V pražské 400 ASA Gallery v úterý 10. srpna proběhla tisková konference k unikátnímu koncertu Michaela Kocába, Michala Pavlíčka a Českého národního symfonického orchestru, na němž zazní hudební dílo pojmenované „Pražský výběr Symphony“. Koncert „30 let bez okupantů“, který proběhne na Křižíkově fontáně v Praze 18. srpna od 19 hodin, připomene fakt, že právě před třiceti lety z Československa odešli sovětští vojáci. Na koncertě vystoupí i řada hostů, mimo jiné písničkář Xavier Baumaxa.
Michael Kocáb hned v úvodu tiskové konference, na níž se ve smíchovské 400 ASA Gallery sešli organizátoři koncertu, zdůraznil společenskou důležitost celé akce: „Je neuvěřitelné, že takové výročí, jako je třicet let od konce ruské okupace, zůstává našimi státními orgány zcela opuštěno. Podobně jako před třiceti lety. Tehdy odchod sovětských vojsk nestál tomuto státu za oslavu, museli se toho ujmout soukromníci, my, rocková kapela, a uspořádali jsme koncert Adieu C. A. A po třiceti letech se připomínky klíčového bodu naší historie ujímá další soukromník – Pavel Šafr, šéfredaktor Týdeníku FORUM. Chápete, co je tohle za stát? Státu, jenž si neváží vlastní svobody, se zákonitě rozpadne identita. Je nám jedno, jestli jsme okupovanou zemí, stejně jako je nám jedno, jestli v čele země stojí zloděj a na Hradě přisluhovač Moskvy a Pekingu.“
Pavel Šafr, šéfredaktor Týdeníku FORUM, jehož první číslo bude během koncertu pokřtěno, připomněl, že akce má trojslovný podtitul: Koncert, Demoška, Oslava. „Oslava je to proto, že odchod sovětské armády byl klíčovým bodem, který zajistil naší zemi národní suverenitu. Od redakce nově vznikajícího týdeníku je to naprosto jasné, demonstrativní sdělení, jak bude vypadat její názorové směřování. To, co se děje na východ od nás, v Putinově Rusku, je otřesné a je potřeba to neustále popisovat.“
Michal Pavlíček prozradil, jak bude samotný koncert vypadat: „Během koncertu zazní průřez tvorby kapely v podle nás senzačních symfonických úpravách. Steven Mercurio je prvotřídní dirigent, který spolupracoval i se Stingem a k písničkám Výběru přistupoval se zvláštním ostychem, takže naše věci znějí identicky, mají však úžasný symfonický háv, aniž by se přitom vytratil výběrovský tah na branku.“
David Gaydečka, jehož agentura stojí například za festivalem Metronome Prague, se přiznal, že byl s mnoha přáteli v červnu frustrován tím, že covid zamezil důstojné připomínce toho, že žijeme třicet let jako neokupovaná země. „Nakonec jsme se spojili s Českým národním symfonických orchestrem, kde panovala podobná frustrace. Společně s Týdeníkem FORUM, Pamětí národa a spolkem Harley-Davidson Praha jsme se shodli na tom, že i když netrefíme datum odchodu posledního vojáka, má smysl uspořádat akci, která by odpověděla na legendární koncert Adieu C. A., jenž se v červnu 1991 nesmazatelně vepsal ho historie. Na uspořádání akce byly byly dva měsíce, což je neobyčejné, protože za normálních okolností by příprava velkého rockového koncertu se symfonických orchestrem trvala rok.“
Kristýna Bardová z Paměti národa popsala příspěvek Paměti národa: „Pro tento koncert jsme vybrali několik vzpomínek nejen z roku 1991, kdy okupace skončila, ale i z roku 1968 a z padesátých let. Šlo nám o to, připomenout kontext toho, co se nyní děje mezi námi a Ruskou federací. Na koncertu představíme panely s dokumenty a fotografiemi, jakož i výpovědi pamětníků sestříhané ve videích.“
Každý návštěvník koncertu získá předplatné nového Týdeníku FORUM, který bude redakce internetového deníku FORUM 24 vydávat od 19. srpna. Připravuje jej ve spolupráci s dalšími novináři, jako je redakce serveru Hlídací pes nebo novinář Magazínu Reportér Jaroslav Kmenta. Jejich cílem je vrátit Čechům noviny. „Pociťujeme v České republice dlouhou dobu sníženou míru svobody. To je ovlivněno zejména koncentrací mediální, politické a ekonomické moci v jedněch rukou. Tuto hegemonii se pokusíme narušit. A koncertem na oslavu odchodu sovětských vojsk upozorňujeme i na to, že podobná koncentrace moci připomíná ruský model řízení společnosti,“ říká šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr.