Málokterá partaj působí tak zamrzlá v minulosti jako Komunistická strana Čech a Moravy. Komunisté se to ale rozhodli změnit radikálním počinem, ke kterému chtějí přistoupit, jak jen to bude možné. Přiměla je k tomu sice až pandemie koronaviru, ovšem i to se počítá. Příští zasedání ústředního výboru KSČM se totiž bude konat telekonferenčně. S velkou pravděpodobností si tak komunisté dokonce zvolí i své nové vedení.
Místopředseda komunistické strany Petr Šimůnek to pro Haló noviny popsal jako zásadní a přelomový okamžik, který nemá v historii KSČM obdoby: „Připomínám, že byl již dvakrát odložen sjezd. Nesmíme se současnou situací nechat zcela paralyzovat a zneakceschopnit. Připravili jsme tudíž dokumenty, které povolují telekonferenční zasedání ústředního výboru. Je to průkopnické řešení, něco zcela nového, ale jsme si jisti, že to zvládneme,“ zdůraznil Šimůnek.
Z toho, jak to komunistický funkcionář vykresluje, je zjevné, že to bude náročná logistická operace, na kterou se komunisté velmi důkladně a poctivě připravují ve snaze neponechat nic náhodě. A aby také ne – přesunout stranu uvízlou někde hluboko ve 20. století skokem do století 21. není jen tak.
V KSČM jsou ale profíci, kteří moc dobře vědí, co dělají, takže by vše měli bez větších problémů zvládnout. Člověk si jen říká, jak by to asi vypadalo, kdyby to byli právě oni, kdo by měl na starosti registrační systém k očkování proti covidu a nikoli premiér Andrej Babiš a vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. To by bylo teprve něco.
I zasedání ústředního výboru komunistické strany je však velká věc, která vyžaduje veškerou pozornost, a té se mu skutečně dostává: „Ve středu proběhla druhá zkouška IT úseku, kterou prováděl Zdeněk Štefek se svými kolegy, a pokud vím, zkouška proběhla úspěšně a zasedání ÚV se může telekonferenčně konat. Podmínkou ovšem je, aby Česká republika opustila nejvyšší, pátý stupeň protiepidemického systému neboli indexu PES. Pravidla nejvyššího stupně totiž říkají, že v jedné místnosti se mohou sejít pouze dva lidé. Potřebujeme sestup na stupeň čtyři,“ vysvětluje místopřeseda KSČM Petr Šimůnek.
A dodává: „V něm se ve vnitřních prostorách může sejít šest osob. To sice také není pro nás ideální, protože třeba ze Středočeského kraje je v ÚV více osob, nicméně jsme se shodli, že najdeme řešení, že rozdělíme takové kraje do dvou kanceláří a že už na stupni čtyři jsme schopni zasedání telekonferenčně uskutečnit. Budeme tedy mít čtrnáct jednacích míst v sídlech krajských výborů strany, některá i rozdělená do dvou skupin, plus v pražské centrále bude sedět vedení a zasedání řídit.“
Příliš velký skok do moderní doby
Ve skutečnosti se totiž telekonferenční zasedání širšího vedení komunistické partaje nemá odehrát tak, že by 91 členů ústředního výboru KSČM bylo na svých mobilech či počítačích ať už u sebe doma, nebo kdekoli jinde. Členové ústředního výboru se mají shromáždit v sídlech krajských výborů a členové vedení ÚV pro změnu v budově ústředního výboru v ulici Politických vězňů v Praze.
Těžko říct, proč se komunisté rozhodli pro takový zvláštní formát svého zasedání. Možná se bojí příliš velkého skoku do moderní doby, takže raději zvolili kompromis, aby to s tím telekonferenčním způsobem konání zasedání svého ústředního výboru zase nepřehnali. Přeci jen pro členy širšího vedení strany by to byl moc velký šok a asi je potřeba jít na ně s těmi technologie a moderními vymoženostmi o něco pomaleji.
Nakonec už jen to, že KSČM nechce čekat na to, až se její ústřední výbor bude moci sejít, jak je zvyklý, je docela významný signál, že se v partaji něco děje. Velká část komunistů zřejmě již nechce dále vyčkávat s volbou nového stranického vedení, protože, jak říká Šimůnek, nový výkonný výbor – a tedy i předseda strany – bude podle něj zvolen na zmiňovaném telekonferenčním zasedání, které se má konat první sobotu po vstupu České republiky do čtvrtého rizikového stupně.
I vzhledem k tomu, jak polovičatě komunisté přistupují k onomu telekomunikačnímu zasedání ústředního výboru, lze očekávat, že ani nově zvolený předseda či předsedkyně KSČM nebude žádná nová neotřelá tvář – spíš to bude někdo notoricky známý a rozhodně od něj nepřijdou žádné velké změny či novoty.