Již je to téměř jisté. Poslanecká sněmovna schválí ve vládní rozpočtové novele z poslaneckých úprav zřejmě jen návrhy KSČM na přesuny 2,3 miliardy korun. Doporučil to v pátek rozpočtový výbor sněmovny a návrh odpovídá záměrům ministryně financí Aleny Schillerové za ANO. K ostatním pozměňovacím návrhům opozice, ale i koaliční sociální demokracie se výbor postavil záporně.
Vládní rozpočtová předloha zvyšuje letošní schodek na půl bilionu korun. Sněmovna by ji měla schvalovat ve středu. Pro vládní ANO je přitom klíčový souhlas právě komunistické strany. Návrhy ČSSD byly na výboru zamítnuty, ale o podpoře ČSSD se přitom v kuloárech nepochybuje. Dramatické navýšení rozpočtového schodku přitom vláda zdůvodňuje koronavirovou krizí. Původně měl činit schodek 40 miliard, posléze ho sněmovna zvýšila na návrh kabinetu na 200 miliard a poté na 300 miliard.
Komunisté chtějí dát návrhem svého poslance Jiřího Dolejše z rozpočtové rezervy 1,75 miliardy korun na odměny zdravotníků v nemocnicích a v sociálních službách, 200 milionů na odměny zaměstnanců zejména dětských domovů a 50 milionů korun na odměny sociálních pracovníků v obcích.
K rozpočtové novele poslanci podali více než 20 návrhů úprav v celkovém objemu asi 165 miliard korun. Záporně se výbor postavil například i k požadavkům sociálního demokrata Václava Votavy posílit rozpočet Správy státních hmotných rezerv o 460 milionů korun a kapitolu ministerstva školství o 1,5 miliardy korun na vzdělávání na dálku.
Výbor nesouhlasil třeba ani s návrhy Piráta Mikuláše Ferjenčíka na snížení rozpočtové rezervy a tím i schodku o 11 miliard, o 16 miliard nebo o 25 miliard korun. Podle Ferjenčíka je neuvěřitelné, že stát při rekordním schodku 500 miliard korun nedělá žádné úspory ve svém provozu. „V situaci, kdy je obrovský propad příjmů a nárůst výdajů a půjčujeme si peníze, odmítá stát šetřit kdekoliv. Proto jsme navrhli snížení schodku,“ komentuje svůj návrh.
Místopředseda výboru Jan Volný (ANO) podotýká, že Votavův návrh se značně překrýval s návrhem Dolejše, a proto ho výbor odmítl. Komunistické požadavky považuje poslanec vládního hnutí za rozumné. „Bylo to tam, kde jsme to jako vláda opomněli, to je odměna zdravotního personálu,“ komentuje přesuny prostředků.
Předsedkyně poslaneckého výboru Miloslava Vostrá (KSČM) doufá, že jde o změnu poslední. Její strana se prý snažila nasměrovat prostředky tam, kde chybějí a kde je potřebují jednotlivé resorty.
Změny letošního rozpočtu vláda zdůvodňuje zmírněním ekonomických dopadů epidemie nového koronaviru.
S použitím zpráv ČTK a ČT24