Debata o zavedení nenulové spotřební daně z prodeje tichého vína s největší pravděpodobností po mnoha měsících končí. Alespoň tedy pro toto volební období. Vyplynulo to z vyjádření některých vládních politiků pro Českou televizi. Zásadním posunem je definitivní odmítnutí daně ze strany lidovců a premiéra Petra Fialy.
Vládní koalice tak nemá většinu k prosazení této změny ve sněmovně. Zdanění tichého vína totiž odmítají podpořit také ANO a SPD. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky by Česko nejprve muselo prosadit tuto daň na úrovni Evropské unie. To se ale pravděpodobně nestane, protože velké vinařské země, jako jsou Itálie nebo Francie, budou případný návrh blokovat.
„Není možné dojít k nějakému řešení v rámci České republiky, když jsem sledoval za poslední dva týdny vyjádření ostatních představitelů politických stran, ať už koaličních, nebo opozičních, tak si myslím, že dneska už na to není ani ta většina ve sněmovně,“ řekl České televizi Jurečka.
Proti této dani se postavil také premiér Petr Fiala. Tomu vadí, že by čeští vinaři ztratili konkurenceschopnost. „Dlouhodobě říkám, že se musíme dívat na to, jak je víno zdaněno v jiných zemích, které jsou producenty vína a které jsou i konkurenty pro naše vinaře. V naprosté většině zemí spotřební daň není. Patřím tak k těm, kteří říkají, že tuto daň nemáme zavádět. Neměli bychom dělat kroky, které sníží konkurenceschopnost našich vinařů,“ řekl před několika dny premiér pro Novinky.cz.
Debatu o tom, zda spotřební daň na tiché víno zavést nebo ne, chtěl ministr financí podporující její zavedení uzavřít do konce května. Stane se tak zřejmě v nejbližších dnech. „Pokud nebude politická dohoda, tak ten návrh zákona nepředložíme, takhle jednoduché to je. Zatím tu dohodu nemáme,“ konstatoval v neděli Zbyněk Stanjura.
Nezavedení daně vinaři vítají. „Konec debaty o nenulové spotřební dani na tiché víno samozřejmě vítáme. Šlo by o neúnosnou byrokratickou zátěž, vysoké náklady na výběr pro stát a tedy velice nejistý výnos daně a přínos pro státní rozpočet,“ řekl pro deník FORUM 24 předseda Cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský.
Vinaři argumentovali tím, že nulová spotřební daň na víno je ve všech tradičních vinařských zemích. „Ve vinařství a vinohradnictví dnes pracuje asi dvacet procent všech zaměstnanců českého zemědělství. Ze sousedních zemí je spotřební daň na tichá vína zavedená pouze v Polsku ve výši 10,20 korun na litr,“ řekl Martin Chlad, prezident Svazu vinařů ČR. V České republice byla nejčastěji zmiňována částka přes 23 korun na litr vína.
Vinaři se obávali nejen úbytku zákazníků kvůli zdražení vína, ale také administrativních komplikací a dalších nákladů, o kterých nebyla původně řeč. „Doslova nás vyděsila nutnost nechat úředně ocejchovat nádoby na víno ve sklepě kvůli kontrolám ze strany celníků. To by v našem případě vyšlo na vysoké desítky tisíc korun. Zbytečně vyhozené peníze, které nám samozřejmě nikdo nedá,“ zmínil pro FORUM 24 vinař Jakub Mikulášek hospodařící nedaleko Kadaně.