Starosta městské části Sofie prosazuje odstranění komunistického památníku v jednom z parků bulharské metropole, který oslavuje údajné „sovětské“ osvoboditele Bulharska z roku 1944. I jemu – podobně jako předtím pražským komunálním politikům – Rusko adresuje nenávistné a výhružné komentáře.
„I nadále doufám, že primátor Sofie nakonec vyslyší mou výzvu k osvobození našeho města od symbolů období totality,“ napsal 20. května na Facebooku Konstantin Pavlov, starosta bohaté rezidenční čtvrti Lozenec.
Pavlov reagoval na dopis ruského velvyslance v Bulharsku ze 13. května, v němž se dočetl o „hlubokém rozhořčení“ kvůli návrhu sofijského komunálního politika na odstranění předmětného památníku z jeho čtvrti. Pavlov později oznámil, že dopis velvyslance Anatolije Makarova předal ministerstvu zahraničních věcí a čeká na jeho vyjádření. O případu informoval zpravodajský portál rozhlasové stanice Svobodná Evropa RFE/RL.
Předmětný památník stojící v parku Černi Vrch tvoří bronzové sousoší představující dva „sovětské“ vojáky doprovozené nápisem „Sláva sovětským osvoboditelům“. Pavlov s ním hodlá naložit stejně jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář s komunistickou sochou maršála Koněva, která momentálně čeká v depozitu na přemístění do muzea. Pavlov má však složitější situaci v tom, že pod sofijským památníkem možná leží ostatky ruských vojáků. Komunální politik se vyslovil pro jejich pohřbení v souladu s mezinárodním humanitárním právem na jednom ze sofijských hřbitovů.
To by ovšem Rusko využilo jako záminku k diplomatickému rozkolu. Velvyslanec totiž ve výše zmíněném dopisu pohrozil, že by přemístění ostatků „mohlo být vykládáno“ jako pokus o rehabilitaci nacismu. Kreml v této souvislosti naráží na skutečnost, že Bulharsko bylo za druhé světové války až do 4. září roku 1944 spojencem nacistického Německa.
Pavlov v reakci na ruskou nevoli ve vysílání RFE/RL vybídl ke klidnému dialogu o posledních 75 letech. Snahou o odstranění diskutovaného symbolu éry podřízenosti komunistickému ruskému impériu volně navazuje na společnou deklaraci ministrů zahraničí tzv. Bukurešťské devítky – Bulharska, České republiky, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska, Slovenska a Maďarska.
Nevole k symbolům komunismu se však neomezuje jen na bývalé satelity komunistického ruského impéria, nýbrž se projevuje i v samotném Rusku. Již zavedenou disciplínou tamních občanů je hašení „věčných ohňů“, které v plynárenské velmoci tvoří součást mnohých památníků tohoto druhu. Nejnověji se to podařilo dvojici mladých mužů v Nižním Novgorodu. Videozáznam jejich úspěšné akce s pet lahví vody nabídl server Govorit Moskva; toto režimní propagandistické médium o aktivistech nicméně hovoří jako o „výrostcích“, čímž pravděpodobné drobné gesto vzdoru proti Kremlu dezinterpretuje jako pouhý vandalismus.