Bylo nevyhnutelné, že si myšlenky spleti konspiračních teorií QAnonu najdou cestu také do Evropy a ČR. Ruská státní televize RT stejně jako propagandistický web Sputnik zveřejňoval QAnon teorie už od roku 2019, a podle článku agentury Reuters také přímo podporoval jejich šíření.
Zatímco v Německu stoupenci QAnonu začali masivně propagovat teorii, že kancléřka Angela Merkelová je tajnou vnučkou Adolfa Hitlera, u nás se nejdříve objevily teorie o adrenochromu, šířené v ezoterických skupinách na facebooku, a také dezinformačními weby jako například Moře zpráv. Následovala pedofilní linie s napojením na liberální demokraty, jak americké, tak evropské.
Je přitom pozoruhodné, že se z českých variant QAnonu prakticky vytratil satanismus. Naznačuje to, že šíření není možná zcela živelné, ale propagátoři cíleně vynechávají vše, o čem ví, že v ČR nenajde patřičnou odezvu. Na druhou stranu se, byť zřejmě neúmyslně, „podařilo“ zesílit v českých derivacích QAnonu antisemitismus, protože neutrální anglické slovo pro spiknutí „cabal“ je většinou bezmyšlenkovitě překládáno jako „kabala“.
Vzhledem k rozsáhlosti teorií, jaké v sobě QAnon zahrnuje, je obtížně reálně vyhodnotit – tím spíše v Evropě, kde není hnutí tak dobře organizováno a mobilizováno jako v USA – kolik lidí jim věří, avšak výsledky některých průzkumů jsou znepokojivé.
Podle průzkumu PEW Research Center (z března 2020, kdy 20 % Američanů slyšelo o teoriích QAnonu a 3 % uváděla, že se jimi zabývá intenzivně). V září 2020 v tomtéž průzkumu stoupl počet těch, kteří o QAnonu slyšeli, již na 48 %. Podle jiného průzkumu z října 2020 více než polovina podporovatelů Donalda Trumpa věřila, že čelní členové demokratů jsou zapojeni do kriminálních pedofilních aktivit. Ještě hůře dopadl průzkum ve Velké Británii, podle něhož věří v myšlenky QAnonu čtvrtina dotázaných.
Opravdový problém podle mnohých nastal ve chvíli, kdy se QAnon dostal z obskurních konspiračních webů do mainstreamových médií, a začali se k němu hlásit, ať už z přesvědčení nebo z populistických důvodů, republikánští politici. Například Jo Rae Perkinsová, oregonská kandidátka republikánů do Senátu, tweetovala v noc svého vítězství v primárkách video, kde drží ceduli s heslem WWG1WGA, a říká: „Stojím za prezidentem Trumpem. Stojím za Q a jeho týmem. Děkuji všem „anonům“ a vlastencům. Společně můžeme zachránit naši republiku.“
Marjorie Taylor Greeneová, podnikatelka, která kandidovala do Sněmovny reprezentantů v silně republikánském 14. okrsku v Georgii, uvedla ve videu: „Je tu životní šance zničit globální komplot pedofilů uctívajících Satana, a myslím, že na to máme prezidenta.“ Trump podpořil její kandidaturu den po její nominaci a charakterizoval ji jako „budoucí republikánskou hvězdu“ a „pravou VÍTĚZKU!“.
V červenci 2020 časopis Business Insider napsal, že nejméně 10 republikánských kandidátů Kongresu vyslovovalo otevřeně svou podporu hnutí QAnon. Podle jeho zjištění rovněž volební štáb Donalda Trumpa během druhé prezidentské kampaně masivně využíval twitterové účty spojené s QAnonem.
