Poslanec KSČM Leo Luzar se nezapře. Tradiční ideovou výbavu používá i v boji proti koronaviru, když varuje před snahou kapitalistů na současné krizi vydělat. Komunistům poměry nouzového stavu vyhovují. Nemůže překvapit, že stojí na druhém břehu a hodlají hájit čínské zájmy.
Bez podpory KSČM by měla Babišova menšinová vláda svázané ruce. Neprosadila by žádný zákon posilující státní represi nebo omezující občanské svobody. Neměla by šanci protlačit Parlamentem státní rozpočet s libovolným schodkem, když se i aktuální verze 300 miliard korun jeví jako utopie. Neprošel by ani skandální záměr ministryně financí Aleny Schillerové dramaticky změkčit rozpočtová pravidla na sedm let.
KSČM stále stojí za vládou
Jak se komunisté chovají od vypuknutí koronavirové krize? Stále stojí za Babišovou vládou, jejíž kroky téměř bezvýhradně podporují. Jediná drobná disharmonie se projevila při žádosti vlády o prodloužení stavu nouze o měsíc do 11. května. KSČM nakonec podpořila kratší termín do konce dubna.
Vojtěch Filip ovšem už nyní vysílá signály, že počítá s dalším prodloužením nouzového stavu. Prosazuje ho šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, přestože jsou uvolňována krizová opatření a vládě by i nadále zůstal v rukou dostatek kompetencí, jak ovlivňovat průběh epidemie.
Jediným skutečným důvodem, který Hamáček ani nezastírá, je udržení kontroly nad centrálními nákupy zdravotnického materiálu. Pokračoval by tak neprůhledný režim, kdy jsou upřednostňovány hlavně čínské zakázky před domácími výrobci.
Staré dobré časy
Komunistům současný stav fakticky vyhovuje. Zavřené hranice, omezení pohybu, tlak na malé podnikání, zvýšení státního dohledu a poručnictví, návrat atmosféry strachu, ve které se lidé lépe manipulují. Staré dobré časy, i když v jiném hávu. Čím déle, tím lépe a nejlépe napořád.
KSČM v této situaci nemarní příležitost a vnáší do ní vlastní témata. Jeden z jejích nejaktivnějších poslanců Leo Luzar se projevil otevřeně, když reagoval na dotaz, co říká znovuoživení Babišova investičního plánu za osm bilionů korun. Podle Luzara se ještě drží při zemi, ale zároveň upozornil na to, že na poslední hypoteční krizi údajně nejvíce vydělali její původci.
„Proto pozor! Prohnilý kapitalismus se nyní opět bude snažit pouze vydělat. Jen se všichni podívejme kolem sebe, tisíce lidí solidárně dávají i to málo, co mají, aby pomohli, a na pozadí vydělávají spekulanti kapitálu stovky milionů na nás všech. Co dělá USA, EU, Světová banka? Vidí řešení jen v rozdávání peněz. Prostě hodnotu člověka přepočítávají na peníze. To musí skončit, proto jsem komunista!“ apeluje Luzar.
Co vede poslance k těmto podivným úvahám? Těžko za nimi vidět rozpočtovou odpovědnost, když varuje před rozdáváním peněz, které pomohou nejen postiženým podnikatelům, ale i jejich zaměstnancům. Marxovy poučky komunistům z krize nepomohou, ledaže by tyto peníze rozdávali sami.
Prohnilý velkokapitalista
Složitě si lze představit i konstrukci, že by se tak Luzar sofistikovaně pustil do „prohnilého“ velkokapitalisty v čele vlády, kterou KSČM podporuje. Tady by se mohl paradoxně trefit, protože majitel Agrofertu jistě napře všechny síly, aby nepadl jeho zadlužený holding. Naopak může vytvořit cestičky, jak by mohl na krizi vydělat.
O tom svědčí cynický přístup vlády, která nechává mnohé malé a střední firmy napospas osudu a podporuje je spíš jen symbolicky. Zásadně se liší od masivní pomoci podnikatelům v řadě evropských zemí, což je trnem v oku Luzarovi a jeho soudruhům.
Boj komunistů s kapitalismem stále trvá a problémy globální ekonomiky jsou pro ně další revoluční šancí na společenský zvrat. Zájem na tom, aby se západní ekonomiky zvedly z krize co nejdříve, mají nulový. Správně vycítili, že v pozadí pandemie se rozehrává boj o mocenské posuny v geopolitické mapě mezi USA, EU a Čínou. Je přitom jasné, kde stojí a čí zájmy budou po boku hradní enklávy prosazovat, a o to urputněji.
Čína je inspirující
O vřelých vztazích KSČM s bratrskou čínskou komunistickou stranou svědčí nezvykle servilní rozhovor Vojtěcha Filipa, který poskytl agentuře Nová Čína. Referovaly o něm stranické Haló noviny (8. 4. 2020). Uvedl v něm, že kroky, které učinila Čínská lidová republika pod vedením Komunistické strany Číny, jsou dnes inspirující v celém světě.
„S velkou pokorou a úctou hodnotíme jak zvládnutí pandemické nákazy, tak znovuobnovení hospodářství. Je evidentní, že principy řízení státu, rozhodná opatření a spolupráce centrálních, regionálních a místních odpovědných míst vedla k nečekaně efektivnímu řešení. Takové výsledky, žel, nemá žádný jiný stát,“ svěřil se obdivně šéf KSČM, jakoby odezíral z čínské propagandy.
Byla to ovšem právě trestuhodná počáteční liknavost čínských úřadů, která umožnila rozšíření nákazy do celého světa. Dnes kvůli tomuto selhání vůči Číně roste tlak, USA a Austrálie požadují mezinárodní vyšetřování původu koronaviru a okolností jeho rozšíření.
Filip v rozhovoru pochválil zdravotnický materiál dovážený z Číny. Odmítl názory, že by měl nedostatečnou kvalitu. „Jsou to falešná obvinění motivovaná závistí a konkurenčním bojem. Osobně jsem se setkal jen s kvalitními ochrannými pomůckami,“ reagoval a vyslovil přání, aby se česko-čínské vztahy rozvíjely i do budoucna.
Posílení mocenských pozic Číny je v bytostném zájmu KSČM. Opájí se představou, že by tak mohly posílit i její pozice. Vyspělé země budou po této lekci naopak hledat cesty ke snížení ekonomické závislosti na nevypočitatelném totalitním režimu, který uvrhl svět do bezprecedentní krize.