Poslankyně za KSČM a předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslava Vostrá napsala do stranických Haló novin zajímavý text, ve kterém vysvětluje postoj komunistické strany k připravovanému státnímu rozpočtu na rok 2021 a k vývoji rozpočtových schodků v následujících letech. S odkazem na vyrovnané hospodaření státu v něm odůvodňuje potřebu zavést dvojí sazbu daně z příjmů právnických osob.
Miloslava Vostrá píše: „Abych to trochu přiblížila, podle některých propočtů by totiž česká ekonomika musela ročně růst až o 11 %, aby se státní rozpočet ve střednědobém výhledu vrátil ke schodkům kolem 40 až 50 miliard korun na konci zmíněného časového horizontu. Ale takovýto růst je naprosto iluzorní. A dodávám, že toto byl i požadavek KSČM při nedávných jednáních s ANO ohledně další tolerance stávající vlády z naší strany. Tedy chceme konkrétní a podrobný program, jak do sedmi let dosáhnout opět v zásadě vyrovnaného státního rozpočtu.“
Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru tak tlumočí odhodlání komunistů dosáhnout do roku 2028 v „zásadě vyrovnaného státního rozpočtu“. Jak to ale chtějí udělat? A Komunistická strana Čech a Moravy hned jako králíka z klobouku vytahuje téma zvýšení daní.
„Proto také KSČM uvažuje o tom, že by letos na podzim jednala s ANO o některých změnách stávajícího daňového systému po roce 2021. Jde nám například o plán na zavedení dvojí sazby daně z příjmů právnických osob. Když se dělají dluhy, někdo to musí splácet. A KSČM je toho názoru, že krize způsobená epidemií koronaviru by neměla dopadnout na občany, kteří jsou v tom nevinně,“ zdůrazňuje Vostrá.
A dodává: „Podle názoru KSČM je nezbytné při těchto úvahách a jednáních respektovat i názor Národní rozpočtové rady ohledně problematiky výzvy se stárnutím populace, jejíž důsledky se začnou promítat někdy po roce 2030 do veřejných financí. KSČM jde prostě a jednoduše řečeno o to, aby Česká republika nenarazila na tzv. dluhovou brzdu, kterou máme nastavenu ve výši 55 % HDP, což by potom striktně vyžadovalo vyrovnané veřejné finance.“
Ne úplně šťastné přihřívání si polívčičky
Je pozoruhodné, jakým způsobem si Komunistická strana Čech a Moravy osvojila argumentování vyrovnaným rozpočtem, rozpočtovou odpovědností a tím, že nadělané dluhy musí někdo splatit, a dokonce se zaštiťuje i Národní a rozpočtovou radou ČR.
Působí to sice jako poněkud účelová snaha prosadit navýšení daní pro právnické osoby v době krize, zároveň to však skoro vypadá, jako by se z komunistů v době, kdy Česká republika bude mít rekordní deficit státního rozpočtu, stali bezmála vzorní hospodáři.
Ne že by se debata o zvýšení zdanění právnických osob neměla vést. Na rozdíl od navýšení daní fyzických osob není asi úplně nesmyslná. Na druhou stranu, pokud je KSČM toho názoru, že krize způsobená epidemií koronaviru by neměla dopadnout na občany, kteří jsou v tom nevinně, je otázka, proč by měla dopadnout na právnické osoby, které jsou v tom rovněž nevinně.
Samozřejmě hodně záleží na tom, jak výrazně by se daň zvýšila a hlavně odkdy. Když poslankyně Vostrá poukazuje na to, že „když se dělají dluhy, někdo to musí splácet“, tak skutečně právnické osoby se na tom s největší pravděpodobností budou muset nějakým způsobem podílet, ovšem má smysl to řešit až ve chvíli, kdy se ekonomika ze současné krize aspoň trochu vzpamatuje, což se zatím úplně neděje.
Šermovat zvýšením daní právnickým osobám v období, které je krajně nejisté, kdy se naopak zpřísňují opatření spojená s epidemií a firmy nemají úplně nadějné vyhlídky, jak se celá věc vyvine, není úplně šťastné. Spíše to zavání tím, že si komunisté bez ohledu na aktuální situaci chtějí přihřívat svou polívčičku a tlačit svoji agendu stůj co stůj.
Komunistická strana tak líbivě spojuje snahu působit rozpočtově zodpovědně („KSČM tedy od vlády, kterou podporujeme na základě toleranční smlouvy, bude požadovat strategii splácení tohoto nového státního dluhu,“ píše Vostrá) s tlakem na zvýšení zdanění právnických osob. Nevybrala si k tomu ale zrovna příhodnou dobu.