A prezident „nic nevylučuje“
Olej do ohně několikrát přilil i prezident Trump sám. Ačkoliv QAnon samotný nikdy otevřeně nepodpořil, do srpna 2020 minimálně 130krát zmínil nebo retweetoval účty s QAnonem spojené a na přímou otázku během tiskové konference 19. srpna odpověděl: „O tom hnutí moc nevím, kromě toho, že mě mají moc rádi, což oceňuji.“ Když byl v debatě v říjnu 2020 vyzván, aby se od něj distancoval, odmítl to udělat, a na upozornění moderátorky, že příznivci věří v satanistické pedofilní spiknutí kanibalů, odpověděl: „No, já ale nevím, jestli je to pravda. A vy také ne.“
Do jaké míry je Trump zodpovědný za útok na Kapitol, je stále předmětem vyšetřování. Zejména případ plánovaného únosu guvernérky Whitmerové byl však v USA silně medializován. Nejpozději od událostí v Michiganu v létě 2020 musel jak Donald Trump, tak lidé okolo něj vědět, že fanatičtí stoupenci QAnonu mohou agresivně zaútočit na státní instituce nebo představitele, přesto pokračovali v šíření spekulací o „ukradených volbách“ i v různě otevřených výzvách k odporu proti jejich výsledku. Prezident nijak neodsoudil ani skandální výrok bývalého šéfa své kampaně Steva Bannona, který pouhé dva měsíce před incidentem v Kapitolu prohlásil v televizním vystoupení, že useknuté hlavy virologa dr. Andrewa Fauciho a ředitele FBI Christophera Wraye by nabodl na kopí před Bílým domem, protože „tak se vyhrávají revoluce.“
I tato slova byla stoupenci QAnonu masově sdílena.
QAnon se stal první teorií tohoto typu, kterou FBI v květnu 2019 zařadila na seznam potenciálních teroristických hrozeb. FBI se tomuto obvykle vyhýbá, protože si uvědomuje, že tím dodává věci publicitu i jistý stupeň vážnosti (řada příznivců QAnonu nad jeho zařazením do zprávy vyjadřovala radost, protože ho chápala jako důkaz, že FBI prolezlé „kultisty“ začíná vadit), ale některé incidenty už přehlédnout nelze.
Pochopitelně nejznámější je dnes útok na budovu Kapitolu z 6. ledna 2020. Jeho spojení s QAnonem je nepopiratelné, počínaje už ikonickou postavou „QAnon Shamana“ Jakea Angeliho v jeho bizarním kostýmu s rohy. Podle zjištění AP News nejméně 120 přímých účastníků výtržností propagovalo nebo vyjadřovalo v minulosti podporu hnutí QAnon na internetu. Stejně tak byli mezi jeho stoupenci pachatelé obdobného útoku, k němuž došlo 1. května 2020 v Michiganu. K podporovatelům QAnonu patřil i Brandon Caserta, jeden z hlavních obviněných členů krajně pravicové milice Wolverine Watchmen plánující v létě 2020 únos michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové.
Pizzagate a velekněžka Hillary
Ještě před útokem na Kapitol byl patrně nejznámějším případ, který získal posměšnou přezdívku „Pizzagate“. Ačkoliv k němu došlo před „oficiálním“ vznikem QAnonu, koncem roku 2016, považuje se za jeho přímého předchůdce a inspiraci. Dějištěm byla pizzerie Comet Ping Pong ve Washingtonu DC. Ta se nachází blízko sídla Demokratické strany, takže si tam její zaměstnanci i členové běžně objednávali pizzu. Poté, co byla pomocí phishingového útoku odcizena e-mailová korespondence Johna Podesty, manažera kampaně Hillary Clintonové, kterou zveřejnil server WikiLeaks, začali konspirátoři tvrdit, že obsahuje šifrovanou komunikaci členů sekty satanistických pedofilů v Demokratické straně. Její velekněžkou měla být pochopitelně Hillary Clintonová.
Přesně v duchu QAnonu byl postupně „odhalen“ význam šifer, který vedl až k podniku Comet Ping Pong, kdy objednávky pizzy byly chápány jako objednávky dítěte ke zneužití. Například „sýrová pizza“ (cheese pizza) měl být kódem podle počátečních slov CP (child porn) a počet kusů udával požadovaný věk oběti. Pětkrát sýrová pizza tedy znamenala pětileté dítě atd. Teorie byla šířena po různých konspirativních webech včetně Infowars či 4chanu, zaměstnanci pizzerie čelili výhrůžkám, došlo také k pokusu o žhářství.
Vše vyvrcholilo 4. prosince 2016, kdy vnikl do pizzerie Edgar Maddison Welch, osmadvacetiletý muž ze Severní Karolíny, ozbrojený poloautomatickou puškou AR-15 a revolverem. Poté, co pro výstrahu třikrát vystřelil a vyhnal všechny přítomné ven, prohledal budovu ve snaze najít vězněné děti. Když žádné neobjevil, pokojně se vzdal přivolané policii. V březnu 2017 byl Welch odsouzen ke čtyřem letům nepodmíněně a zaplacení škody ve výši šest tisíc dolarů. Ačkoliv přiznal vinu a svůj čin označil za „neuvěřitelně špatné rozhodnutí“, zároveň trval na tom, že teorie o pedofilních satanistech je správná. Jinými slovy – pouze si vybral špatnou pizzerii.
