Nejasnosti při sběru podpisů, u návrhů prezidentských kandidátů ze strany senátorů či poslanců nebo registrace kandidátních listin. Tyto problémy související s prezidentskou volbou chce nyní řešit vládní koalice prostřednictvím novely zákona. Podle opozice stačí úprava metodiky.
Změnu Zákona o volbě prezidenta republiky plánuje v návaznosti na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vláda. Odpovídá tak mj. na kritiku soudu, pokud jde o sběr podpisů pro jednotlivé kandidáty a jejich kontrolu v minulých prezidentských volbách. Jak informovala Česká televize, politici reagují mimo jiné na problémy, které vznikly u kandidáta Karla Diviše. Tomu program na rozpoznání textu neuznal podpisy, přestože jich nasbíral dost, a nepomohla ani ruční kontrola. Do prezidentského klání ho tak vrátilo právě až rozhodnutí soudu.
Vládní politici by rádi šli cestou novelizace zákona. Ten by měl obsahovat nové prvky a upřesnění. „Určitě kontrola, ale i to, v jaké fázi kdo může dát podpis, kolik podpisů může dát jeden senátor a podobně. To, co vyvolávalo nejasnosti, se musí upřesnit,“ řekl televizi vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Také premiér Petr Fiala (ODS) je toho názoru, že je potřeba „vyřešit řadu otazníků, jako je například zpřesnění způsobu sběru podpisů nebo navrhování kandidátů ze strany poslanců a senátorů“.
Tím pravděpodobně narážel na druhou kauzu, kdy z volby vypadla Denisa Rohanová. Ta podala kandidaturu před vyhlášením volby, a navíc získala podporu bývalých poslanců. Podle Nejvyššího správního soudu o takové kandidatuře nemělo ministerstvo vnitra vůbec rozhodovat, natož ji zaregistrovat. Návrh na změnu zákona chce ministerstvo předložit letos.
Opoziční politici se domnívají, že změna zákona není nutná, vzhledem k tomu, že ve věci existuje zmíněný judikát a technická řešení. Podle předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) by stačila změna metodiky ze strany ministerstva vnitra. Cestou vnitřního předpisu by šla i místopředsedkyně výboru Vladimíra Lesenská (SPD).