Komunistický funkcionář Jan Klán varuje před vtahováním ideologie do dostavby našich jaderných reaktorů. Myslí tím, že bychom se neměli být to svěřit ruskému Rosatomu.
Bývalý poslanec za KSČM se rozepsal v pondělních Haló novinách. Jak brát vážně jeho argumenty se dozvíme hned po prvních větách. Píše: „Poslední dobou se na přetřes opět dostává téma případné dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. K danému tématu se vyjadřují jak odborníci (Dana Drábová), tak i četní politici, kteří fyzice vůbec nerozumějí nebo jen prosazují zájmy jiných zemí… Přeci jen jde o bezpečnost, a jak tvrdí paní Drábová, tak ruský projekt je technicky dokonalý, takže bych se vůbec nebál jej použít.“
Tak to jsme hned u první manipulace. Cituje Danu Drábovou z jejího rozhovoru pro Seznam Zprávy, kde Státního úřadu pro jadernou bezpečnost šéfka po pochválení ruské technologie dále pokračuje: „ tačí se podívat na analogii Temelína a Dukovan. Pořád musí lidé z ČEZ nebo z Energoprojektu občas hezky běžet do Moskvy, když jde o něco v primárním okruhu… Ačkoliv při stavbě Dukovan před 40 lety jsme si 80 procent toho železa vyrobili doma a kontrolovali jsme stavbu, i tak o tom projektu nevíme úplně všechno. Tam je strašně důležité, že nestačí vědět jenom to, jak to udělat, ale proč to tak je. Proč to ten Rus tenkrát takhle navrhl. Oni jsou v tom opravdu vynikající, jenže stále více se ukazuje, že podstatná část toho byla v hlavách a notýscích na náčrtcích lidí, a dneska se to rekonstruuje velmi těžko.“
A pak ještě něco, co se Klánovi jistě nelíbilo, pokud to četl: „Podívejte se na aktuální stavbu Rosatomu v maďarském Paksu – vytvořit licenční dokumentaci podle toho, co se v Evropě nebo ve Spojených státech pokládá za standard, je pro Rusy velmi bolavá záležitost. A velmi namáhavá. Rusové navíc nemají dost lidí, kteří by byli schopní tu stavbu řídit kulturně podle západních standardů.“
Jenže bývalý poslanec tomu rozumí, protože: „K danému tématu mám osobně co říci, protože před skoro 20 lety jsem maturoval z fyziky a moje nejoblíbenější oblast byla jaderná energetika – původním vzděláním jsem totiž elektrotechnik, než jsem se přesunul k humanitním vědám.“
No ano, jak se dá dohledat na Wikipedii v jeho životopise, „vystudoval v letech 1998–2002 na SOU řemesel v Kutné Hoře obor mechanik elektronik, který v květnu 2002 zakončil maturitní zkouškou. V letech 2002–2003 studoval na VOŠ průmyslové v Kutné Hoře obor komunikační systémy“. A je to, hned je kvalifikovaný rozumět reaktorům.
To by mohlo samo o sobě stačit, abychom tohoto agitátora nebrali dál vážně, ale na dokreslení ještě něco z jeho myšlenek: „Tvrzení některých poslanců a senátorů, že by společnost Rosatom (Rusko) nebo Čína měly být vyřazeny z tendru, je krajně nezodpovědné a vnáší do celého procesu ideologické pozadí…. Není náhodou, že tento názor zastávají hlavně politici pravicoví nebo ti, kteří jsou nakloněni Západu za každou cenu – kam vede příliš těsná vazba na velmoci na Západě nebo Východě, známe z minulosti… Důležité je do celé věci nevnášet ideologické přístupy nebo strašáky typu havárie v Černobylu a tvrdit, že všechno, co je z Ruska nebo Číny, je špatné. Opak je bohužel pravdou. Obě dvě velmoci v mnoha oblastech převyšují západní země.“
Komunista bojuje proti ideologii. Kam jsme to došli.
Nicméně pan/soudruh Klán si může za pondělek vyplnit malé rudé okénko za prokremelskou agitaci. Třeba ho za to laskavým slovíčkem pochválí i prezident Miloš Zeman, velký stoupenec ruského atomu. Jen v umění manipulace má co dohánět. Z Dany Drábové dělá obdivovatelku Rosatomu hned páté větě svého článku. Přitom kdo média trochu sleduje, ví, že před pouhými třemi týdny to říkala jinak. Všechno nějak upadá, i to komunistické převracení všeho naruby.