Spor mezi dvěma filmovými platformami došel ke konci. Kinobox minulý rok nabídl svým uživatelům možnost přenést si svá data z Česko-Slovenské filmové databáze, která se pokusila bránit soudní cestou. Soud žalobu zamítl. Mezi platformami mělo dojít k mimosoudnímu vyrovnání, z něhož ČSFD nakonec vycouvala. Kinobox tak může svým uživatelům poskytnout přenos dat mezi oběma projekty. K rozhodnutí přispěla i evropská směrnice.
Když v březnu minulého roku představil Kinobox svoji novou verzi, která zahrnovala funkci přenosu dat z Česko-Slovenské filmové databáze (ČSFD), započal mezi těmito dvěma filmovými platformami spor. Update kromě této funkce zahrnoval snadnější vyhledávání a filtrování obsahu z různých streamovacích služeb včetně těch největších, jako je Netflix a Disney+. Uživatelé také mohli nově využít možnosti zúžení výběru podle žánrů, dostupnosti českých titulků a dabingu.
Kinobox při svém vylepšení následoval evropské směrnice Digital Market Acts (DMA) a Digital Services Acts (DSA), které mají za cíl podpořit konkurenční prostředí na internetu a zajistit férovější digitální trh. DMA se zaměřuje na regulaci velkých online platforem, jež mají značnou tržní sílu, a stanovuje pravidla pro zamezení nekalým praktikám, jako je upřednostňování vlastních služeb. DSA doplňuje tento rámec tím, že posiluje odpovědnost online platforem za obsah a zvyšuje transparentnost reklamy.
Data mezi oběma službami jsou přenositelná i podle ochrany osobních údajů (GDPR), protože recenze jsou vlastním dílem jejich autorů. Navzdory tomu ČSFD podala žádost o předběžné opatření, kvůli němuž musel Kinobox přenos dat zablokovat. Poté následovalo podání žaloby na ochranu proti nekalé soutěži ze strany ČSFD, tu ale letos v březnu Městský soud v Praze zamítl s tím, že se jedná o legální formu konkurenčního boje, jelikož recenze zůstanou i na původním kanálu.
ČSFD nabídla Kinoboxu mimosoudní dohodu, na níž se obě strany shodly. „Po téměř měsíci protahování nám místo podpisu dohody dali vědět, že ji nepodepisují, a naopak celou žalobu stahují,“ uvedl na síti X vedoucí Kinoboxu Radim Horák. Důvody k odstoupení jsou podle Horáka neznámé. Pro Kinobox to však znamená, že může svým uživatelům umožnit přenést si svá hodnocení a komentáře.
Směrnice, jíž se při své aktualizaci bránil Kinobox, se také zaměřuje na omezení dominantních pozic velkých technologických gigantů, jako je Google. Vyhledávač se v minulosti potýkal s kritikou za časté upřednostňování vlastních služeb, jako je například Google Shopping. Podle DMA musel změnit své algoritmy tak, aby poskytovaly rovné podmínky pro všechny, což vede k větší konkurenci a také širší možnosti výběru pro uživatele.
Opatření zasáhla i české internetové velikány. Například přední český vyhledávač Seznam.cz musel podle těchto pravidel zajistit, aby jeho algoritmy neupřednostňovaly interní služby, jako je srovnávač cen Zboží.cz, před konkurenčními produkty. ČSFD sice neodmyslitelně patří k relevantním filmovým databázím, nicméně Kinobox tímto krokem ukázal, že na monopolní působení nemá právo.