
Radek Vondráček se svým šéfem Andrejem Babišem FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
Vládní návrh zákona o výběru osob do řídících a dozorčích orgánů s majetkovou účastí státu byl po řadě pozměňovacích návrhů přetvořen do kompromisní formy. Jeho konečnou podobu dnes představil veřejnosti Radek Vondráček (ANO) spolu s Jakubem Michálkem (Piráti) a Mariánem Jurečkou (KDU-ČSL). Nominační zákon si klade za svůj hlavní cíl zamezit neustálým spekulacím, že není výběr osob do vedení státních a polostátních firem transparentní, a místa připadají politickým trafikantům z řad bývalých členů parlamentních komor a jejich nejbližšího okolí.
A přestože všichni tři považují výsledek vyjednávacího procesu za společný úspěch, Pirátům se nepodařilo do návrhu prosadit sankce, které by zajištovaly možnou vymahatelnost. I kdyby tak došlo ke schválení zákona i ve třetím čtení, ministři legislativu nemusí respektovat. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Vondráčka je to ovšem věc politické odpovědnosti s tím, že by v opačném případě museli šéfové resortů svoje rozhodnutí řádně zdůvodnit a následně uveřejnit.
Zákon má být zároveň určitým vyvrcholení dlouhotrvající snahy o změnu systému. ,,Již v minulém volebním období zde došlo ke změně v nominování jednotlivých uchazečů do orgánů státních firem v tom, že se alespoň zřídil vládní výbor pro personální nominace. Nicméně neměl žádné ukotvení v konkrétním zákoně, nýbrž byl zřízen pouze nařízením vlády,“ uvedl na dnešním tiskové brífinku lidovecký poslanec Jurečka.
Mezi hlavní přínosy pak podle bývalého mistra zemědělství patří především bod zákona, který říká, že dokud nebude rozhodnuto o doporučení či nedoporučení, tak budou informace o konkrétních jménech neveřejné. Poslanci chtějí tímto způsobem předejít možným komplikacím v dalším profesním životě jednotlivých uchazečů v případě, že by se rozhodli působit například v privátní sféře.
Nově by měla pak mezi hlavní požadavky na uchazeče patřit věková hranice dvaceti pěti let a trestní bezúhonnost, kterou bude muset každý z účastníků výběrového řízení předem dokládat. Oproti původnímu návrhu, který byl kritizován například občanskou platformou Rekonstrukce státu, nyní navíc neplatí část zákona, kde bylo uvedeno, že pokud se daný kandidát nebude ministerstvu líbit, tak zákon naplatí. Tento bod měl být podle Vondráčky zároveň hlavním důvodem, proč se stal zákon v očích společnosti tak kontroverzním. Zákon má být nyní projednán v druhém čtení a skupina poslanců dále věří, že by mohlo dojít k jeho úplnému schválení již v tomto volebním období.