Soud zastavil trestní stíhání sedmaosmdesátiletého Tomáše Liptáka, který se v roce 1953 jako prokurátor v Kralupech nad Vltavou údajně podílel v době kolektivizace venkova na šikanování a vystěhovávání soukromých zemědělců. Soud zatím svůj verdikt neodůvodnil.
Podle Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) se podílel na protiprávním vystěhování několika rodin soukromých zemědělců – například z obcí Dřínov či Újezdec na Mělnicku. Byl totiž členem komise, která o protiprávním vystěhování rozhodla. ÚDV dříve uvedl, že proti rozhodnutí nezakročil a porušil tehdejší zákon o prokuratuře, protože nesplnil svojí povinnost a úmyslně způsobil jinému škodu pro jeho politické přesvědčení.
Obžaloba padla letos v květnu, tedy 62 let po údajném spáchání trestného činu. Zločiny komunismu se podle zákona nepromlčují. Lipták vinu popírá a stěžuje si na špatné zdraví.
Tak je to s tou spravedlností pořád. Komunistický režim byl označen za zločinný, ale pořád se nenalezli ti zločinci. Totiž – oni se nalezli, jen se jim všechno špatně prokazuje, protože je to už dlouho, svědci chybí, neboť už nežijí, mnoho pokynů se dávalo ústně a tak dále.
Máme čtvrt století po pádu komunistického režimu a zatím nebyl celkem nikdo potrestán. Společenská změna byla provázena jakousi paralýzou. Komunističtí soudci soudili rychlostí slimáků, zločinci unikali pod záminkou zdravotních problémů. Když se jim soud uspořádal v nemocnici, najednou byli propuštěni domů. Snadno si dohledáte, koho mám na mysli. Celý ten problém spočíval v chybějící vůli. Společnost prosáklá bolševismem a především její oficiální struktury na tom neměly velký zájem.
Čekalo se, že přijde nová generace historiků, která bude takzvaně nezatížená minulostí a „objektivní“. Výsledkem je normalizace Ústavu pro studium totalitních režimů bláboly o tom, že by se měla také zkoumat „každodennost“, třeba kolik úžasných traktorů se tu vyrobilo.
V průběhu Akce K, která způsobila rozvrat venkova a vážně narušila tradiční venkovskou pospolitost a která měla vyústit v likvidaci selského stavu, bylo vysídleno podle odhadů 3000 až 4000 rodin. Nějaké tresty? Ale kdepak.
Ponaučení pro příští totalitní vládce je jasné. Je třeba se u moci držet co nejdéle a co nejvíc lhát a do spoluviny zatáhnout co nejvíc lidí, trest se jim vyhne. Ponaučení pro všechny totalitní vládce: Zdravíčko vám neslouží? K soudu nemůžete? Hm. Tak to Boží soudy nebudou daleko. Žádný strach.