Kontroverzními komentáři na e-shopu hračkářství Dráčik se zabývá policie. Ta zkoumá příspěvky, které webová stránka se zbožím pro děti zveřejňuje a které obsahují například nenávistné komentáře na adresu LGBTQI+, proruské názory nebo dezinformace. Deníku FORUM 24 informaci potvrdil vedoucí oddělení tisku Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Už před čtrnácti dny se na sociálních sítích objevila informace, že se případem zabývá také slovenská policie.
Dráčik je největším prodejcem hraček na území České republiky a Slovenska. V Česku provozuje slovenská firma téměř osm desítek prodejen. Internetový obchod však připomíná spíše dezinformační web. Za kontroverzní komunikací na webu hračkářství Dráčik stojí přímo majitel firmy. Tím je bratislavský podnikatel Dušan Víglaský. Na české verzi e-shopu se jeho vyjádření začala objevovat v letošním říjnu, slovenským zákazníkům pak kontroverzní obsah servíruje už delší dobu.
Obsah, který Víglaský zveřejňuje na české verzi internetových stránek svého hračkářství, nyní prověřuje policie. „Přijali jsme oznámení o tom, že na webových stránkách hračkářství Dráčik byly vyvěšeny nějaké informace, a skutečně se jím zabýváme,“ řekl deníku FORUM 24 mluvčí policejního prezídia Ondřej Moravčík. Zda je předmětem zájmu společnost Dráčik, nebo konkrétně její majitel Dušan Víglaský, ovšem nesdělil. „Zákon nám neumožňuje říct ke konkrétním osobám více. V obecné podobě to potvrdit můžeme,“ dodal mluvčí.
Na sociálních sítích se již dříve objevila informace, že se případem zabývá i slovenská policie. Tamní policejní prezidium však toto tvrzení doposud nepotvrdilo, ani nevyloučilo. „Policie neustále prověřuje všechny zjištěné nebo oznámené skutečnosti, které by mohly mít charakter protiprávního konání. V případě zjištění a potvrzení takových skutečností budeme postupovat podle zákona. Policie se každým případem zabývá individuálně. Další informace v současnosti není možné poskytnut,“ řekla webu tvnoviny.sk mluvčí Karolína Barinková. Majitel hračkářství odmítá, že by byla jeho vyjádření jakkoliv kontroverzní. Prohlásil, že komunitu LGBTQI+ neuráží, invazi na Ukrajině nepodporuje a onemocnění covid-19 nezpochybňuje.
Není to však dávno, co se na úvodní stránce slovenské verze e-shopu hračkářství Dráčik mohli lidé dočíst o údajně „pravém významu nesmyslů LGBT3, BEMELEM a podobně“. „Jsou to nástroje na vytváření napětí ve společnosti. V drtivé většině případů nejde o žádnou upřímnou snahu někomu v něčem pomoct. Normální společnosti se umí s takovými otázkami hravě vypořádat,“ visí dodnes v sekci „archiv bannerů“ na webu s dětskými hračkami.
Po začátku invaze na Ukrajinu se Víglaský na webových stránkách svého hračkářství vyjádřil, že situaci je potřeba řešit mírovou dohodou. Koncem května se pak přidal k proruské výzvě, aby se Ukrajina vzdala. „Slovensko odmítá jakoukoli účast ve válce na Ukrajině. Žádné zbraně, žádné jakože mírové, tedy vojenské síly. Nechceme prodlužovat utrpení lidí žijících na Ukrajině. Tímto si přímo řekneme o válku na našem území. Ti, kteří to plánují, dobře vědí, o čem píšu. Tahle země vám nepatří,“ strašil vojenským konfliktem na Slovensku.
V jednom z novějších příspěvku označil majitel onemocnění covid-19 za podvod. „Lidé, kteří vám 2 roky vymývali mozek koronou, úplně ti samí vám nyní budou řezat uši s něčím jiným. Lecčím. Něco si najdou, aby mohli lidi šikanovat. O koroně už ani nepípnou. Vagóny lží, špíny a teď, když se ví, že to byl z drtivé většiny podvod, je hrobové ticho. Způsob léčení zvláštní, vyšlechtěné nemoci a opatření exponenciálně znásobily její dopad a farmaceutické jedy dorazily společnost,“ napsal majitel na webové stránce se zbožím pro děti.
Řada firem již od spolupráce s Dráčikem upustila. Jde například o společnosti Albi nebo LEGO To se k obsahu webu vyjádřilo na svém facebookovém profilu tak, že v souvislosti s hračkářstvím pozastavují propagační inzerci do chvíle, kdy situaci přezkoumají, informoval web Startitup.sk, který se kauzou dlouhodobě zabývá.
Na chování hračkářství upozorňuje iniciativa s názvem Dejte jim vědět, která dokonce spustila speciální webovou stránku. Na ní se nachází seznam všech příspěvků slovenského Dráčiku, popis celé situace a dokonce návod, podle kterého mohou zájemci upozornit obchodní partnery společnosti na chování majitele. „Možná to bude jen výstřel do tmy. Možná se nestane nic. Ale je to jedna z mála věcí, kterou s tím morální a uvědomělá část společnosti může udělat,“ píše se na stránce.
Majitel hračkářství Dušan Víglaský na konto nesouhlasných komentářů potenciálních zákazníků doporučil, ať jdou tedy lidé jinam. „Doporučujeme ctěným zákazníkům, aby navštěvovali jen ty stránky, zboží a texty, které v nich nevyvolávají nepříjemné pocity. Přesně tak, jak to dělají malé děti. Pokud má dítě zájem jen o panenku, nebude si přeci prohlížet autíčka a naopak. Takže, pokud se dítěti něco nelíbí nebo něčemu nerozumí, tak se tím jednoduše nezabývá,“ vzkázal na webu.
Víglaský má ovšem i své příznivce. Na facebookové stránce slovenského motorkářského sdružení Brat za brata, které dlouhodobě šíří proruské názory, se v minulém týdnu objevilo video, kde mu skupina asi padesáti lidí před jednou z prodejen Dráčik vyjadřuje podporu.
Chování hračkářství Dráčik rezonuje už nějakou dobu mezi lidmi na sociálních sítích. Lidé například vzkazují, že už nikdy nebudou v řetězci nakupovat. Hněv se však obrátil také proti českému hračkářství Dráček, které však nemá s firmou pana Dušana Víglaského nic společného. „Vzhledem k šířícím se informacím o firmě Dráčik bychom rádi zdůraznili, že naše české rodinné hračkářství www.dracek.cz, které je na trhu od roku 2004, není a nikdy nebylo s firmou Dráčik jakkoli spojeno. Ani názorově, ani podnikatelsky. Jsme dva rozdílné podnikatelské subjekty s podobnými jmény,“ upozornili deník FORUM 24 manželé Loudínovi, kterým české hračkářství patří.