Poslanci dnes schválili ve třetím čtení zákon o právu na digitální službu. Na základě této legislativy budou moci občané požadovat po státu do pěti let od jeho schválení veškerou komunikaci elektronicky. Návrh získal podporu napříč všemi devíti poslaneckými kluby. Zákon nyní míří do horní komory, ale i zde se očekává shoda napříč senátními kluby.
Předně tedy nebude potřeba vyplňovat údaje, které stát už bude mít. Lidé i firmy budou mít přístup k informacím veřejné správy, které se jich týkají. Povinnost tyto služby zajistit bude na bedrech samotných úřadů. Pokud občan tedy poskytne informace se souhlasem užití pro ostatní rezorty, tak se podstatně ulehčí i vyřizování jeho dalších úředních úkonů do budoucna.
S cílem zajistit hladké zavedení systému by měl v příštím roce vzniknout katalog služeb, jakýsi jízdní řád o tom, jak bude digitalizace probíhat. „Neznamená to, že se všechno bude digitalizovat až za čtyři roky, ale naopak by měl proces začít v roce 2021, mělo by to postupovat, aby bylo jasné, kdy se co bude digitalizovat,“ uvedl Martin Kupka (ODS).
Zároveň se nebude potřeba prokazovat prostřednictvím většího množství průkazů, ale bude stačit jeden. Zbytek údajů by si měl nově daný úřad nebo příslušník policie dohledat prostřednictvím registru údajů. Všechny tyto kartičky totiž představují dnes pouze potvrzení o skutečnostech, které stát vede ve svých registrech.
V rámci ulehčení byrokratických procesů počítá zákon i s upozorněním na blížící se konec lhůty některých povolení či dokladů. Ať jde o stavební povolení či platnost řidičského průkazu. Občan bude s předstihem informován, aby si stihl všechno včas zařídit.
Takovým příkladem je dnes již třeba konec platnosti technického průkazu vozidla. V případě, že má občan datovou schránku, obdrží informaci o konci jeho platnosti. Poslanecký záměr byl tedy rozšířit tyto informace o končících lhůtách napříč všemi povinnostmi občanů.
Cesta papírového světa zůstane platná
Zároveň stále zůstane zachována možnost si na úřad dojít osobně. „Pro občany je to příležitost, ale není to povinnost. Tady v tom případě je ta povinnost naopak na straně státu, aby se s těmi, kteří chtějí komunikovat elektronicky, naučil komunikovat elektronicky a bral to důsledně. Ale nikoho ten zákon nenutí, aby vyměnil svoji osobní cestu na úřad za konkrétním úředníkem,“ dodal Kupka.
Aby zákon přilákal více občanů a zkrátil tedy čekání na úřadech, ukládá i slevu na samotné úřední úkony ve výši 20 %.
„My musíme mít tak kvalitní služby, aby je občané sami chtěli používat a řekli si: To jsme rádi, že jsme si ušetřili čas, energii, nervy, a na druhé straně, aby i ti naši úředníci nebyli frustrovaní neustálým razítkováním na podatelně a mohli se věnovat smysluplnější činnosti, jako třeba pomoci těm složitějším případům,“ řekl během rozpravy Ondřej Profant (Piráti).
Návrh zapadá do celkové vládní koncepce Digitální Česko a je pod ním podepsáno 137 poslanců. Na přípravě zákona se podíleli experti všech politických stran, zástupci ICT Unie i vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.