Premiér Babiš po hladkém schválení státního rozpočtu chválí spolupráci s komunisty, jsou podle něj spolehlivý partner. Stěžuje si na nenávist v politice. On sám je prý, na rozdíl od prezidenta Zemana, pozitivní a snaží se spojovat národ. Zatím se mu to příliš nedaří.
[ctete postid=“225576″ title=“Babišova aureola „evropského státníka“ se bortí. Hájí ho jen ANO a KSČM“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-EU-385×230.jpeg“ excerpt=“Představa Babišova marketingového týmu, že premiérovi vytvoří aureolu respektovaného “ permalink=“http://forum24.cz/babisova-aureola-evropskeho-statnika-se-borti-haji-ho-jen-ano-a-kscm/“]225576[/ctete]
Šéf hnutí ANO poskytl předvánoční rozhovor serveru iDNES (21. 12. 2018), kde se vyjádřil ke státnímu rozpočtu, který ve sněmovně projel jako nůž máslem. Vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM nezaváhala a podpořila jej plným počtem 108 hlasů.
Znovu se tak potvrdilo, že přímá neúčast komunistů v menšinové vládě je jen mlhou pro domácí i zahraniční veřejnost, a trojčlenná koalice funguje v případě potřeby bezvadně. A to navzdory fabulacím premiéra Andreje Babiše, šířeným i za hranicemi, že KSČM nemá na jeho vládu žádný vliv a jen ji jednorázově podpořila.
Jsou spolehliví
„Jsou spolehlivý partner,“ chválí premiér v rozhovoru komunisty. „Domluvili jsme se na programu a jejich program je podobný jako u sociální demokracie. Měli jsme od prezidenta nůž na krku udělat vládu do konce června, a když ostatní nechtěli, tak jsme se s komunisty domluvili. Principiálně byly pro nás jejich požadavky akceptovatelné.“
Nejen četné opoziční domácí, ale i zahraniční komentáře tolik zalité sluncem nejsou.
„Je velmi smutné, že se komunisté poprvé od roku 1989 dostávají zpátky k rozhodujícím politickým pozicím. Žádáme premiéra Babiše, aby vnesl do tohoto politického kroku transparentnost a řekl veřejnosti, co za to komunisté dostanou,“ reagoval v době, kdy vláda získala důvěru, předseda Evropské lidové strany Manfred Weber, nejvlivnější europoslanec a vážný kandidát na post předsedy Evropské komise.
Důsledkem těchto „akceptovatelných požadavků“ je posun vlády doleva, ve kterém si šéf populistického hnutí libuje. Proto může s klidným srdcem navrhovat slevy na jízdném, rekordně zvyšovat penze, mzdy státních zaměstnanců a sociální dávky, nebo přidělovat „zdarma“ školní obědy. Zároveň rozpouští rezervy a ruší fungující, ve vyspělé Evropě běžné reformní systémy, typu třídenní karenční doby.
Závislost na KSČM
V této populárně rozdávačné náladě premiérovi nahrává hospodářský růst, i když zpomaluje a je dnes nejnižší v zemích visegrádské skupiny. Pokud by však nastaly ekonomicky horší časy, dostala by se naše země díky absenci reformní snahy vlády a skokovému růstu mandatorních (povinných) výdajů do dluhové spirály. To však Babiše a jeho tým netrápí.
Premiér si závislost na komunistech uvědomuje a předchází si je. To se projevilo nejen zjevně neústavní podporou zdanění církevních restitucí, ale i při hlasování o pozměňovacích návrzích přesunů peněz v rámci státního rozpočtu. Drtivou většinu z nich vládní mesaliance nepustila, zatímco nejúspěšnější byla KSČM.
Komunisté prosadili transfery v celkovém objemu 900 milionů korun a byli tak dokonce trojnásobně úspěšnější, než přímý účastník vlády ČSSD. Koaliční dohoda šla do takových „detailů“, že neprošel ani návrh Věry Kovářové (STAN) a Pavla Žáčka (ODS) odebrat dotaci 6,3 milionu korun kontroverznímu Svazu bojovníků za svobodu.
Tento pochybný spolek s normalizačním odérem vede Jaroslav Vodička, bývalý tajný spolupracovník komunistické Veřejné bezpečnosti s krycím jménem Josef. Komunisté nakonec prosadili svou, ačkoli se nedlouho předtím premiér nechal slyšet, že s touto dotací „určitě nebude souhlasit“.
Nikoho neprovokuju
Andrej Babiš v rozhovoru pro iDNES reagoval na dotaz, zda v souvislosti s bezprecedentním zpochybněním BIS ještě nelituje toho, že se osobně zasadil o znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana.
„Ne, proč bych toho litoval. Pan prezident je rád kontroverzní. Má rád konflikty, na rozdíl ode mě. Já jsem pozitivní, snažím se, abych spojoval národ, neprovokuju nikoho…“ uvedl premiér s tím, že mu vadí neustálé útoky a nenávist. Dokonce kvůli tomu na vánočním večírku zmínil, že v roce 2021 možná už ani nebude znovu kandidovat.
Všichni lidé v této zemi však neztratili paměť. Andrej Babiš a jeho antisystémové hnutí postavili svoji kampaň na vymezování vůči „zločinným“ tradičním stranám a politikům, které označil za součást Matrixu, snažícího se jej zničit. Dehonestuje tak i jejich voliče. Jak s tím koresponduje údajná snaha neprovokovat a spojovat národ?
Premiér kvůli zvyšování státní byrokracie, posilování represivního aparátu, agresivnímu stylu jednání, který si do politiky přenesl z byznysu, nekonečným aférám a legitimizací komunistů na vládní úrovni stále více polarizuje společnost.
Většinová nedůvěra
Tento trend ukazuje i čerstvý průzkum agentury CVVM důvěry stranickým představitelům. Šéf hnutí ANO sice vede s podporou 38 procent občanů, nicméně pamatujeme doby, kdy nejpopulárnější politici dosahovali sedmdesátiprocentní důvěry veřejnosti.
[ctete postid=“224873″ title=“Skandál médií, nebo Andreje Babiše? Průzkumy jako součást propagandy ANO“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-STEM-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Babišova média předvádějí, jak používat průzkumy veřejného mínění v politickém boji. “ permalink=“http://forum24.cz/skandal-medii-nebo-andreje-babise-pruzkumy-jako-soucast-propagandy-ano/“]224873[/ctete]
Babišovi navíc proti listopadu po aféře kolem jeho syna klesla osobní popularita o dvě procenta, přičemž ještě v lednu 2015 měl důvěru 59 procent lidí. Podobný trend je patrný u vyjádření nedůvěry. Časy, kdy mu nedůvěřovala „jen“ třetina voličů napříč spektrem, jsou dávno pryč.
Poslední průzkum ukázal, že šéfovi ANO nedůvěřuje 55 procent lidí. Nárůst nedůvěry do nadpolovičního podílu je přitom patrný od září loňského roku poté, co mu bylo sděleno obvinění v kauze Čapí hnízdo. V současné době disponuje blokem stoupenců soustřeďujících se hlavně u potenciálních voličů hnutí ANO, zatímco přesah sympatií mezi voliče jiných stran slábne.
Přes masivní privilegia, která Andreji Babišovi poskytuje jeho mediálně ekonomické impérium, se mu nedaří spojovat národ, jak najednou avizuje, ale naopak ve společnosti hloubí příkopy. Pětileté zkušenosti z politického působení vykonávají své.