Další trestný čin, tentokrát už jednoznačně spojený s QAnonem, se odehrál 15. června 2018. Matthew Phillip Wright pomocí obrněné dodávky zablokoval na téměř dvě hodiny dálnici poblíž Hooverovy přehrady. Dodávka byla plná zbraní i munice, a Wright během vyjednávání s policií vydal prohlášení, ve kterém se hlásil k myšlenkám QAnonu a mimo jiné vyzýval prezidenta Trumpa, aby „splnil svou přísahu“ a „zavřel určité lidi“. Byl obviněn z terorismu, přičemž při úvodním soudním jednání přiznal vinu a označil se za „skromného patriota“.
Všechny rysy QAnonu nesl i případ z dubna 2020, kdy v Los Angeles zakotvila kvůli koronavirové epidemii nemocniční loď amerického námořnictva USNS Mercy.
44-letý strojvůdce Eduardo Moreno s odcizenou nákladní lokomotivou prorazil ve vysoké rychlosti závoru na konci koleje v přístavu a pokusil se loď taranovat. Nikdo nebyl zraněn, škoda však přesáhla čtyři miliony dolarů. Moreno často citoval konspirační teorie související s QAnonem, tvrdil, že na Mercy se konají jakési blíže neupřesněné pokusy na lidech, a prohlašoval, že svůj čin „musel udělat, aby to lidé věděli“. Aktuálně i on čelí obvinění z terorismu.
Únosy dětí a bratr ještěr
Asi nejvíce alarmující trestnou činností spojenou s QAnonem jsou však únosy dětí. V prosinci 2019 byla v Coloradu zatčena a obviněna Cynthia Abcugová. Společně s přítelem se snažila za použití zbraní unést svoji dceru, která jí byla předtím soudně odebrána, protože věřila, že ji stát předá pedofilům. Další podobný případ se odehrál v březnu 2020, kdy byla Neely Blanchardová obviněna z pokusu o únos svých dvou dcer, jež byly svěřeny do péče babičky, neboť věřila, že budou prodány kultu satanistů. Zřejmě jde pouze o vrchol ledovce – v podpůrné skupině obětí QAnonu lze nalézt řadu výpovědí lidí, kteří vyjadřují obavy, že jejich přátelé či příbuzní se ve snaze „zachránit“ nějaké dítě ze spárů satanistů dopustí zločinu nebo budou dokonce zabiti policií.
Nechybí ani mnohem bizarnější případy, počínaje přípravou pokusu o vraždu Joe Bidena nožem, a konče stoupencem QAnonu a členem neonacistické organizace Proud Boys, který v Seattlu mečem zavraždil vlastního bratra, protože věřil, že je ještěr.
Poté, co Donald Trump prohrál druhé prezidentské volby, následovala vlna videí a zpráv označujících Joe Bidena za pedofila. Nezanedbatelná část z nich měla původ v QAnonu. Teprve incident v Kapitolu ovšem přiměl velké sociální sítě, aby začaly jeho šíření potírat. Twitter kromě zabanování samotného Trumpa smazal více než 6000 účtů propagujících QAnon a facebook v současnosti automaticky odstraňuje posty, kde je zmíněn, bez ohledu na kontext.
Pro mnohé vlažnější příznivce představovala Trumpova porážka ve volbách a výtržnost v Kapitolu trpké vystřízlivění. Další ovšem pokračují v bezvýhradné podpoře a podle všeho si znovu tvoří alternativní realitu zapadající do jejich obrazu světa. V něm Donald Trump ve skutečnosti volby neprohrál, ale stále tajně vládne USA za pomoci armády, zatímco Joe Biden i oficiální administrativa je pouhá loutková vláda určená k oklamání „kultistů“. Tato tvrzení se už objevují také v řetězových e-mailech šířených v ČR. Ve skupině obětí QAnonu na Redditu se pro změnu množí hrozivé předpovědi, že násilností podobných těm v Kapitolu bude přibývat, jak se nejfanatičtější příznivci QAnonu cítí stále více zatlačováni do kouta. Je zcela možné, že USA to nejhorší stále teprve čeká.
A rovněž je velmi pravděpodobné, že schéma QAnonu se ukázalo být natolik úspěšné, že bude dříve či později zopakováno či napodobeno někým jiným. Možná i u nás.