Vyhrocený spor o setrvání sochy maršála Koněva na pražském náměstí Interbrigády je u konce. Zastupitelstvo Prahy 6 pod vedením ve čtvrtek 12. září drtivou většinou rozhodlo, že socha bude odvezena, pravděpodobně do nějaké muzejní expozice. Podle některých návrhů by mohla zaujmout místo například v připravovaném Muzeu paměti XX. století. Na jejím místě vyroste důstojný památník všem osvoboditelům Prahy.
Tento spor „o Koněva“ však dosáhl rozměrů, jaké by ještě poměrně nedávno nebyly v naší zemi vůbec představitelné, a nabyl naprosto odpudivé podoby. Příznivci zachování sochy kontroverzního sovětského velitele se svými výhrůžkami smrtí a násilím postarali o to, že starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) musela být přidělena policejní ochrana. Počátkem září u sochy a následně 12. 9. i před radnicí během zasedání zastupitelstva protestovali skalní komunisté svorně bok po boku s neonacisty. Ruský ministr kultury starostu přirovnal k nacistickému pohlavárovi, tak jak to už dlouho činí i český prezident ústy, přesněji tedy klávesnicí svého mluvčího Ovčáčka.
A na veřejném jednání zastupitelstva hovořil o zákonu a právu komunista, který 2. září na shromáždění u Koněvovy sochy fyzicky napadl ženy, které tam proti jejímu zachování pokojně protestovaly. Člen komunistické strany, místopředseda Krajského výboru KSČM Praha, soudruh Ivan Hrůza.
Část ze svého pětiminutového limitu na vystoupení vyplýtval sdělením, že má titul JUDr., a je tudíž doktorem práv, a následným vypočítáváním, co a kde studoval. Poté se pustil do chrlení změti paragrafů, které podle něj mají dokazovat, že starosta Kolář porušuje zákon. Přítomné seznámil i se skutečností, že je podnikový právník a 12 let byl zastupitelem. Konkrétně tomu tak bylo do komunálních voleb 2018, kdy se už komunisté do zastupitelstva městské části Praha 6 nedostali.
O čem se ale soudruh Hrůza – jistě jen nedopatřením – zmínit zapomněl, byl fakt, že velmi úspěšnou kariéru si budoval i za totalitního režimu. Sloužil tenkrát v 11. odboru Státní bezpečnosti (StB), konkrétně ve funkci s názvem starší referent specialista, a to v hodnosti kapitána. Tedy žádný naverbovaný spolupracovník, ale rovnou zaměstnanec. A žádná malá rybka. Jak zhruba před deseti lety zjistili redaktoři časopisu Týden, do Sboru národní bezpečnosti (SNB) vstoupil roku 1979. Coby vedoucí 4. oddělení kontrarozvědky měl kromě kultury, školství a vědy „na starost“ mládež. Za tuto svou „službu vlasti“ byl dokonce vyznamenán příslušnou medailí. Můžeme tedy jen doufat, že k ní v nejbližší době na Pražském hradě nepřibude ještě nějaká další. Nebyl by ostatně prvním estébákem, kterého se prezident Miloš Zeman rozhodl vyznamenat.
Póza plamenného čestného obránce zákona, do níž se soudruh Hrůza za řečnickým pultíkem pasoval, ovšem nějak nejde dohromady s faktem, že to byl právě on, kdo na řádně neohlášené demonstraci na ulici útočil na ženy nejen slovně, ale napadal je i fyzicky, až proti němu musela zakročit policie.
Přímá účastnice a jedna z napadených žen z aktivistické skupiny Rebelové Michaela Šejnová deníku FORUM 24 incident vylíčila:
„Drželi jsme v rukou konve polepené přeškrtnutými obrázky srpu a kladiva. Pískali jsme na protest. Odpůrci, kteří se o kus dál srotili proti nám, napřed jen pokřikovali. Potom se od nich pár lidí odpojilo a vyřítili se na mě. Stála jsem vpředu a byla tak první na ráně. Tento pán mi nejdřív sprostě nadával. Pak se mi pokusil vytrhnout konev z ruky, což se mu ale nepovedlo. To ho zřejmě vybudilo k ještě větší agresi. Řval na mě, strkal do mě, popadl mě za ramena. Snažila jsem se ho od sebe odtlačit, ale byl dost surový. Pak se k němu přidalo pár dalších. Bylo to hrozně rychlé, ani jsem se nestačila bát.“
V té chvíli zasáhli přítomní policisté. Útočníky – včetně člena KV KSČM Ivana Hrůzy – zpacifikovali, zabránili jim pokračovat v nezákonném jednání a obě skupiny od sebe oddělili. Fotografie z incidentu (zde), s detailními záběry Ivana Hrůzy při útoku na o hlavu menší drobnou paní, poté přinesly například Lidovky.
„Pane starosto, to nejsou extremisté,“ zastával se na zastupitelstvu Prahy 6 soudruh Hrůza agresivních neonacistických a komunistických ultras, ke kterým sám patří. Starosta Kolář, který podle něj šíří do sdělovacích prostředků nepravdivé a urážlivé výroky, by se jim prý měl omluvit.
Napadená žena se omluvy od násilnického komunisty ale dočká jen stěží. Je to prostě hrůza. Pardon… Hrůza.