Počátkem května informovalo ministerstvo zdravotnictví o zahájení vývoje vakcíny proti nemoci covid-19. V září se podařilo týmu pod vedením lékařky a poslankyně Věry Adámkové (ANO) dokončit první fázi vývoje. Dál se ale projekt neposouvá. Proč? „Já vám na to nemůžu, nebo spíš nechci odpovědět, protože to ještě není na vnější komunikaci,“ řekl serveru iRozhlas.cz ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Naději teď představují vakcíny ze zahraničí, které se mají do Česka dostat během několika měsíců. Snahu o vytvoření séra proti nemoci covid-19 měli i čeští lékaři. „Máme dostatek informací a zkušeností, abychom se mohli pustit do tak ambiciózní práce, jako je vakcína proti tomuto onemocnění,“ zdůrazňoval ještě před půl rokem tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Projekt, který je podle odborníků nerealizovatelný, dostala na starost profesorka Věra Adámková, která si vývoj pochvaluje. Jak to s vakcínou vypadá nyní? „S radostí musím říci, že dobře,“ reagovala.
„Jsem skutečně hrdá na to, že v tomto případě se ukázalo, že se i jako malá země můžeme úspěšně zapojit do řešení současných velmi aktuálních problémů. Splnili jsme zadanou první etapu a odevzdali zprávu,“ pokračovala.
Testování na myších
„Na Státním zdravotním ústavu se podařilo vytvořit virovou kulturu, kterou vstříkli do myší a myši vytvářejí protilátky,“ vysvětlil biochemik docent Jan Konvalinka. O tom, že se vědci dostanou do této fáze vývoje, podle něj nebylo pochyb.
Přední český virolog a expert na vakcíny profesor Libor Grubhoffer ale tvrdí, že vědci zatím vyvinuli jen „zajímavý virový antigen, který dobře aktivuje buněčnou imunitu“.
Než bude možné posunout projekt do další fáze, bude podle Grubhoffera potřeba vyzkoušet testování na dalších zvířatech. „Až budeme mít udělané preklinické testy na modelových myších, které simulují lidský organismus z hlediska vnímavosti, tak potom se o tom můžeme bavit,“ uvedl.
Grubhoffer zpochybnil také jednání tvůrců české vakcíny, kteří nebyli schopni o jejím vývoji informovat Světovou zdravotnickou organizaci (WTO). „Pokud se podíváte na vyhledávač koronavirových vakcín od The New York Times, kde vidíte, jak jsou na tom jednotlivé vakcíny, tak se tam nedočtete nic o české vakcíně, ale dozvíte se tam o slovenské. A ta je zajímavá,“ říká virolog.
O dalším postupu rozhoduje ministerstvo
„Nyní je další rozhodnutí na ministerstvu zdravotnictví, které musí zvážit, co je pro naše obyvatele nejlepší,“ uvedla Adámková a dodala, že její tým zadání splnil.
Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný se s celou situací teprve seznamuje. „To, že je rozhodnutí na ministerstvu, je možná trošku zjednodušená odpověď. Já jsem o tom mluvil i s paní profesorkou, i naši hygienici, epidemiologové a Státní ústav pro kontrolu léčiv o tom jednají. Já vám na to ale teď nemůžu, nebo spíš nechci odpovědět, protože to ještě není na vnější komunikaci,“ řekl.
Blatný nechtěl odpovědět ani na to, zda podle něj má smysl v projektu pokračovat, když ho odborníci považují za nerealizovatelný. „Já vám to teďka nesdělím,“ odpověděl na dotaz.
Ani vládní epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Chlíbek nemá o projektu dostatek informací. „Ani jako Česká vakcinologická společnost jsme k tomu informace nedostali a nebyli jsme vyzváni k nějakému vyjádření. Jestli to pokročilo nebo pokročí do klinických testů, mi zatím známo není. Pokud o tom někdo jednal, tak my jsme do toho přizváni nebyli,“ vysvětlil.
Experti vylučují další fázi vývoje
„Je potřeba si uvědomit, že vyrobit vakcínu toho typu, který jsme zkoušeli, není zase tak těžké. Jenže pak by bylo potřeba udělat klinickou studii, jejíž vznik je u nás velice problematický kvůli legislativě a řadě dalších věcí,“ řekl redakci deníku FORUM 24 lékař a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Že by tedy mohla vakcína pokročit do další fáze vývoje, je podle expertů téměř vyloučené.
„Kdyby se dal (Petr) Kellner dohromady s ostatními miliardáři, tak tady taky nespustíme kosmický program,“ dodal Válek ironicky.
Vývoj české vakcíny od začátku kritizoval i biochemik Jan Konvalinka. „Teď už zbývá jenom miliarda dolarů, desítky tisíc dobrovolníků, na kterých se to bude testovat. Samozřejmě se to u nás nedá dělat. Vakcínu mezitím vyvinuly velké zahraniční společnosti a v nejbližších měsících by se to k nám mělo dodávat. Ta česká vakcína tedy nemá vůbec smysl,“ uvedl Konvalinka, který na svém pohledu nic nezměnil.
Česko už objednalo vakcíny ze zahraničí
V zahraničí jsou s vývojem vakcín proti nemoci covid-19 napřed. Některé společnosti už provádějí poslední fázi klinického testování. Česko podepsalo smlouvu na nákup tří milionů dávek vakcíny od společnosti Astra Zeneca, která sérum vyvíjí společně s odborníky z Oxfordské univerzity. O nákupu informoval exministr zdravotnictví Vojtěch už v červenci. „Zatím není na stole konkrétní vakcína, ale je tady několik slibných vakcín, které je potřeba již předobjednat. První smlouvu o smlouvě budoucí uzavřeme s firmou Astra Zeneca. Čekáme, že postupně budou přicházet smlouvy s dalšími výrobci,“ uvedl v srpnu na twitteru.
https://twitter.com/adamvojtechano/status/1295411809231478787
Objednané množství bude podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) stačit pro 1,5 milionu lidí. První várka by se k nám mohla dostat již do konce roku. Vakcíny od jiných společností by mohly být dostupné na jaře.
„U vakcíny AstraZeneca už probíhají schvalovací procedury. Během jara tu ale budou další moderní vakcíny. Do finální fáze se blíží například vakcína vyvinutá v německo-americko-čínském konsorciu BioNTech Pfizer Fosun Pharma nebo vakcína od americké firmy Moderna Therapeutics. Pak je tu velká naděje ve vakcíně od firmy Novavax, která má i českou stopu,“ řekl Grubhoffer.
Adámková projektu stále věří
Podle profesorky Adámkové se nicméně teprve odhaduje, kdy bude vakcína ze zahraničí v Česku dostupná. „Jednoznačně je vývoj nadějný, čemuž nasvědčují aktuální poznatky. Ostatně světoví lídři vakcinologie, jako je profesor Paul Offit, se jasně vyjádřili, že vývoj tradičním a osvědčeným způsobem může vést ke skutečně bezpečné a účinné vakcíně,“ uvedla.
„Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, Evropská agentura pro léčivé přípravky a Světová zdravotnická organizace zatím, pokud vím, nevydaly žádné rozhodnutí žádné firmě pro dodávky vakcíny proti covidu-19 na evropský trh. Bylo by více než krásné, kdyby to mohla být skutečnost, že bude v tak krátkém čase vakcína k dispozici,“ argumentuje Adámková.