Bývalý komunistický poslanec Jan Klán na webových stránkách KSČM volá po novém socialismu a nové společnosti. Vysvětluje, proč je nutné nahradit kapitalismus jiným systémem, který bude morálnější a spravedlivější. Ukazuje to na příkladu miliardáře Pavla Sehnala, který pronajal své haly v Letňanech pro polní nemocnici za 26,6 milionu korun s DPH. Klán však o celé věci mnoho neví, a hlavně, když chce bojovat proti miliardářům, proč nezačne tím, kterého Komunistická strana Čech a Moravy drží u moci a v čele vlády?
Lidem není snadné se zavděčit, to je stará známá pravda, a kdo se snaží pomáhat, může být naopak obviněn z toho, že chce vydělat na lidském utrpení a společenské krizi. Přesně to se přihodilo majiteli SPGroup a předsedovi představenstva PVA EXPO Praha miliardáři Pavlu Sehnalovi, který se rozhodl státu, respektive Nemocnici na Bulovce, velmi levně pronajmout své haly v Letňanech pro účely vybudování polní nemocnice.
Podle někdejšího poslance za KSČM Jana Klána chce Pavel Sehnal za pronájem plochy na výstavišti v Letňanech „nekřesťanské peníze“. Klán na webu komunistické strany píše, že Sehnalovi jde jen o jeho vlastní prospěch a byznys, a kroutí hlavou nad tím, když chce Sehnal po státu 26 milionů a tvrdí, že se jedná o rozumný kompromis byznysu a dobra.
„Zde si musíme položit otázku: pro koho je daný byznys výhodný a kdo rozhoduje o tom, co je dobro a co zlo? V tomto případě se pan Sehnal tváří jako filantrop, který by chtěl páchat dobro, ale jen za určitou úplatu a hlavně, aby z toho měl zisk. Takže bychom jej mohli nazvat kapitalistickým dobrákem, který chce vydělat na lidském a společenském utrpení,“ zdůrazňuje Klán.
Předně by bylo zajímavé zjistit, odkud Jan Klán ví, že Pavel Sehnal na pronájmu vydělá. Hlavní problém je totiž v tom, že bývalý poslanec píše o něčem, o čem toho pravděpodobně moc neví. Zřejmě si tak představuje, že Sehnal má nějaké pozemky, na kterých se postaví polní nemocnice, a on na tom vydělá ony zmíněné miliony, které budou jeho čistým ziskem. Ale tak to není.
Miliardářští vykukové
V televizi DVTV na otázku, jestli ho někdy nenapadlo, že by haly (nikoli pozemky, to je zásadní rozdíl) pronajal zdarma, Pavel Sehnal odpověděl: „Napadlo mě to mnohokrát, ale v okamžiku, kdy se vám na jedné straně tady kupí ten pocit, že by člověk měl pomoci, a na straně druhé máte desítky, v tomto případě stovku zaměstnanců, musíte zaplatit mzdy, odvody atd., také nájemné státu, protože ty pozemky patří státu a já mu platím nájemné, tuším, kolem třiceti milionů ročně. Musím také zaplatit všechny softwarové licence, wi-fi sítě, tonery apod. A najednou zjistíte, že těch poplatků je tolik a tolik, že si nemůžete dovolit, pokud to výstaviště už není v provozu šest měsíců, a bohužel takový je stav, že i ti naši zaměstnanci, kvalitní zaměstnanci, šest měsíců dostali pouze zlomek své mzdy, tak musíte zvolit nějaký kompromis.“
Nic z toho ale zjevně Jana Klána nezajímá nebo o tom vůbec neví a nenamáhal se to zjišťovat. Pavel Sehnal přitom tvrdí, že mu nájem nepokryje ani režijní, provozní náklady, a zároveň říká, že uvedený nájem je kolem dvou procent z ceny komerčního nájemného, takže jde opravdu o značnou slevu.
