Tak se to ministrovi Vojtěchovi a jeho kolegům z vlády povedlo. V pátek představili jednoznačně nejšílenější soubor opatření proti koronaviru. A to je potřeba uznat, že laťku nastavili už před několika týdny hodně vysoko. Absolutní zákaz v podstatě všeho, a přitom otevřít hobbymarkety, kde se na sebe bez jakéhokoliv omezení tisknou stovky lidí najednou, to byl velký trumf. Teď je tu ale něco ještě lepšího.
Konkrétně dvě perly. Tou první je, že od 25. května mohou konečně fungovat hospody i ve vnitřních prostorech. Ovšem, podle aktuálního výmyslu vlády, smějí mít otevřeno jen do 23 hodin, potom musejí vyhodit hosty a zavřít. Ovšem nemusejí zavřít zase tak úplně. Od 23 hodin do 6. hodiny ranní mohou hostům vydávat nápoje okénkem.
Co to má být? Jaký je rozdíl mezi tím, když lidé sedí v hospodě v jedenáct hodin večer a v jednu ráno?
Druhou perličkou jsou koupaliště. Ta mohou otevřít, ale lidé musejí být na dekách v dostatečných rozestupech. Na sluníčku mohou ležet bez roušky, ale pokud někam půjdou, musí si ji hned nasadit. Cestou do vody a z vody si ji můžou sundat, ale jinam bez ní ani krok. Opět další šílenost.
Areál koupaliště běžně zahrnuje bazén, travnatou plochu a kiosek nebo restauraci. Podle aktuálních nařízení to bude vypadat tak, že v bazénu mohou lidé páchat cokoliv v jakémkoliv množství a nemusejí mít roušku. Na předzahrádce kiosku může sedět libovolný počet lidí u jednoho stolu, mohou jíst, pít, bavit se, a nemusejí mít roušku, opodál ale půjde člověk nebo si bude chtít parta přátel zahrát u vody třeba badminton. A ti roušku mít musí.
Je to něco podobného jako současný stav před hospodami. Pokud má hospoda předzahrádku a vedle výdejní okénko, lidé čekající na jídlo v krabičce u okénka musejí mít roušku, jinak mohou na místě dostat pokutu až deset tisíc. Na zahrádce vedle nich ovšem lidé u stolu mohou jíst a popíjet bez roušky.
To se máme!