Pandemie COVID-19 nezajímá jen epidemiology, ale také psychology. Objevuje se mnoho názorů na tuto nemoc a ke slovu se hlásí také různí konspirační teoretici a odpůrci očkování.
Německá psycholožka Cornelia Betschová v rozhovoru na Spiegel.de hovoří o některých psychologických jevech, které se za koronakrize objevují: „Ve studii Cosmo, v níž každý týden zjišťujeme znalosti, vnímání rizik a důvěru během šíření nemoci COVID, vidíme, že odmítání (očkování) není v současné době nadměrné. V posledním týdnu však rostlo.“ Důvod vidí v tom, že jde o týden uvolňování různých krizových opatření. „Školy se znovu otevřou, život pokračuje. Lidé se dívají dopředu. V této směsi snižujícího se vnímání rizika a zdravého skepticismu souhlas s novým očkováním poklesl.“
Záleží ale na dlouhodobém trendu, zatím je na posouzení tohoto jevu krátká doba.
„Pokud jde o vakcíny, bezpečnost je klíčová a o nové vakcíně nevíme nic – protože dosud neexistuje. Při každém očkování musíte zvážit riziko očkování oproti riziku potenciální choroby: to je to, co dělají vědci, regulační orgány, Stálá očkovací komise a samozřejmě mnoho mezinárodních expertních panelů. Většina lidí s těmito odbornými úsudky souhlasí, ale někteří se stále rozhodují jinak,“ říká Betschová.
Názor takových lidí se většinou respektuje, s výjimkou spalniček, kdy je očkování povinné.
Hovoří také o konspiračních teoriích, které se týkají očkování.
„Konspirační teorie a hnutí proti očkování tu byly již před koronou. Většinou jsou to lidé, kteří nechtějí, aby stát mluvil do jejich životů. Takže nyní vidíme, že lidé, kteří si myslí, že COVID-19 je podvod s cílem ovládnout lidstvo, méně důvěřují úřadům a jsou méně ochotni se nechat očkovat.“
Podle psycholožky je možné některé lidi na slabiny jejich konspirační teorie přivést neustálým dotazováním, ale „proti tomu je většina spikleneckých teorií imunní“. Je to běh na dlouhou trať.
Je důležité, aby se posluchačům odhalily techniky používané při popírání vědy, jako je například odkazování na falešné odborníky nebo ignorování skutečnosti, že existuje vědecký konsenzus. „Ve vztahu ke koronaviru je to však velmi obtížné, protože máme jen málo bezpečných znalostí a ty se neuvěřitelně mění,“ dodává Betschová.