Komunistický politik si však jede svou a celý případ využívá k prosazování vlastní agendy: „Tady můžeme jasně vidět, proč je nutné zdanit miliardáře a rovněž jim omezit majetek. Není totiž možné, aby (nejen) celosvětově jedno procento lidí vlastnilo takové bohatství jako zbylých 99 procent. V našich podmínkách se vyskytují různí miliardářští »vykukové«, kteří chtějí vydělat úplně na všem. Od katastrof (tzv. šoková doktrína), až po to, že stát někde potřebuje (v krizové situaci) postavit například polní nemocnici. Chtít za to od státu peníze je nemorální a za hranou slušnosti. Ta se ale v našem (a nejen v našem) kapitalismu nenosí,“ píše Klán.
A pokračuje: „Zde ale musím konstatovat, že si takové pozemky měl stát, případně obec, ponechat ve vlastnictví právě pro případ nějaké krizové situace. Nikdy totiž nevíte, co se v budoucnu odehraje, a dá se očekávat, že případných katastrof a krizí bude spíš přibývat, než že by jich bylo méně. Ale i tak má stát určité páky na to, jak takovému lichvářskému chování učinit přítrž. Stačí se jen nebát. Chtít totiž peníze za pronájem plochy, která má sloužit jako rezervní nemocnice, je z logiky věci nespravedlivé a nemorální, protože se v ní budou zachraňovat lidské životy, a ty jsou přece postaveny na žebříčku hodnot nejvýše, jsou i nad kapitálem, a dokonce i nad panem Sehnalem.“
Nový socialismus a nová společnost
Je to vlastně směšné. Uvedené pozemky patří ve skutečnosti státu, což jen dokládá, že Klán o celé záležitosti vskutku nemá ani páru. Důležité ale nejsou pozemky, nýbrž haly, které na nich stojí a které by tam bez Sehnala a jeho firmy nestály. Takže právě díky nim je nyní polní nemocnici kde umístit. Kdyby si stát pozemky ponechal v záloze pro případné katastrofy, jak navrhuje Klán, byly by mu teď k ničemu, pokud by tam zároveň ony haly sám nepostavil.
Jan Klán však zachází ještě dál: „Osobně bych panu miliardáři řekl: buď nám pozemek pronajmeš za symbolickou korunu (často se to dělá a někteří zahraniční kapitalističtí filantropové se tak i někdy chovají, na rozdíl od našich, kteří chtějí zbohatnout úplně na všem a nikdy nemají dost), nebo si daný pozemek jako stát zaberu, protože je výjimečná situace, a po ukončení krize ti jej vrátím (nebo si to rozmyslím a za tvé chování, které je nemorální a hraničí s lichvou, ti nic vracet nebudu). Cožpak pro pány miliardáře (a paní, abych vyvažoval gender) neplatí režim nouzového stavu?“
Je na tom krásně vidět, jak je Klánův postoj vlastně arogantní. A pozoruhodné na tom je, že ta arogance je postavená na jeho nevědomosti, která mu umožňuje dělat ze Sehnala div ne lichváře, navrhovat, že se mu vezme něco, co není jeho, a opomíjet, co je přitom ta zásadní přidaná hodnota, která by bez Sehnala nebyla a díky které mohla v Letňanech polní nemocnice vůbec vzniknout – totiž ony haly.
„Na tomto příkladu můžeme vidět, proč je nutné kapitalismus nahradit jiným systémem, který bude morálnější a spravedlivější. Nevolám po žádném návratu do minulosti, ale po novém socialismu, nové společnosti, kde se nebudou vyskytovat podobní »vykukové« a lidé si budou moci užívat své životy beze strachu, že přijdou o práci nebo že je budou demoralizovat podobné výplody pánů miliardářů, kteří se neštítí zbohatnout na životě i smrti,“ uzavírá Jan Klán.
Možná by stálo za to komunistům doporučit, když už mají potřebu útočit na miliardáře, aby se raději zaměřili na toho, kterého drží na postu premiéra České republiky. Ten by si jejich kritický osten zasloužil více než Pavel Sehnal, který v tomto případě neudělal nic strašného. Odpovědět si na otázku, kdo je větší vykuk, jestli Pavel Sehnal, nebo Andrej Babiš, by nemuselo být tak těžké ani pro komunisty. Museli by si ale o dané záležitosti zjistit více informací než Jan Klán v případě „pozemků“ v Letňanech.