ROZHOVOR / Po volbách do krajských zastupitelstev končí ve funkci hejtmana Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Koaliční vláda bude pravděpodobně nahrazena jednobarevnou vládou ANO, jejímž lídrem byla bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Co kraj nejvíce trápí a jak by se dalo zabránit tomu, aby bylo Karlovarsko považováno ze nejhorší region republiky, naznačil Petr Kulhánek, který zamíří do křesla ministra pro místní rozvoj, v rozhovoru pro FORUM 24.
Karlovarský kraj má pověst nejhoršího kraje, který je nejmenší, nejslabší, a navíc se vylidňuje. Proč má kraj takové problémy? Vždyť mu ke známosti pomáhá filmový festival, který vždy přitáhne pozornost i návštěvníky. Proč se to nedaří víc „prodat“ a využít ve prospěch kraje?
Karlovarský kraj se potýká s celou řadou problémů, které jsou ale dány již historicky a postupem času se prohlubovaly. Ačkoliv se snažíme o proměnu kraje, jeho tváře a vnímání, je to proces velmi náročný a výsledky budou viditelné až v horizontu dalších mnoha let.
Myslet si, že k zastavení vylidňování kraje a k řešení jeho problémů může pomoci světoznámý mezinárodní filmový festival, by bylo bláhovou představou. KVIFF je sice akcí, která, jak zmiňujete, přivádí do kraje mnoho turistů a návštěvníků z jiných krajů i zemí, nicméně tito lidé sem nejezdí prvoplánově poznávat kraj, jezdí si užívat filmy, atmosféru festivalu, a pokud jim zbude čas, tak se podívat po okolí. KVIFF není akcí, která si klade za cíl nalákat do kraje nové obyvatele.
Nicméně není pravda, že by Karlovarský kraj nevyužíval možnosti své prezentace právě v rámci KVIFF. Letos vznikl poprvé v režii kraje odpočinkový prostor s názvem Krajina. Po celou dobu festivalu byla Krajina v provozu v prostorech Muzea Karlovy Vary a návštěvníci si mohli užít dílničky pro děti, akce v podobě debat, živého vysílání, natáčení krajského podcastu, setkání s mladými aktivními lidmi z regionu, konal se také večer zaměřený na byznys v regionu. Těch aktivit byla celá řada, takže věřím, že Krajina v návštěvnících zarezonovala. A ano, právě zde jsme se snažili ukázat, že náš kraj rozhodně není nejhorší.
Ozývají se dokonce hlasy, aby byl kraj zrušen a připojen k Plzeňskému kraji. Pomohlo by to vůbec něčemu?
Nemyslím si, že řešení v podobě zrušení kteréhokoliv kraje by bylo šťastné. Karlovarský kraj je rozlohou malý region, což ale vnímám spíše jako pozitivní fakt, protože známe konkrétní problémy na daném území a začlenění kraje ke kraji Plzeňskému by mu rozhodně pozornost nepřidalo, spíše by ji rozmělnilo.
Kraj se podle údajů statistického úřadu vylidňuje. Co by se mělo udělat, aby zvláště mladí lidé neodcházeli pryč? A jak přitáhnout například lékaře či další potřebné profese?
Dle našich aktuálních dat se nám daří tento trend zastavovat. Je to opět proces dlouhodobý, takže výsledky nejsou hned viditelné. Nicméně velkou práci v tomto směru odvedl koordinátor pro návrat rodáků do kraje. Společně s komunikačním týmem jsme absolvovali setkání s expaty/exrezidenty v Praze a Plzni, kde jsme s rodáky z kraje debatovali o životě v Karlovarském kraji a o možnostech návratu. Velmi potěšující informací je fakt, že řada z těchto lidí alespoň uvažuje o návratu do rodného kraje, někteří dokonce již podnikají kroky nezbytné pro návrat.
Jako velký problém vnímám absenci vysoké školy. Po absolvování středních škol nám mladí lidé odcházejí za studiem a již se nám většinou nevracejí.
