Tehdejší předseda KDU-ČSL Josef Lux už před podzimem roku 1992, když se jednalo o budoucím osudu Československa, řekl, že Slováci budou chtít samostatný stát. Budoucí události mu daly za pravdu.

Je fakt, že konec společného státu měla v programu pouze Slovenská národní strana. Jenomže slovenský vítěz voleb do Federálního shromáždění Hnutí za demokratické Slovensko se sice slovně hlásil k Československu, ale fakticky prosazoval jeho rozdělení. Nepomohl ani návrh profesora Jana Rychlíka, který navrhoval řešení obdobné roku 1867, kdy se habsburská monarchie rozčlenila na dvě části, Rakousko a Uhersko, které měly každá svou vládu, svůj parlament a pouze tři společná ministerstva –zahraničních věcí, obrany a financí. Představitelé HZDS ovšem trvali na tom, že Slovensko bude mít samostatnou zahraniční politiku a jednotná bude pouze armáda. Takhle ovšem federace, kde by si každý dělal, co chtěl, nemohla fungovat. V tom případě jednoduše bylo lepší se v klidu a míru rozejít, což se také stalo.

Na námitky, že se tak neudálo prostřednictvím referenda, je třeba odpovědět, že ani při vzniku Československa v roce 1918 se nekonalo lidové hlasování a Češi a Slováci nemohli sami rozhodnout o své budoucnosti. Vynikající český historik Rychlík dokonce připustil, že místo spojení s Čechy, by Slováci s velkou pravděpodobností odhlasovali setrvání v Uhrách s Maďary. V každém případě by referendum před pětadvaceti lety nic nevyřešilo, jenom by prohloubilo problémy a místo dělné práce by trvaly hádky o kompetence společného státu. Takto vznikly dva nezávislé státy, které se dokázaly úspěšně rozvíjet. Musím uznat, že zvláště Slovensko ekonomicky prudce rostlo, nicméně i Česká republika si vedla dobře. V roce 2004 obě země vstoupily do Evropské unie, což jim výrazně pomohlo, protože do jejich rozpočtů přitekly miliardy eur z unijních dotací na stavbu škol, dálnic, železnic atd. Zároveň jim členství v EU umožnilo snadnější přístup na trhy členských zemí. Současnost je zkrátka důkazem, že tehdejší řešení bylo správné.

Tomáš Zdechovský je europoslanec (KDU-ČSL)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Tomáš Zdechovský
Další články autora