Američané mají za sebou poslední obamovské svátky a pomalu se připravují na trumpovské Vánoce. Ač se to na první pohled nemusí zdát, rozdíl mezi těmi dvěma slovy je velký. Proto s ním taky Donald Trump ve své prezidentské kampani několikrát operoval a sliboval, že v rámci boje proti politické korektnosti Američanům mimo jiné vrátí pořádné Vánoce. Myšlení korporací Trump těžko změní, ale zaměstnanci Bílého domu by mohli dostávat zase vánoční přáníčka namísto „season’s greetings“.
V Evropě si to posledních pár let spojujeme hlavně s muslimy, ale v Americe se válka o Vánoce vede už dlouho. A téměř žádné muslimy k tomu nepotřebují. Anglický výraz Christmas na rozdíl od toho českého zahrnuje přímo Krista, doslova se jedná o „Kristovu mši“. To by sice i v ateistickém Česku leckomu přivodilo diskomfort, ale jen těžko by kvůli tomu vznikla stejná „vánoční válka“ jako v USA. Americká společnost je i v této otázce extrémně rozpolcená. Na ty, kteří se kvůli Vánocům cítí provinile, a na ty druhé.
Leckdo si povšiml, že z Trumpova volebního hesla „Make America Great Again“ mezi lidmi nejvíc rezonovalo slovíčko „again“. Někteří, jako třeba Matěj Stropnický, tvrdili, že se jedná o nostalgii bílých mužů po dobách, kdy jim patřil svět. Jak se to vezme. Ono „again“ pro mnoho Američanů představuje návrat do doby, kdy největším problémem nebyly záchody pro transgender studenty a z každého koutku se ozývalo veselé „Merry Christmas“. Do doby, kdy se i v Bílém domě pořádal vánoční večírek, ne „Holiday party“.
A to neplatí jen o Vánocích, s Velikonocemi je to podobné. Ty se přetransformovaly na „svátky jara“. Ostatně jaká byla Amerika před šedesáti lety a šedesátými lety, nejlépe poodhaluje fotografie centra New Yorku na Velikonoce 1956. Tento záběr Manhattanu vznikl ze střechy radnice a tři výškové budovy na fotce patřily soukromým firmám Services Company, City Bank – Farmers Trust Company a Forty Wall Street Corp. Dnes by takový „křesťanský útok“ na veřejný prostor nebyl vůbec myslitelný. A je dost pravděpodobné, že žalobu by na „pachatele“ nepodali muslimové, ale ateistické organizace typu Freedom From Religion Foundation.
Není to samozřejmě jen americká věc. Season’s greetings posílala dokonce Rada evropských biskupských konferencí. Tato rada, složená hlavně ze západoevropských biskupů, o níž jeden kněz prohlásil, že má Boha až za Evropskou komisí, přitom občas žehrá nad odkřesťanštěním Evropy. Otázku, proč by měla Evropa přijmout vykastrovanou verzi náboženství, které kdysi měnilo civilizace, si biskupové nepokládají. Není potom divu, že katolická církev je rozdělena a polští nebo afričtí biskupové běžně mluví o svých bratrech ze západní Evropy jako o tichých apostatech.
Trumpův tah zvednout téma Vánoc v kampani byl minimálně z politického hlediska chytrý. Podle nového průzkumu si pořád velká většina až 79 procent Američanů spojuje Vánoce hlavně s událostí narození Krista a šest z deseti upřednostňuje přání veselých Vánoc před veselými svátky. Uvidíme, jak moc striktně se bude Trump svých slibů držet a jestli se mu skutečně podaří „udělat Vánoce zase velkolepými“. Naposledy začátkem prosince vyzval majitele obchodních domů, aby k vánoční výzdobě přidali vánoční rétoriku.