Na Slovensku se dnes konají důležité krajské volby. Velkou pozornost táhne duel v Banskobystrickém regionu. Tamního krajně pravicového hejtmana (župana) Mariana Kotlebu chce sesadit úspěšný podnikatel Ján Lunter, za něhož se postavila de facto celá politická scéna.
Lunter má podle průzkumů slušnou šanci porazit Mariana Kotlebu, šéfa Lidové strany Naše Slovensko (LSNS), který Banskobystrický kraj řídí po překvapivém triumfu z roku 2013. Výsledky budou známé zítra odpoledne. Pokud Lunter uspěje, napodobí prezidenta Andreje Kisku, který v roce 2014 také kandidoval jako úspěšný podnikatel bez politické zkušenosti.
Lunter vstoupil do politiky teprve letos. Šestašedesátiletý obchodník začal v roce 1980 vyrábět tofu ve sklepě. Po roce 1989 řídil firmu Alfa Bio, kterou přenechal svým synům. Společnost si vede dobře a má roční obrat deset milionů eur.
Lunter v lednu oznámil, že bude na krajského župana kandidovat jako nezávislý. „Mám za sebou úspěšný život. Firma zaměstnává více než 200 lidí. Vychoval jsem šest dětí. Na druhé straně jsem viděl marasmus, který vede k tomu, že mladí lidé odcházejí z kraje. Cítím závazek za okolí, za svou zemi,“ vysvětlil podnikatel.
Všichni proti Kotlebovi
Ostatní strany vidí v Lunterovi především příležitost, jak se zbavit Kotleby, kterého považují za neofašistu kvůli jeho nacionalistické rétorice i neskrývanému obdivu éry slovenského fašistického státu pod vedením válečného zločince Jozefa Tisa. Luntera v létě překvapivě podpořila vládní strana Smer premiéra Roberta Fica. Brzy se přidaly MOST-HÍD a Šance. Další kandidáti Viliam Baňák a Stanislav Mičev se dokonce vzdali své kandidatury do krajské rady ve prospěch Luntera, aby měl větší šanci vyhrát.
Kotlebovci jsou trnem v oku ostatních politických stran. Usilují o vystoupení Slovenska z Evropské unie i NATO. Polská tajná služba také před časem naznačila, že Kotlebova strana by mohla dostávat finance z Ruska, byť to slovenské tajné služby nepotvrdily. Odmítly poskytnout informace s tím, že by mohly porušit příslušné zákony. „I to je důvod, proč jsem se rozhodl, že když vede naši zemi do izolace, tak to se jen přidává k tomu marasmu, který v našem kraji je,“ řekl Lunter na adresu LSNS.
Práce není, nacionalismus kvete
Banskobystrický region patří mezi na Slovensku mezi nejchudší. Celostátní průměr nezaměstnanosti činí šest a půl procenta, ale některé okresy Banskobystrického kraje vykazují až trojnásobná čísla. I proto tam v roce 2013 uspěl Kotleba, jehož strana ostře vystupuje proti Romům (nebo v jejím pojetí někdy též parazitům) a slibuje rychlá řešení sociálních a ekonomických problémů, v klasickém střihu nacionalistických populistů.
Na nezaměstnanost se chce zaměřit i Lunter. „Máme úrodnou půdu. Měli bychom se vrátit k pěstování plodin s větší přidanou hodnotou. Máme historii, zámky, hrady nebo přírodní bohatství,“ uvedl Lunter k oblastem, kde by mohla vzniknout nová pracovní místa. „Nemůžu být spokojený s tím, jak náš kraj vypadá. Naše ženy pracují někde v Rakousku, chlapi někde na montážích a župan sedí taky v Bratislavě místo toho, aby řídil kraj,“ dodal.
Lunter ale odmítá, že by chtěl v případě úspěchu vést Banskobystrický region jako firmu ve stylu Andreje Babiše. „Byznys je důležitá věc, která je potřebná. Politika také. Zkušenosti z byznysu jsou dobré, protože personalistika a marketing, to jsou věci, které se melou i na druhé straně. Ale samozřejmě v politice je to víc o odpovědnosti a o tom nevidět jen zisk, ale prospěch občanů,“ vysvětlil Lunter.
Lunter měl dle průzkumů až padesátiprocentní podporu voličů, zatímco Kotleba měl preference kolem třiceti procent. Průzkumy ale neurčují realitu, jak ukázaly i předchozí slovenské volby. Řada lidí se totiž ke Kotlebovi v průzkumech nehlásí. Ředitel agentury Focus Martin Slosiarik též avizoval, že Kotlebovi fanoušci určitě odvolí, zatímco Lunterovi příznivci se možná spokojí s tím, že jejich favorit vede a k urnám nedorazí.
Slovenští proto politici na poslední chvíli mobilizovali voliče. „V naší zemi se šíří zlo, které chce ze Slovenska udělat xenofobní stát. Nejde o skupinu výtržníků s hloupými názory, ale o dobře organizovanou a nebezpečnou politickou sílu,“ prohlásil prezident Kiska o LSNS a žádal Slováky, aby vůči tomu nebyli lhostejní.
Kotlebovci si z výzkumů si dělali legraci. „Zase ty průzkumy. Podle stejné agentury jsme měli před parlamentními volbami preference 2,1 procenta a Síť měla 14 procent. Jak to dopadlo, víte,“ prohlásil místopředseda LSNS Milan Uhrík. Narážel na odhady a výsledky loňských celostátních voleb, ve kterých jeho partaj nakonec získala osm procent hlasů, zatímco Síť jen 5,6 procenta.
Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.