Socha maršála Koněva budí v posledních týdnech velké emoce. Starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře někteří dokonce označují za nacistu, komunisté a další volají po tom, že Koněv musí na svém místě zůstat, naproti tomu někteří lidé chtějí, aby byl odstraněn. Petici za odstranění Koněva už podepsaly dva tisíce lidí.
„Existence pomníku maršála Koněva je trvalým prodlužováním komunistické lži – původní důvod pro vztyčení pomníku, totiž že „vojska pod jeho vedením zachránila 9. 5. 1945 Prahu před zničením“, je prokazatelně v rozporu s realitou, neboť kapitulaci německých jednotek v Praze přijal již 8. května vojenský velitel Prahy generál Kutlvašr,“ stojí v textu petice.
Její iniciátoři popisují negativní působení maršála Koněva a navrhují, aby byl nahrazen památníkem všem, kdo se v roce 1945 podíleli na osvobozování hlavního města Prahy.
Kolem Koněvova památníku v pražské Bubenči panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v pravidelné poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta chce sochu přestěhovat jinam. Podle ruského velvyslanectví je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.
Koněvovu sochu také podpořila nepovolená demonstrace, na které vystupoval například komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nebo mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zúčastnili se jí lidé s vlajkami se srpem a kladivem nebo zástupci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti.