Komunista Josef Skála, místopředseda ÚV KSČM, se pustil do obhajoby Lenina. Rozhořčilo ho, že Tomáš Sokol napsal předmluvu k českému vydání knihy Mein Kampf. V Haló novinách Skála sděluje: „Antikomunismus, křížený s rusofobií, lemoval už loňské jubileum osvobození. Letos navázal i novým vydáním Hitlerova Mein Kampf. Prolhaná nenávist vane už z předmluvy. Napsal ji Tomáš Sokol, advokát miliardových ‚tunelářů‘.“
Dál pokračuje o Sokolovi skoro básnickým jazykem: „Tentokrát ‚aktualizuje‘ slátaninu největšího zločince všech dob. Téma je to bezpochyby živé. Asociální hodokvas, spuštěný výsledky ‚studené války‘, vrací na scénu pravici, brnkající na slepé vášně. Hemží se i neonacistickými týpky. Sokolovi nestojí ani za zmínku. Pro něj jsou Hitlerovou ‚paralelou‘ – Lenin a Gottwald.“
Právě tohle srovnání komunistu rozčílilo, protože nemají rádi, když jim někdo připomene, že se komunisté a nacisté chovali dost podobně. Hlavně se ho ale dotklo srovnání Lenina a Hitlera.
„Lenin prý, píše například, ve spisu ‚Stát a revoluce neskrývá svoji adoraci vraždění jako legitimní metody politického boje‘. Nic na ten způsob tam nenajde ani elektronický mikroskop. Stát a revoluce je z první světové války. Z té její fáze, kdy už své mrtvé počítala na miliony. Lenin tu skicuje scénář revoluce, jež z toho masakru Rusko vyváže.“
Pikantní je, že Tomáš Sokol psal i předmluvu k Leninovi – právě ke knize Stát a revoluce. K její četbě nepotřebujeme elektronický mikroskop, stačí umět číst a taky se podívat na leninskou praxi. Lenin tedy ve Státu a revoluce tvrdí: „Vystřídání buržoazního státu státem proletářským není možné bez násilné revoluce.“
Nebo: „My se naprosto nerozcházíme s anarchisty v otázce cíle, kterým je odstranění státu. Tvrdíme, že k dosažení tohoto cíle je nutno dočasně využít nástrojů, prostředků a metod státní moci proti vykořisťovatelům, tak jako k odstranění tříd je nezbytná dočasná diktatura utlačení třídy.“
Jak dělat násilnou revoluci a diktaturu bez toho, že bychom někoho tak trochu postříleli, ale není zřejmé. Lenin sám ostatně napsal v dopise členům politbyra v roce 1922: „Čím bude počet postřílených představitelů reakčního kléru a reakční buržoazie významnější, tím líp pro nás. Musíme všem těm lidem udělit okamžitě lekci takovým způsobem, že po celá desetiletí už ani nepomyslí na jakýkoli odpor.“
Komunisté už dneska ani nečtou Lenina, to je opravdu úpadek. Taky by si tam měli přečíst, že když už je diktatura, měla by být dočasná.