Evropská komise by chtěla omezit kouření ve venkovních prostorách. Slibuje si od toho, že lépe ochrání lidi před účinky pasivního kouře a aerosolů. Vyzvala proto členské státy, aby rozšířily zákaz kouření například na hřištích, zahrádkách a terasách restaurací nebo zastávkách a nádražích. Jde o další krok v evropské snaze vytvořit do roku 2040 „generaci bez tabáku“.
Každoročně v Evropské unii přijde o život 700 000 osob kvůli konzumaci tabáku, z toho desítky tisíc kvůli pasivnímu kouření, upozornila komise. Navrhla proto revizi doporučení Evropské rady o nekuřáckém prostředí, která má představovat „další krok vpřed v celkovém úsilí EU o denormalizaci užívání tabáku a nových produktů, boj proti závislosti na nikotinu a zlepšení preventivního zdraví“.
Revize vyzývá země EU, aby rozšířily pokrytí nekuřáckých politik na klíčové venkovní prostory, včetně venkovních rekreačních oblastí pro děti, jako jsou veřejná hřiště, zábavní parky a bazény, jakož i veřejné budovy a zastávky a nádraží. Týká se to ale také střech, balkonů, verand a teras restaurací nebo barů.
Také by měly rozšířit nekuřácké politiky na nově vznikající produkty, jako jsou zahřívané tabákové výrobky a elektronické cigarety, které stále více oslovují velmi mladé uživatele. „Světová zdravotnická organizace nedávno upozornila na negativní účinky vystavení použitým emisím z těchto produktů, včetně významných respiračních a kardiovaskulárních problémů,“ zdůvodnila EK.
„Tyto produkty mohou být cestou k závislosti na nikotinu a dokonce i tradiční konzumaci tabáku. To činí jejich přitažlivost pro mladé lidi obzvláště znepokojující,“ řekla k tomu eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová. Opatření by se ale měla týkat také produktů bez nikotinu.
Doporučení jsou součástí evropského plánu boje proti rakovině, který stanovuje cíl vytvořit do roku 2040 generaci bez tabáku, kde tabák užívá méně než 5 procent populace. Úmrtí a další zdravotní ukazatele, jako jsou srdeční infarkty u běžné populace a zlepšení zdraví dýchacích cest, se zlepšily díky prostředí bez kouře, upozornila komise.
Doporučení rady o nekuřáckém prostředí bylo přijato v roce 2009 a vyzvalo členské země, aby zavedly zákony na plnou ochranu svých občanů před vystavením tabákovému kouři na uzavřených veřejných místech, pracovištích a ve veřejné dopravě.
Protikuřácké zákony se napříč Evropskou unií liší. Jedinou zemí, kde je kouření zakázané i ve venkovních prostorách, je Švédsko. Podle agentury AP má Švédsko nejnižší míru kouření v EU s méně než 5 procenty denních kuřáků v populaci.
V Česku vstoupila v roce 2017 v platnost novela, která lidem zakázala kouření v restauracích, hospodách, barech nebo divadlech a kinech. Výjimku ale mají v některých případech elektronické cigarety.