Představitelé komunistické strany mají jasno v tom, jaké jsou jejich ambice v letošních krajských volbách. Předseda KSČM Vojtěch Filip v předvolební debatě na TN.cz uvedl, že cílem Komunistické strany Čech a Moravy v nadcházejících volbách je udržet stávající mandáty. Zní to jako celkem prostá a jednoduchá věc, navíc nepříliš ambiciózní, ovšem v případě komunistů se to snadno řekne, s provedením to však bude mnohem horší. Ve skutečnosti to není vůbec reálné. Přitom ve hře je docela velký balík peněz.
Komunistická partaj by si ráda po volbách do krajských zastupitelstev zachovala současný počet mandátů. Kromě šéfa komunistů Vojtěcha Filipa se v tomto smyslu vyjadřují i lídři stranických kandidátek v jednotlivých krajích. Už to samo o sobě svědčí o tom, že si komunisté uvědomují, že na tom nejsou kdovíjak dobře, protože jinak by jejich ambice byly přirozeně vyšší. A samozřejmě by hovořili o tom, jak plánují řady svých krajských zastupitelů rozšířit. I tak je ale jejich záměr vzhledem k aktuální kondici strany přestřelený.
Také lídr kandidátky KSČM v Ústeckém kraji Radek Černý na otázku, s jakým volebním výsledkem bude spokojený, v rozhovoru pro Haló noviny odpověděl následovně: „Samozřejmě s tím nejlepším, ale jsem realista a byl bych spokojen se stejným výsledkem, jako před čtyřmi lety, tedy třináct křesel z 55.“
Velmi obdobným způsobem na podobnou otázku, jaký výsledek by považoval za úspěch, reagoval i v pořadí první na kandidátní listině komunistů v Jihomoravském kraji Stanislav Navrkal: „Takový, který umožní realizaci programu KSČM, resp. alespoň jeho stěžejních bodů. Osobně jsem realista a nekladu si přehnaná očekávání, protože ta pak předchází zklamání. Za úspěch budu považovat, pokud se nám podaří obhájit stávající počet mandátů.“
Komunisté jsou, zdá se, realisté, nebo přesněji řečeno jsou opatrní, protože tuší, co je s největší pravděpodobností čeká, a proto se snaží ve svých předpokladech držet při zdi, aby je pak náhodou jejich spolustraníci nehnali k odpovědnosti a nevyčítali jim, že jimi vedené kandidátky nebyly úspěšné, protože zdaleka nedosáhly cílů, které si straničtí lídři vytknuli.
Nereálné sny
Přesto pro představitele komunistické strany v krajích bude velmi obtížné udržet si dokonce i mandáty, jimiž operují v současné době. Od posledních krajských voleb se totiž odehrály některé důležité posuny, které komunistickou partaj významně oslabily.
O něco méně ambiciózní než čelní kandidáti KSČM v Ústeckém a Jihomoravském kraji je pak jednička na komunistické kandidátce v Plzeňském kraji Jiří Valenta, který v rozhovoru pro iDNES.cz v reakci na otázku, jaký má politický cíl v krajských volbách, vysvětlil: „Přes deset procent hlasů by mohlo být reálných. Jsem skromný, protože situace levici v posledních letech nenahrává.“
V posledních volbách do krajských zastupitelstev měla Komunistická strana Čech a Moravy v Plzeňském kraji 11,58 procenta hlasů, takže Valentův chtěný výsledek začíná o něco níže. Lídr plzeňské krajské kandidátky v uvedeném rozhovoru ovšem říká ještě jednu podstatnou věc.
Na poznámku redaktorky, že se komunistům moc nevyplácí podpora vlády, když jejich preference padají, totiž Jiří Valenta reaguje: „Slovo vyplatit nám není vlastní. Na celostátní úrovni se prosazuje náš volební program, a to je pro nás důležitější než úbytek voličů. My neprahneme po funkcích, ale po tom, aby se lidem v této zemi žilo lépe.“
Výpadek z rozpočtu
To je moc pěkně řečeno, ovšem úbytek voličů má dost zásadní důsledky a mimo jiné dopad na stranickou kasu. V minulých krajských volbách komunisté získali celkem 86 mandátů. Takový je tedy počet míst v zastupitelstvech, který by si museli udržet, pokud by chtěli, jak říkají, zůstat na svém. Pro srovnání sociální demokracie v roce 2016 obdržela 125 mandátů a občanští demokraté 76.
Co se týče mandátů v jednotlivých krajích, komunistická strana před čtyřmi lety dosáhla na sedm zastupitelských křesel v Jihočeském kraji, šest v Plzeňském, třináct v Ústeckém a například na devět v Moravskoslezském a osm ve Středočeském kraji. Přičemž její volební výsledky se pohybovaly od 8 do bezmála 16 procent hlasů a celkem v České republice zaznamenala 10,54 procenta hlasů. To je více, než kolik měla ve sněmovních volbách v roce 2017 (7,8 procenta), a také výrazně více, než kolik jí obvykle vychází v poslední době ve volebních průzkumech (podle Kantar CZ se dlouhodobě pohybuje kolem pěti procent).
Klíčové je to, že za každý mandát krajského zastupitele (případně za člena zastupitelstva hlavního města Prahy) politická strana dostává roční příspěvek na fungování ve výši 250 000 korun. U komunistů to tím pádem aktuálně činí 21,5 milionu korun každý rok.
Ve výsledku jde tak o významný objem peněz. Pokud by partaj přišla o polovinu křesel v zastupitelstvech krajů, z ročního rozpočtu by jí vypadlo více než 10 milionů korun, což už je celkem dost. Přitom ztráta poloviny mandátů není nic, co by bylo nereálné. Docela dobře se to může stát vzhledem k tomu, že v některých krajích může o zastupitelské mandáty přijít úplně (z pražského zastupitelstva KSČM už vypadla).
Ještě stojí za to vyzdvihnout, kdo za tuhle případnou ztrátu příjmů může ze všech nejvíce. Kromě samotných komunistů je to samozřejmě hnutí ANO a Andrej Babiš, které komunistická strana drží u moci. Proč by ostatně občané volili KSČM, když můžou dát svůj hlas Babišovi a jeho uskupení?
Komunistům tak nezbývá než být skromní a opakovat si, že neprahnou po funkcích, ale po tom, aby se lidem v této zemi žilo lépe. A zároveň oželet miliony ze státních příspěvků za mandáty krajských zastupitelů. Inu skromnost člověka šlechtí.