Koncert operní pěvkyně Anny Netrebko a Jusifa Ejvazova ve švýcarském Lucernu byl zrušen, informovala švýcarská média a server OperaWire. Důvodem mají být podle pořadatelů kontroverze, které zpěvačku obklopují. Koncert byl navíc naplánovaný blízko mírového summitu o Ukrajině. Ten se koná ve švýcarském resortu Bürgenstock, který leží nedaleko Lucernu, ve dnech 15. a 16. června.
Místní úřady požádaly pořadatele koncertu o jeho zrušení, protože se obávaly „ohrožení veřejného pořádku“. Vláda kantonu Lucern také varovala před nepokoji a protesty, které by mohly „ohrozit bezpečnostní situaci obyvatelstva,“ řekl podle médií Armin Hartmann, ředitel pro vzdělávání a kulturu kantonu Lucern.
V reakci vydal tým pěvkyně prohlášení, ve kterém tvrdil, že zrušení koncertu je v rozporu se smluvními závazky. „Toto rozhodnutí nás mrzí. Tento koncert je po odložení již několik let v prodeji. Důvodem je podle organizátorů to, že kombinace nedávno naplánované mírové konference pro Ukrajinu a dlouholetého vystupování Anny Netrebko ohrozí veřejný pořádek – i když se konference koná dva týdny po koncertu 1. června,“ stojí v prohlášení.
Konference o Ukrajině, jejímž cílem je nastartovat mírový proces, se ve švýcarském resortu Bürgenstock, který leží nedaleko Lucernu, uskuteční ve dnech 15. a 16. června. Švýcarsko bude vrcholný summit hostit na žádost ukrajinského prezidenta.
Ve čtvrtek také uvedlo, že se s účastí Ruska zatím nepočítá. V jaké fázi by se na mírovém procesu Moskva měla začít podílet, Bern neuvedl. Kyjev si jako podmínku pro jednání o míru klade odchod okupačních sil z celého ukrajinského území, tedy také z poloostrova Krym, který Rusko protiprávně anektovalo v roce 2014.
Netrebko dlouhodobě žije v Rakousku, ale v minulosti pomáhala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi při prezidentských volbách a nechala se také fotografovat s vlajkou a s představiteli proruských separatistů na Ukrajině, darovala milion rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi. Po začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu loni v únoru čelila na Západě bojkotu svých koncertů. Následně sice odsoudila válku na Ukrajině, ale od Putina se nedistancovala.
Netrebko narazila na problémy i loni, když měla vystupovat v Praze. Koncert se měl konat 16. října ve Smetanově síni Obecního domu, který vlastní město prostřednictvím své stejnojmenné akciové společnosti. V srpnu ale oznámili členové vedení domu a agentury Nachtigall Artists Management, která koncert organizovala, že se vystoupení konat nebude.
„Nikdo ze zúčastněných se zrušením koncertu nesouhlasí,“ řekl ředitel společnosti Vlastimil Ježek. Z koncertu se nicméně podle něj stala politická a společenská otázka a obě strany se dohodly, že lepší bude akci zrušit. Vstupné na vyprodaný koncert podle něj bude v plné výši vráceno.
„Dohodli jsme se, že ustoupíme politickému tlaku a že Anna nebude požadovat kompenzace ani po Nachtigall Artists Management ani po Obecním domu,“ řekla Alena Kunertová z pořádající agentury. Dodala, že zpěvačku situace mrzí, ale chápe, že se vymkla kontrole a že vznikly politické tlaky.
Její koncert v září v Berlíně potom vyvolal demonstraci. Lidé se sešli před budovou opery s ukrajinskými vlajkami a chtěli upozornit na její vztah s Vladimirem Putinem. Drželi plakáty s nápisy „Kdo podporuje Putina a teroristy, není na berlínských jevištích vítán“, „Pozor! Ruská kultura sponzoruje válku“ a podobně. Vstupní prostor Státní opery byl uzavřen policejním kordonem, zatímco demonstranti skandovali: „Hanba, hanba!“