Čínské úřady opět zesílily kampaň proti západním hodnotám. A všem cizincům, z nichž se mohou vyklubat „prozápadní agenti“. Jakýkoliv vztah s obyvatelem jiné země by měl být pro mladé dívky v Číně zapovězený – tak nějak si to přeje tamní komunistický režim. Mladé Číňanky vláda varovala prostřednictvím komiksu s názvem Nebezpečná láska. Kromě obsahu učebnic pro děti se tentokrát přední komunisté v obavách o národní bezpečnost snaží cenzurovat i mezilidské a milostné vztahy Číňanů.
Poněkud překvapivě se k horké debatě kolem propagace západních hodnot postavil oficiální čínský komunistický list Global Times, kontrolovaný vládou. Celou diskuzi odstartoval článek na jiném zpravodajském portálu, který kritizoval státní učebnice. Ty vykreslují japonské děti jako příklad čestnosti a například Rusko označují za velkého přítele Číny. Kritici se pozastavili nad otázkou, zda oslava cizinců neprobíhá na úkor místních obyvatel. Global Times se 29. dubna postavily na obranu učebnic. „Obvinění o propagaci cizinců v učebnicích jsou odrazem úzkoprsého nacionalismu a nedostatku kulturního sebevědomí,“ uvedly noviny.
Čínské učebnice přitom nejsou právě vzorem objektivnosti. Oslavují ve velkém národní mýty a problematickým momentům v historii Číny se velkým obloukem vyhýbají. Zatímco zvěrstva páchaná japonskými vojáky během 2. světové války popisují do detailů, o o hladomoru či masakru protestujících studentů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 se téměř nezmiňují. Zpravodajský web, který diskuzi vyvolal, se mezitím nechal slyšet, že se snaží dodržovat principy KSČ a chce „přispívat k budování harmonické socialistické společnosti.“
Vláda posledních pár měsíců svůj tlak na potlačení západních hodnot v Číně zesílila i v akademických kruzích. Ministr školství Yuan Guiren ubezpečil, že nedopustí, aby se v čínských školách děti učily z učebnic, které by byť i jen náznakem propagovaly a šířily v čínských učebnách západní kapitalistické ideje. Profesoři čínských univerzit si stěžují, že jsou pod tlakem vedení škol a jsou nuceni odstraňovat z učebního plánu některé látky. „Je to opravdu intenzivní manipulace a ovlivňování,“ uvedl pro magazín Time profesor historie z Pekingu, který si nepřál být z pochopitelných důvodů jmenován. „Jen proto, že je něco Západní přece neznamená, že to poškozuje naše studenty,“ dodal.
Jedním z důvodu čínských obav je skutečnost, že mladí Číňané stále častěji odcházejí (či chtějí odejít) studovat do zahraničí. Na amerických školách studuje na 300 tisíc Číňanů, a to včetně dětí čínské politické elity. I dcera prezidenta Si Ťin-pchinga navštěvovala Harvard. Dalších téměř 200 tisíc mladých Číňanů chodí do školy v Británii, Austrálii, Kanadě, Francii, Japonsku. To se ovšem může záhy změnit. Antizápadní kampaň neslábne, naopak se k ní přidává stále více Číňanů.
Loni čínské ministerstvo školství ostatně již vydalo nařízení, která výslovně zakazují používat učebnice propagující západní hodnoty. Tento zákon se nyní uplatňuje v praxi a je jen otázka času, než komunisté přijsou s dalšímí zákazy. Letos doporučily Číňanům také neslavit apríla. S tím souvisejjí obavy čínských úřadů ze šíření nepravdivých zpráv na internetu, který režim považuje takřka za ďáblův nástroj. V roce 2013 čínská vláda oznámila, že lidem, kteří šíří na internetu fámy, hrozí nově až tříleté vězení.
Třešničkou na dortu je ovšem komiks, který v rámci protizápadního tažení letos v dubnu vytiskla na plakáty a vyvěsila v ulicích Pekingu vláda. Na národní den tzv „bezpečného vzdělávání“. Číňanky varuje před navazováním kontaktu s cizinci, kteří by mohli být západními špiony a vyzvědači. Hlavní postavou je mladá čínská úřednice Li a cizinec jménem David. Ti dva se setkají na večírku, David si Li získá lichotkami. Tvrdí jí, že je hostující profesor, ve skutečnosti jde ale o západního špiona, který z Li vyláká tajné dokumenty, k nimž má v práci přístup. Celý příběh končí ve vězení, kde policisté spoutanou Li peskují za to, že má mělké povědomí o utajení, k němuž se zavazují státní úředníci.
Ministerstvo státní bezpečnosti ve spotu pak současně odsoudilo americké komiksové postavy jako je Joker nebo Wonder Woman. Pouhý měsíc po zahájení provozu byly v zemi také zablokovány služby firmy Apple, díky nimž měli uživatelé internetu přístup k západním knihám a filmům. A k tomu všemu ještě 28. dubna vláda schválila zákon pro větší kontrolu neziskových organizací ze zahraničí, působících v Číně. Podle komunistů může jít v jejich případě o reálnou národní bezpečnostní hrozbu. Navíc prý některé z nich kryjí nelegální činnost.
Vlastní aktivisty už Čína prakticky nemá – prezident je v roce 2012 po nástupu do funkce nechal pochytat a rozprášit. Jeho obavy z moci a vlivu Západu ale mezitím ani v nejmenším neopadly. Naopak. „Prezident definitivně dospěl k závěru, že Západ je vůči Číně odmítavý a nepřátelský, a brání jí ve vzestupu. Myslí si, že západní země se neustále snaží hledat nějaký záludný způsob jak podkopat Čínu a její vládnoucí režim,“ řekl Andrew Nathan, odborník na čínskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.