Ředitel Finanční správy Martin Janeček, který si vysloužil pověst daňového džihádisty, odchází. Zanechává za sebou spoušť desítek nezákonně zničených firem a mnohdy brutální úřední postupy. Kdo ponese odpovědnost za miliardové škody, napáchané jeho podřízenými?
[ctete postid=“215081″ title=“Ředitel Finanční správy Janeček byl oceněn. Za nezákonné ničení desítek firem?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Janeček-ČT-385×230.jpg“ excerpt=“Zní to jako špatný vtip. Policie ČR ocenila u příležitosti stého výročí vzniku “ permalink=“http://forum24.cz/reditel-financni-spravy-janecek-byl-ocenen-za-nezakonne-niceni-desitek-firem/“]215081[/ctete]
Informace o odchodu pověstného šéfa berňáku potvrdily Lidové noviny (19. 10. 2018). Chystá rozlučku údajně z osobních důvodů do konce roku poté, co se jeho úřad dostával pod stále častější kritiku. Podle zjištění deníku se má vrátit zpět do Finančního úřadu v Českých Budějovicích, odkud si ho v roce 2014 osobně vytáhl tehdejší ministr financí Andrej Babiš.
Drakonické zajišťovací příkazy
O konci tohoto až příliš přičinlivého úředníka rozhodl zřejmě souběh dvou negativních vlivů. Finanční úřady prohrávají desítky soudních sporů s podnikateli, jejichž firmy byly zničeny nebo vážně poškozeny nezákonně vydanými zajišťovacími příkazy.
Tento exekuční nástroj, který má být používán jen v krajních a průkazných případech, byl Janečkovými úředníky nadužíván. Po několika letech soudních sporů se ukazuje, že přitom docházelo k častým excesům. Jelikož se jedná o poškozené firmy až s miliardovými obraty, hrozí státu velké ztráty kvůli soudně vymáhanému odškodnění.
Kvůli necitlivým úředním postupům a liknavosti s vyšetřováním korunových dluhopisů se už loni octla Finanční správa pod masivní kritikou pravicové opozice i vládní ČSSD. Janeček byl vyzýván k rezignaci už před sněmovními volbami.
Tehdy ještě šéf ANO svého nedotknutelného chráněnce podržel. Janeček se dokázal naladit na populistickou vlnu exministra financí, jenž všechny podnikatele označoval za potenciální podvodníky. Zároveň nehrozilo, že by finanční úřady pod jeho vedením mohly dělat Babišově impériu vážnější potíže. Představa, že by Janeček předstoupil před veřejnost s podezřením, že v případě Agrofertu došlo k porušení zákona, je z říše snů, i kdyby byly důkazy do nebe volající.
Podezřelé svatební hostiny
K dalšímu zlomu došlo po těžko uvěřitelné aktivitě berních úředníků, kteří začali prošetřovat novomanžele, zda při svatebních hostinách správně vyúčtovali EET. Chtěli po nich i takové osobní údaje, jako je počet hostů a jak byli ubytováni. Podle daňových expertů bylo počínání úředníků v rozporu se zákonem, protože svatebčané nejsou povinni předkládat úřadům údaje nezbytné pro správu daní.
Nejprve šlo o medializovaný případ na Přerovsku, který Janeček hájil s tím, že mohl vůči novomanželům použít i represivnější nástroje než úřední obsílku, a sice předvedení policií. Ministryně financí Alena Schillerová ho údajně napomenula, nicméně rozpor se zákonem nevidí.
Tím tato podivná anabáze neskončila. Krátce poté podnikl mnohem masivnější zátah na svatebčany na základě udání „pozorných“ spoluobčanů Finanční úřad pro Olomoucký kraj. Rozeslal výzvy s poskytnutím údajů o svatební hostině téměř stovce novomanželů, z nichž někteří měli hostinu doma a nikde ji neplatili. Obludnost počínání úředního šimla dosáhla dalšího vrcholu. I zde se experti shodli, že šlo ze strany úřadů o protiprávní jednání.
