Komunistická poslankyně Miloslava Vostrá vyčítá předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi, že mu jde o posílení politického vlivu. Jsou to přitom komunisté, kteří podporou vlády Andreje Babiše a tím, že ji drží u moci, posílili svůj politický vliv. Poslankyni se nelíbí, že ODS usiluje o vyslovení nedůvěry Babišově vládě, která je podle opoziční strany zodpovědná za fatální nepřipravenost České republiky na druhou vlnu epidemie, podcenění situace, chaos, ale i za následné ekonomické škody. Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Vostrá ovšem opomíjí jednu podstatnou věc.
Poslankyně za Komunistickou stranu Čech a Moravy Miloslava Vostrá ve svém článku s názvem Jak chutná moc v podání předsedy ODS v Haló novinách napsala: „Celý svět se snaží omezit šíření nemoci COVID-19. Petr Fiala, ambiciózní předseda ODS, se také snaží. Jenže jinak, jde mu o posílení politického vlivu. Výzva, aby vláda požádala o důvěru, o ničem jiném nevypovídá. Jak tento vzájemný boj pomůže lidem, lékařům, sestrám, všem, kteří v pandemii koronaviru pomáhají? Odpověď je jednoduchá, nijak. Netvrdím, že nebyly zmatky, ale kdo měl s tímto virem zkušenost? Poradí snad Petr Fiala, jak pandemii zastavit?“ ptá se Vostrá.
A pokračuje: „V této době není čas na politický boj. Touha po sesazení vlády či mimořádných parlamentních volbách svědčí o nepochopení současného stavu ze strany ODS. To opravdu nikdo z jejích představitelů nedokáže říct: toto není dobré řešení? Všichni teď máme jiné starosti, než je politikaření ve stavu, kdy jde o lidské životy. Bude ještě dlouho trvat, než se z tohoto ataku vzpamatujeme. Snažme se pomáhat a hledat řešení pro lidi i naši republiku.“
Jednak není úplně jasné, jak je míněn titulek článku komunistické poslankyně – Jak chutná moc v podání předsedy ODS. Přece jen v opozičních lavicích si té moci šéf občanských demokratů Petr Fiala moc nevychutná. Mnohem spíše si ji vychutnávají komunisté, kteří podporují vládu Andreje Babiše. Titulek je ale možná redakční a Miloslava Vostrá za něj třeba nemůže.
Napsat ovšem: „Netvrdím, že nebyly zmatky, ale kdo měl s tímto virem zkušenost?“, je opravdu značný eufemismus. To, že vláda nezvládla chytrou karanténu, trasování a podcenila nárůst případů koronaviru na sklonku léta, přece nelze shrnout pod slovo „zmatky“.
A stejně tak není možné se odkazovat na to, že jsme s tímto virem neměli zkušenost. Měli jsme s ním zkušenost z jara a mohli jsme sledovat, co se dělo v zemích, kde nesáhli – případně to udělali pozdě – k takovým opatřením, ke kterým se v polovině března přistoupilo v České republice.
Podcenění situace a chaos
V první řadě je však důležité pochopit, o co přesně občanští demokraté usilují. Z toho důvodu je dobré se podívat na to, co konkrétně stojí v prohlášení, které vydalo předsednictvo Občanské demokratické strany 13. října. Mimo jiné se v něm uvádí: „Vláda a osobně premiér jsou zodpovědní za fatální nepřipravenost České republiky na druhou vlnu pandemie, podcenění situace, chaos, ale i následné ekonomické škody. Přestože kapacity a schopnosti České republiky čelit epidemii byly dostatečné, vláda je během posledních měsíců promrhala.“
Klíčový je pak následující odstavec: „Premiér ztratil schopnost řídit vládu i naši zemi. Vláda by měla po skončení nouzového stavu požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Pokud to neudělá, je ODS připravena zahájit jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Je nepřijatelné, aby zemi dále vedl premiér, který je osobně zodpovědný za současný zoufalý stav a zjevně neví, jak z něj naši zemi vyvést.“
Ani zdaleka tak není pravda to, co píše šéfka sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá. Občanští demokraté chtějí s hlasováním o nedůvěře vládě počkat až po ukončení nouzového stavu. Ten přitom skončí 3. listopadu, je ovšem otázka, jestli se nebude dále prodlužovat.
V každém případě ODS chce tuhle záležitost odložit až na dobu po skončení nouzového stavu. Proto neplatí to, co píše Vostrá, že „touha po sesazení vlády či mimořádných parlamentních volbách svědčí o nepochopení současného stavu ze strany ODS“. Zkrátka občanští demokraté říkají, že hlasování o nedůvěře vládě je namístě, a rovněž uvádějí, za jakých podmínek by se mělo uskutečnit – až pomine nouzový stav.
Jinak řečeno, na řadu by mělo přijít ve chvíli, kdy to nejhorší, co se týče akutní eskalace nákazy koronavirem, budeme mít již za sebou a tu největší krizi zvládneme. To sice může ještě nějakou dobu trvat, ale rozhodně je dobře, že ODS má jasno v tom, že jakmile ten okamžik nastane, měla by sněmovna k hlasování o nedůvěře vládě přistoupit.