O tom, jak je kauza Čapí hnízdo citlivá, svědčí podivné okolnosti, které ji provázejí od samého počátku. Počínaje záhadnou výměnou pražské městské státní zástupkyně, přes odposlouchávání vyšetřovatelů kauzy až po šíření spekulací o údajném nesouladu mezi policií a dozorujícími státními zástupci. Jaká je skutečnost?
Situace je pro Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka vážnější, než si možná připouštějí. Dokládá to jejich rostoucí nervozita, stejně jako nemístné výpady ministra spravedlnosti Roberta Pelikána proti policii, kvůli kterým by jinde přišel o křeslo.
Pelikánova hysterie
Pelikán vyšetřovatele opakovaně obviňuje z politické objednávky a tvrdí, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod k tomu, aby žádala o zbavení imunity právě nyní. „Já nepotřebuju žádná další fakta, kromě toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,” řekl.
[ctete]148855[/ctete]
Bez znalosti spisu jsou takové výroky ministra spravedlnosti nepředstavitelné. Jeho podrážděnost je dnes znásobena neúspěchem v mandátovém a imunitním výboru, kde nesplnil zadání zajistit dostatek hlasů pro nevydání obou poslanců hnutí ANO.
Ministr tím ovšem současně svým kolegům, jimž hrozí trestní stíhání, prokazuje medvědí službu. Poštval proti sobě i ty státní zástupce, kteří donedávna stáli po boku hnutí ANO v boji proti policejní reorganizaci. Je totiž jasné, že policie nemůže konat bez součinnosti s dozorujícím státním zástupcem, který je pánem přípravného řízení, a postup vyšetřovatelů posvěcuje.
I proto došlo k nedávnému pokusu tento soulad mezi vyšetřovateli Čapího hnízda a dozorujícími žalobci narušit a vrazit mezi ně klín. Cílem bylo izolovat policisty jako zlovolné neřízené střely a prodloužené ruce vzpínajícího se Palerma, ať už v podobě ministra vnitra Milana Chovance, nebo kmotrovské scény, která učinila poslední pokus vyřadit Andreje Babiše z politického provozu.
Sóloakce policie?
Na portál Aktuálně.cz (11. 8. 2017) pronikly zprávy, že vyšetřovatelé v čele s Pavlem Nevtípilem s dozorujícím žalobcem Jaroslavem Šarochem údajně vůbec nekonzultovali připravovanou žádost o vydání obou čelných představitelů ANO. Šarocha o tom prý jen na poslední chvíli informovali, což není běžný postup.
Jakýsi anonymní zdroj serveru oznámil, že „je to sóloakce policie. Vrchní státní zastupitelství případ před měsícem přezkoumalo a v té době městskému zastupitelství řeklo, aby získalo více důkazů. Nějaké měli, ale byly dost vlažné“.
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která na základě podané stížnosti prováděla dohledovou prověrku, však už dříve shledala námitky jako nedůvodné a v práci dozorujících státních zástupců větší pochybení nenašla. Pouze kritizovala hraničně akceptovatelné průtahy v řízení způsobené zástupci Babišových firem.
Na základě takto uměle vytvářené disharmonie se následně začaly šířit informace, že někteří členové mandátového a imunitního výboru pochybují, zda policie kauzu nepolitizuje. Dávali najevo, že si počkají na postoj dozorujícího státního zástupce, předvolaného na jednání výboru.
Policie se proti této interpretaci ohradila. Podle ní vyšetřovatel před podáním žádosti o vydání projednal se státním zástupcem aktuální důkazní situaci a seznámil ho s dalším postupem, okruhem a počtem lidí, u kterých zvažuje zahájení trestního stíhání.
„Vzhledem ke skutečnosti, že dvě z těchto osob požívají poslaneckou imunitu, byl státní zástupce zároveň zpraven o tom, že vyšetřovatel požádá poslaneckou sněmovnu o udělení souhlasu s jejich trestním stíháním. K celé věci nutno podotknout, že státní zástupce k navrhovanému postupu neměl žádné výhrady,“ uvedla policie.
Dozorující žalobce s policií v souladu
Jaroslav Šaroch vystoupil před mandátovým a imunitním výborem společně s vyšetřovatelem Pavlem Nevtípilem a plně podpořil vyšetřovací verzi policie. Tím ukončil spekulace o vzájemném nesouladu. Důkazy jsou podle něho pádné a důvodné pro vydání Babiše a Faltýnka poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání.
To nakonec přispělo k poměrně přesvědčivému poměru hlasů ve výboru pro vydání: deset ze čtrnácti přítomných pro Babiše, devět pro Faltýnka. Zbývající se zdrželi.
Obavy z politizace kauzy byly s výjimkou zástupců klubu ANO rozptýleny, zvláště když vyšlo najevo, že několikaměsíční průtahy ve vyšetřování mají na svědomí Babišovi lidé, kteří zřejmě předpokládali, že budou případ procesně natahovat až přes říjnové parlamentní volby. Nevyšlo to.
Mezitím schytal kritiku ze všech stran ministr Pelikán. Jeho vyjádření považuje za nevhodná i Unie státních zástupců napojená na Lenku Bradáčovou, podle které je to právě ministr spravedlnosti, který jako představitel výkonné moci tuto věc velmi politizuje. Státní zastupitelství a policie mají postupovat jen podle zákona a neexistuje žádný politicky vhodný čas pro žádost o vydání k trestnímu stíhání.
Nekomfortní situace
Kauzu Čapí hnízdo provázely nestandardní jevy od samého počátku. Trestní oznámení bylo podáno v listopadu 2015 a kvůli místní příslušnosti sídla Středočeského dotačního úřadu byl případ přidělen Městskému státnímu zastupitelství v Praze a pražské hospodářské kriminálce.
V lednu následujícího roku nečekaně rezignovala městská státní zástupkyně Jana Hercegová a na její místo přišel Martin Erazím, člověk bližší Lence Bradáčové. Už tehdy se spekulovalo, že jedním z důvodů náhlé změny vedení, kterou uvítal i ministr Pelikán, je vyšetřování Čapího hnízda.
[ctete]146796[/ctete]
V květnu téhož roku vyšlo najevo, že vyšetřovatelé Čapího hnízda jsou odposloucháváni Šlachtovým ÚOOZ, který se místo na potírání cizojazyčných mafií zaměřoval spíše na politické kauzy a vyšetřování kolegů z policie, ačkoliv mu to kompetenčně nepříslušelo. Krátce nato Šlachta spustil kauzu Beretta zaměřenou na policejní úniky, a v jeho hledáčku se „shodou okolností“ octli i vyšetřovatelé Babišovy farmy v čele s Pavlem Nevtípilem. Tato akce působila dojmem demonstrace síly a zastrašování.
Čapí hnízdo v současné době pokročilo do další fáze. Odpor Babiše, Faltýnka a hnutí ANO je přímo úměrný jejich nekomfortní situaci. Na rozdíl od Babišem vychvalovaného bývalého útvaru Roberta Šlachty nemají vyšetřovatele Čapího hnízda pod kontrolou, a jak to tak vypadá, ani příslušné státní zástupce.