchat vox populi na facebooku, Okamura je přímočarý. Naposledy se to ukázalo poté, co vyšlo najevo, že výbuch ve Vrběticích mají na svědomí agenti ruské tajné služby.
Zeman si nechával týden na „rozmýšlení“ o tom, co má sdělit národu, jeho roli však zastal šéf SPD. Stejně jako zástupci komunistické strany, kteří to mají ve své DNA, se bil za Rusko a vykřikoval nesmysly, které měly šokující informaci BIS znevěrohodnit.
Důvody k tomu má Tomio Okamura nejméně dva. Jedním je jeho často zmiňované napojení na Rusko, které ho má podle různých spekulací podporovat i finančně. Druhou příčinou je tendence politického podnikatele zabojovat o prezidentskou funkci. Přestože už má za sebou jeden neúspěšný pokus v roce 2013, nevzdává se.
Není divu, občané, kteří mají pocit, že se o ně nikdo nestará a jejich nářkům naslouchá jen Tomáš Ortel a Okamura, ukazují v předvolebních průzkumech, že je nelze podceňovat. Navíc jejich favorit stále dostává prostor na TV Barrandov i přes to, že se Jaromír Soukup najednou snaží tvářit jako příznivec současné opozice.
Kdyby se tedy Okamurovi podařilo přidat ke své demagogii i trochu reálné politiky, kterou by mohl „okouzlit” Zemana, možná by mu mohl poskytnou podporu. Ta by zřejmě spočívala pouze v lehkém doporučení jeho voličům, ale to by mohlo stačit.
Reálnější ovšem je, že Okamura zůstane pouze oddaným fanouškem současného prezidenta a za svou loajálnost dostane maximálně audienci v Lánech. Pro Zemana by bylo daleko přijatelnější, kdyby svou funkci přenechal Andreji Babišovi. Jejich politicko-obchodní pakt totiž funguje posledních několik let téměř bez zádrhele.
Zapomínat bychom však neměli ani na dalšího Zemanova přítele, který by rád svou podobiznu umístil do školních učeben. Není jím nikdo jiný než Václav Klaus. Zatím sice svou možnou kandidaturu neoznámil, ale o jeho chuti si zopakovat prezidentství se diskutuje již delší dobu.
Na rozdíl od Babiše by byl navíc popírač globálního oteplování a covidu vhodným i pro Kreml. Stejně jako Okamura se totiž postavil za Rusko v momentě, kdy se ukázalo, že jeho agenti spáchali na území Česka teroristický čin.
Je tedy třeba, abychom stejně dobře sledovali všechny kandidáty na prezidentský úřad a obzvlášť si všímali veškerých detailů u těch, kteří jsou v přízni Miloše Zemana. Nechceme přeci, aby ho na Pražském hradě vystřídal někdo podobný, popřípadě ještě horší.