Někdejší poslanec a předseda okresního výboru KSČM Kutná Hora Jan Klán se v Haló novinách zamyslel nad totalitním dohledem před rokem 1989 a údajným totalitním dohledem, který pozoruje v současné době. Srovnává tak nesrovnatelné a dopouští se významné manipulace ve prospěch minulého režimu.
Šéf komunistů v Kutné Hoře ve svém článku s jednoduchým titulkem Totalitní dohled píše: „S neustálým očerňováním minulosti vyvstává otázka, zda systém před rokem 1989 byl opravdu totalitní, nebo nebyl. V mediálním prostoru se neustále skloňují slova jako špehování, hlídání, špiclování, udávání atd. Prý nás systém před rokem 1989 neustále sledoval. Měl nás prý pod drobnohledem. Mocná Státní bezpečnost věděla ‚prý‘ o každém, kdo se nějak projevoval proti tehdejšímu režimu. Ale zdaleka nevěděla úplně o každém,“ zdůrazňuje Klán.
Následně přichází s tvrzením, že dnes se na rozdíl od minulosti objevuje něco, co je možné nazvat „totalitním dohledem“. Bývalý poslanec to vysvětluje takto: „Systém, který zde v současnosti vládne, je prolezlý různými sledováními. Ani nemusíte mít obavu, že by vás ten či onen soused chtěl udat, ale ve své podstatě se udáváte sami. Už jen to, jak nás mají v hrsti technologické a internetové firmy, které sídlí kdesi v USA. Abyste mohli využívat jejich služby, tak se musíte nechat sledovat,“ upozorňuje komunista a neváhá to označit za největší globální sledovací akci všech dob.
Klán upozorňuje na to, že dohled, jaký mají dnešní soukromé technologické společnosti, nezná mezí. Komunistický funkcionář tak směřuje k jasnému závěru: „Nyní si tedy odpovězme na otázku, která byla položena v úvodu. Byla doba před rokem 1989 opravdu dobou totality? Pokud bychom šli do detailu, tak nemohla být totalitní, protože neměla úplný dohled nad všemi občany, celou společností. Nejednalo se tedy o úplný dohled. V poslední době mně přijde, že všichni používají slovo totalita, aniž by znali pravý význam onoho slova. Dnes se totiž nacházíme v době úplné totality, a to takové, která je určována soukromými korporacemi, jež operují na síti, tedy internetu. Současnost je protkána sledováním, sběrem dat, informací o každém.“
Scestné a absurdní sdělení
Klán tak tvrdí, že doba před listopadem 1989 totalitou nebyla, kdežto ta současná totalitou je. Samo o sobě je to dosti scestné a absurdní sdělení. Zakládá ho ovšem pouze na tom, že za minulého režimu současné sledovací techniky a všemožné moderní technologie zkrátka ještě neexistovaly, takže je StB nemohla využívat, což ale nic nemění na tom, že kdyby je měla, pravděpodobně by je používala.
Další demagogie, které se Klán dopouští, je, že opomíjí to, že způsoby sledování, kontroly, dohledu a sběru dat, které popisuje, v největší míře nevyužívají Spojené státy, jak čtenářům podsouvá, nýbrž Čína, která směřuje k jakési supermoderní digitální diktatuře.
A v neposlední řadě komunistický funkcionář nezmiňuje, že ačkoli minulý režim nedisponoval některými nástroji kontroly, které dnes už existují, takže sledování může být efektivnější, v současných demokratických a právních státech naproti tomu zase existují cesty, jak jim vzdorovat. A spolu s tím, jak se o této problematice stále více hovoří, práva občanů postupně podléhají větší a větší ochraně.
Například i instituce Evropské unie se snaží přicházet s dalšími nástroji, jak občanům umožnit se proti různým problematickým praktikám velkých technologických firem bránit. Něco takového před rokem 1989 možné nebylo a stejně tak to není možné v dnešní Číně.