Česko v roce 2019 poměrně výrazně upouští od servilní politiky vůči komunistické Číně. Tato skutečnost zaujala server známé arabské zpravodajské televize Al-Džazíra, který na toto téma publikoval dlouhý článek. Textu s titulkem „Konec“, nebo také „Ochlazení česko-čínského milostného románku“, se dostává široké pozornosti i v podobě pochvalných komentářů zahraničních uživatelů sociálních sítí.
Zmíněná analýza proměny česko-čínské politiky zmiňuje prohlášení předsedy Senátu Jaroslava Kubery, že Peking musí respektovat, že je Česko suverénní země a nemůže k němu přistupovat z pozice síly. Kubera to zdůraznil čínskému velvyslanci Čang Ťien-minovi v reakci na čínskou kritiku své účasti na recepci tchajwanského zastoupení v Praze.
Dopisovatel serveru Al-Džazíra neopomněl zmínit ani odstoupení Prahy od sesterské smlouvy s Pekingem. Dokument s vazalskou klauzulí o uznání jedné Číny schválila Praha ještě pod vedením Babišovy primátorky Adriany Krnáčové. Čínský režim tehdy odmítl jednat o vyškrtnutí této nestandardní politické klauzule, a tak Praha od smlouvy odstoupila. O šest týdnů později už vedení hlavního města schválilo uzavření apolitické smlouvy s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí, což Číně, která samostatnost Tchaj-wanu navenek neuznává, musí mimořádně ležet v žaludku. Změnu dokonává i avizovaná náhrada slíbeného medvěda pandy za luskouna.
The #CzechRepublic got serious about #China in 2019
Prague replaces #Beijing with #Taipei as sister city
Czech-China Centre closed
Culture minister calls ambassador a liar
Just 3% of Czechs trust #XiJinping
Is this the most anti-#CCP country on earth?https://t.co/xl8BfT96Am
— James Lee Proudfoot (@PhilosophyNook) December 20, 2019
Al-Džazíra vyzdvihuje roli primátora Zdeňka Hřiba, který už přivítal tchajwanskou i tibetskou delegaci a odmítl požadavek Pekingu, aby výslovně deklaroval, že respektuje tzv. politiku jedné Číny. Neopomíná však zmínit ani zákaz turné českých hudebních souborů, mezi nimiž nechybělo ani Pražákovo kvarteto pojmenované podle svého zakladatele Josefa Pražáka, které ale s Prahou nemá nic společného. Absurditu této okolnosti dokonává i soubor sám vyjádřením jednoho z jeho členů, který svaloval vinu za tupou aroganci čínského režimu na pražského primátora. Al-Džazíra v souvislosti s váznoucí kulturní výměnou zmiňuje i jméno ministra Lubomíra Zaorálka a jeho výrok na adresu Ťien-mina, že je lhář.
Citovaný arabský server zmiňuje vedle aktuálního sebevědomého vystupování části české politické reprezentace směrem k Číně i českou servilitu let minulých včetně jejího vyvrcholení tzv. prohlášením čtyř.