„Potom by se v obdobné situaci ocitli maturanti na maturitním večírku, sedmdesátiletí dědečkové a babičky na srazu po padesáti letech po maturitě nebo sklíčení příbuzní na smuteční hostině po pohřbu. Výklad Finanční správy je příliš extenzivní a jeho absurdita je na první pohled zřejmá,“ konstatuje vedoucí sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek.
Olomoucký exces byl poslední kapkou, která zřejmě přiměla k otočce i Andreje Babiše, bez jehož svolení by Janeček nemohl odejít. Zvláště když se křižácké tažení proti svatebčanům objevilo měsíc poté, co se premiér na sněmu Svazu měst a obcí vymezil proti příliš horlivé aktivitě finančních úředníků.
„Je to i o tom, aby ti, kdo to kontrolují, používali selský rozum a logiku. A měli taky občas lidský přístup! Není tomu tak vždycky. A já jsem se to vždycky snažil kolegy z Finanční správy a na ministerstvu financí učit,“ prohlásil. Jak vidno, nic moc je nenaučil, a Finanční správa s jeho personální odpovědností působí jako dokonalý absurdistán.
Jakou zanechá bilanci?
Proslulý ředitel Finanční správy dokázal naplnit Babišovo zadání vybírat co nejvíc daní doslova za každou cenu. To se projevilo zvýšenou byrokracií a náklady pro podnikatele, drakonickými sankcemi, rekordním počtem kontrol a vytvořením udavačské atmosféry. Výběr daní rostl, ale oponenti poukazují na to, že zůstává otázka, do jaké míry byl způsoben celkovým ekonomickým růstem a do jaké míry zásahy Finanční správy a novými byrokratickými nástroji typu EET.
„Každá firma může být teoreticky zneužita jako bílý kůň,“ shrnul před časem ředitel Janeček přístup jeho úřadu k podnikatelům. Uměle vytvářený tlak, kdy jsou berní úředníci motivováni k vyměřování sankcí, však není nejšťastnější.
Charakteristiku proměny přístupu státu dokonale vystihuje název metodického pokynu „Kombajn“ z Janečkovy dílny, evokující představu „vymlátit“ z daňových poplatníků co nejvíce peněz i v případě krátkých prodlení, drobných chyb či překlepů v kontrolním hlášení daně z přidané hodnoty.
Kázal vodu, pil víno
Jsou známy případy, kdy pouhý den zdržení spuštění EET přišel obchodníka na 50 tisíc korun nebo jiný musel za opomenutí prodavačky vydat účtenku za zboží v ceně deseti korun zaplatit pokutu ve výší 15 tisíc korun. Naproti tomu vyšlo najevo, že ředitel Finanční správy obýval služební byt v centru za směšný nájem 1.500 korun včetně poplatků. Kázal vodu, pil víno.
[ctete postid=“215893″ title=“Byrokracie stále roste. Malé firmy stráví papírováním už pět týdnů ročně“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Schillerová-sněmovna-385×230.jpeg“ excerpt=“Liberální institut spočítal, že průměrná malá firma u nás stráví papírováním 233 “ permalink=“http://forum24.cz/byrokracie-stale-roste-male-firmy-stravi-papirovanim-uz-pet-tydnu-rocne/“]215893[/ctete]
Martina Janečka má podle Lidových novin nahradit jeho zástupkyně Tatjana Richterová. Proslulý daňový jakobín, který nikdy neuznal chybu, natož aby se za soudně prokázané excesy omluvil, odchází příliš pozdě.
Zůstává přitom otázkou, zda nejde jen o Babišovo „vstřícné“ gesto, a zda Janečkův odchod přinese změny k lepšímu v podobě normálnějšího chování berních úředníků. To by byla objektivně řečeno dobrá zpráva. Hlavně ale není jasné, kdo ponese odpovědnost za hrozící miliardové škody státu. Uklizený Janeček to podle všeho nebude.