Premiér Andrej Babiš před časem prohlásil, že by bylo fajn, kdyby Česká národní banka přispěla v těchto těžkých časech do našeho státního rozpočtu. Uvedl to s odkazem na vysoký loňský a předloňský zisk banky a rozpočet státu, který naopak trápí značné deficity. Nyní na Babiše navázala předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM, která se rovněž domnívá, že by banka měla pustit nějaký ten chlup a poslat do státního rozpočtu pár desítek miliard korun. Dokonce neváhá České národní bance vyhrožovat, což je zvlášť nehorázné a lze to považovat za útok na postavení banky, které je zakotvené přímo v Ústavě České republiky.
V situaci, kdy schodek státního rozpočtu za loňský rok byl 367,4 miliardy korun a ten letošní je naplánovaný ve výši 500 miliard korun, nepřekvapí, že politici si vzpomněli na Českou národní banku a rádi by si do její pokladničky sáhli pro nějaké ty miliardy. Zvlášť lákavé je to vzhledem k tomu, že za předloňský rok měla banka zisk 57,9 miliardy korun a za loňský dokonce 91,7 miliard. Marně se může odvolávat na to, že celkově je ve ztrátě, protože například za rok 2017 byla 249 miliard korun v mínusu.
Premiér Andrej Babiš tak 22. března po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl: „Bylo by fajn, kdyby Česká národní banka, a my už jsme to opakovaně řešili, taky přispěla v těchto těžkých časech do českého rozpočtu.“ Nyní se k předsedovi hnutí ANO přidala i šéfka sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z komunistické strany, která jde ale oproti Babišovi ještě mnohem dále. Krásně se na tom ukazuje, jak si část politiků chce usnadnit práci a dostat se k dalšímu zdroji peněz, pomocí kterých by mohli získávat voličské body.
Poslankyně za KSČM Vostrá ve svém článku v Haló novinách napsala: „Osobně si dovedu zcela dobře představit, že tento zisk ČNB bude buď plně, nebo alespoň zčásti odveden do letošního státního rozpočtu. Připomínám, že za 28 let své existence ČNB nikdy nic do státního rozpočtu neodvedla (snad s jedinou výjimkou někdy za premiéra Klause před cca čtvrt stoletím, kdy se jednalo asi o 1 až 1,5 mld. Kč). A zcela pomíjím pravěkou historii otázky příčin a viny na jedné straně, a finanční úhrady na straně druhé, za někdejší špatný stav českých bank před jejich privatizací. Tedy nedostatek dohledové činnosti, který nakonec hradil český stát, tedy státní rozpočet.“
Nepřípustné zásahy do činnosti ČNB
Miloslava Vostrá zcela pomíjí to, že Česká národní banka nemá žádnou povinnost do státního rozpočtu cokoli příspívat. Její role je úplně jiná, než být kasičkou pro politiky, kteří, když jim dojdou peníze na kupování si voličů a na všemožné předvolební dárečky, zaklepou na vrata banky a dožadují se její solidarity a příspěvku do státního rozpočtu.
V Ústavě České republiky se jasně uvádí, že do její činnosti lze zasahovat jen na základě zákona a že „hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu“. Politici by si tedy jakékoli tlaky a požadavky na Českou národní banku, aby od ní něco káplo, měli odpustit, protože jde o nepřípustné zásahy do činnosti banky.
Zcela mimo je i to, když Vostrá bez jakýchkoli argumentů a důkazů naznačuje, že ČNB je spoluzodpovědná za sanaci českých bank před jejich privatizací, což státní rozpočet stálo spoustu peněz vlivem tehdejšího nedostatku dohledové činnosti. Předně by bylo nutné podívat se na tehdy platný právní rámec, ve kterém ČNB působila, a jaké byly její tehdejší nástroje a možnosti dohledovou činnost vykonávat.
Vostrá dále velmi účelově tvrdí, že ničemu nevadí, když Česká národní banka bude ve ztrátě. Hlavně že politici budou mít další prostředky, se kterými budou moci nakládat. Komunistická poslankyně jde ale ještě dál a kreativně vymýšlí, jak jinak by bylo možné ČNB pumpnout o peníze: „A co třeba uvážit i další způsoby, jak pomoci státnímu rozpočtu. Mám na mysli kupříkladu odprodej výnosů z devizových rezerv. Pokud by se jednalo jen o částečný odprodej, potom by to při pečlivém řízení jeho časování a objemů nemuselo podpořit kurz koruny. A to již ani nehovořím o objemově malých odprodejích těchto devizových rezerv, a to opět v podobě »step by step«,“ chrlí Miloslava Vostrá jeden problematický návrh za druhým.
Poslušná záložní pokladnička
Místo, aby komunisté, kteří doposud podporovali vládu Andreje Babiše a drželi ji u moci, přijali zodpovědnost za rychlé zadlužování státu a snažili se veřejné finance konsolidovat a učinit je udržitelné, pokouší se tlačit na Českou národní banku a mámit peníze z ní.
Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Vostrá České národní bance dokonce neváhá vyhrožovat: „Ale zpět k tomu Babišovu námětu. Dovedu si představit i jeho určitou modifikaci, totiž do státního rozpočtu převést řekněme 50 až 60 mld. Kč a zbytek – tedy cca 30 až 40 mld. Kč – ponechat ČNB na doplnění jejího rezervního fondu. A málokdo si uvědomuje obrovskou moc sněmovny i v této záležitosti. Stávající znění zákona o ČNB jí totiž umožňuje Zprávu o hospodaření ČNB i odmítnout a požadovat její zpřesnění a doplnění podle požadavků Poslanecké sněmovny. Takže cesta, aby byl loňský zisk ČNB buď plně, nebo alespoň zčásti odveden do státního rozpočtu, tady je,“ uvádí Vostrá.
Česká národní banka by se něčím takovým rozhodně neměla nechat zastrašit. Zpozornět by však měli především voliči. Ohrožení nezávislosti ústřední banky státu je velmi vážná věc a pokud visí ve vzduchu, je potřeba bít na poplach a velmi pozorně sledovat, zda zůstane jen u slov a planých výhrůžek, nebo se politici posunou i k činům a pokusí se z ČNB udělat svou poslušnou záložní pokladničku, do které budou chodit pro peníze, kdykoli budou potřebovat.