Návrat vysokoškoláků podporujeme velmi robustním balíkem stipendií. Ta nabízíme studentům VŠ ve všech oborech, nicméně speciálně cílíme na studenty pedagogických oborů a lékařských fakult, konkrétně v oborech všeobecného a zubního lékařství. Právě studenti těchto dvou lékařských oborů získávají stipendium ve výši 150 tisíc korun. Přijetím stipendia se pak zavazují k návratu do kraje a vykonávání své profese na jeho území. V tuto chvíli nám pod stipendiem studuje téměř stovka budoucích lékařů.
Proč tedy kraj neusiluje o vlastní vysokou školu, když je jediným krajem bez takového zařízení? Ostatně to naznačoval při své návštěvě i prezident Petr Pavel.
Je to přesně naopak, než zmiňujete. Karlovarský kraj usiluje o vysokou školu na svém území, protože velmi dobře vnímáme, že právě odliv mladých lidí je způsoben absencí vysoké školy. Prezident při své návštěvě tuto myšlenku podpořil, ale to na základě naší snahy o zřízení vysoké školy v Karlovarském kraji. Nyní zde působí pobočka ZČU v Plzni se sídlem v Chebu, v tomto akademickém roce se nám podařilo otevřít další z oborů, a to kinantropologii v Karlových Varech a obor vyučovaný v angličtině Management a digitální technologie. Jde o velmi specifický profesní bakalářský program, na kterém spolupracuje ZČU s německou Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden. Obor vychází z potřeb firem a společností na území. Výuka a praxe budou probíhat na obou stranách hranice.
V jednání je také vznik vysoké školy polytechnické, která by měla nabízet další z oborů vycházejících z potřeb území. Nicméně rozhodnutí o jejím vzniku je nyní na národní politické úrovni.
Ze statistik plyne, že Karlovarský kraj je nejvíc ohrožován tzv. destabilizující chudobou, tedy exekucemi, nedostatkem dostupných bytů a bydlením v sociálně vyloučených lokalitách. Jak se s tím vypořádat?
Také v této oblasti míří podpora do území. Například v operačním programu Spravedlivá transformace jsou vyhlášeny výzvy, které se zaměřují na hospodářsky a sociálně ohrožená území. Toto je ale problematika, která vyžaduje dlouhodobou a cílenou podporu, a to zejména ze státní úrovně, protože s touto si kraj sám pomoci nedokáže.
Co nejdůležitějšího teď Karlovarský kraj potřebuje? A jak rychle by se mohl „vylepšit“ v porovnání s ostatními?
Naší prioritou je vznik vysoké školy a zkvalitňování dostupnosti zdravotní péče. Tyto aspekty nevnímáme jako potřebu vyrovnat se ostatním krajům. Jde nám o obyvatele Karlovarského kraje, ne o pořadí mezi kraji. Pokud budou saturovány potřeby obyvatel v regionu, nebudou cítit potřebu opouštět kraj a to je naším cílem.
Jak vypadá situace po volbách s ustanovováním nového zastupitelstva? Jaká jednání probíhají?
Pravděpodobně se formuje jednobarevná krajská vláda ANO. My jsme se koaličních jednání s ANO neúčastnili, již před volbami jsme konstatovali, že spolupráce s místními reprezentanty ANO je pro nás nepředstavitelná. Ustavující zastupitelstvo by se mělo konat počátkem listopadu, až soud rozhodne o došlých stížnostech na průběh voleb.
Premiér Petr Fiala oznámil, že vás navrhne do funkce ministra pro místní rozvoj. Co byste ve funkci ministra, i díky své široké znalosti regionální problematiky, změnil? Jaké nejdůležitější kroky byste uskutečnil i s tím, že jde samozřejmě o poměrně omezený čas, neboť do voleb zbývá přibližně rok.
V tuto chvíli je to předčasné, komentoval bych to až po jmenování.