Trojkoaliční vláda Roberta Fica ve složení stran Směr-SD, Hlas-SD a SNS už začíná dostávat jasné obrysy. Mezi nominanty na ministry je hned několik lidí, kteří mimo jiné vystupovali proti LGBT+ komunitě nebo šířili dezinformace. Jak deník FORUM 24 již informoval, nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) chce do čela resortu životního prostředí dosadit Rudolfa Huliaka, který se například nechal slyšet, že pokud by stanul v čele země, jeho první zahraniční cesta by směřovala do Moskvy. Ministryní kultury za SNS by se pak měla stát bývalá televizní moderátorka Martina Šimkovičová. Ta se několikrát zviditelnila extremistickými, homofobními a proruskými názory.
Šimkovičová začínala ve slovenské televizi Markíza, kde byla téměř 18 let moderátorkou a jednou z tváří hlavní zpravodajské relace. Když v roce 2015 vrcholila migrační krize, začala na sociální síti sdílet nenávistné komentáře. „Už jdou. Připravte jim ubytování, plný důchod, kapesné a vystrojte dcerky, ať se u nás nenudí. Ještě taková poznámka… kde mají ženy a děti?“ připomíná slova moderátorky samotná televize, která se se svou tváří nakonec rozloučila. Šimkovičová zároveň šířila zmanipulované fotografie a videa.
Následně vstoupila do politiky a začala moderovat rozhovory na internetové televizi Slovan, kde si zve podivné postavy z dezinformační scény. V době pandemie covidu-19 pak dávala prostor lidem, kteří odmítali očkování. Na Facebooku má více než 70 tisíc sledujících, pořad má vysoký počet zhlédnutí také na YouTube.
V roce 2016 se objevila na kandidátce hnutí Jsme rodina Borise Kollára. Hlavním tématem uskupení tehdy byla právě nelegální migrace. Šimkovičová se dostala do slovenského parlamentu, v klubu hnutí Jsme rodina však dlouho nevydržela. Po dvou měsících vystoupila a do konce volebního období působila jako nezařazená. Jako poslankyně dostala pokutu 1000 eur (asi přes 24 tisíc korun) za to, že hlasovala za jiného zákonodárce, a to na jeho žádost. Poslanci ji vyzývali, aby se vzdala mandátu, neučinila tak. Šimkovičová tehdy často hlasovala s vládní koalicí ve složení Směr-SD Roberta Fica, SNS a Most-Híd.
V roce 2020 se neúspěšně pokusila dostat do parlamentu za stranu Hlas lidu, která se později přejmenovala na Republiku, což je krajně pravicové uskupení Milana Uhríka. Šimkovičová v poslední době útočí na LGBT+ komunitu, transsexualitu označila za nechutný a zvrhlý byznys a likvidaci dětí. Právě tuto ideologii podle ní šíří mainstreamová média, proti kterým dlouhodobě vystupuje. Právě ministerstvo kultury, v jehož čele by měla vstanou, má média a mediální zákony ve své gesci. Šimkovičová vystupovala také proti takzvané Istanbulské úmluvě, která země zavazuje k boji proti násilí na ženách.
Jel bych Putina prosit o odpuštění
Kandidát na slovenského ministra životního prostředí a starosta obce Očová Rudolf Huliak za SNS se nechal slyšet, že pokud by stanul v čele země, jeho první zahraniční cesta by směřovala do Moskvy. Tam by chtěl prosit o odpuštění diktátora Vladimira Putina za vojenskou pomoc napadené Ukrajině, informoval před pár dny slovenský Denník N. Huliaka média označují za konspirátora a šiřitele dezinformací.
„Sednout do letadla, jet doslova a do písmene prosit o odpuštění za ty blázny, kteří rozpoutali celý tento konflikt, že jsme se toho zúčastnili tím způsobem, že jsme vyvezli celou svou vojenskou pomoc en bloc tam, že jsme tam vyvezli miliony tun pohonných látek a všeho,“ citoval Denník N Huliaka ze Slovenské národní strany.
V rok starém videu se pak kandidát na ministra v budoucí vládě Roberta Fica pustil do demokratických politiků. Podle něj by měli sednout do letadel a jet do Ruska vyjednávat cenu ropy a plynu. „Proč jsme se rozhodli být rukojmími mezi Ruskem a Amerikou a snášet následky jejich války,“ prohlásil tehdy. Zvažovaný ministr životního prostředí neskrývá ani názory, že klimatická krize je výmysl elit, nebo to, že homosexuálové produkují více CO2 než ostatní, připomíná výroky slovenská televize Markíza.
„Podporují, aby se nám slovenská společnost oteplovala. Zakládají Teplárny a podobné podniky, ve kterých se kumuluje teplo, kde vzniká CO2. Nechci vidět ty sexuální praktiky dvou mužů, při kterých CO2, siřičitany a ostatní záležitosti vznikají jako vedlejší produkt při používání tělesných otvorů, které na tyto věci nejsou vůbec určeny,“ hlásal Huliak, která žádá také vystoupení Slovenska z NATO a Evropské unie.
Politik zároveň minulý měsíc strašil vyhlášením mobilizace na Slovensku. Dále pak tvrdil, že požáry v Řecku byly založeny úmyslně, aby se zvýšilo množství CO2, nebo že medvědi jsou biologická zbraň Bruselu k likvidaci slovenského venkova.
Jmenování Huliaka ministrem životního prostředí může ještě zabránit prezidentka Zuzana Čaputová. Nominant SNS proto na sociální síti zveřejnil odkaz na petici kterou podepsalo něco přes 8 tisíc lidí. „Pomozte podpořit správnou věc. Společně jim ukážeme,“ napsal podle televize Markíza. „Vyzýváme prezidentku Slovenské republiky, aby v případě nominace Rudolfa Huliaka na post ministra životního prostředí respektovala výsledky voleb a pana Huliaka na tento post jmenovala,“ stojí v petici.
Ve vládě mají sedět odborníci, nikoliv konspirátoři
Nominanty na ministry do vlády Roberta Fica za Slovenskou národní strany nenechali bez povšimnutí jiní politici. „Vládní resorty mají vést odborníci a odbornice, nikoliv lidé, kteří své minimální zkušenosti kompenzují osobními útoky a šířením konspirací či nenávisti,“ komentoval například předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka.
„Šíření dezinformací a nenávisti na sociálních sítích je pro novou koalici dostatečnou kvalifikací na ministerský post. Ve vládě mají sedět schopní a zkušení odborníci, nikoliv konspirátoři,“ napsala pak o kandidátech SNS na členy vlády také bývalá slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková.
Vystupoval proti elitním vyšetřovatelům
Počtem poslanců druhá nejsilnější strana vládní koalice, Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), která stejně jako Směr-SD obsadí ve vládě sedm míst, navrhla do příštího kabinetu také bývalé ministry. Předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini se bude ucházet o zvolení šéfem parlamentu; tuto funkci zastával už v letech 2014 až 2016, kdy byl členem Směru-SD. Novým ministrem školství by se měl stát někdejší ministr zdravotnictví a vnitra Tomáš Drucker. Na ministra investic, informatizace a regionálního rozvoje Hlas-SD navrhl Richarda Rašiho, jenž obdobnou funkci zastával už dříve.
Někdejší ministryně vnitra Denisa Saková by se měla stát ministryní hospodářství. Raši i Saková stejně jako Pellegrini v minulosti působili ve Směru-SD; Hlas-SD založil Pellegrini spolu s kolegy po jejich společném odchodu ze Směru-SD před třemi lety. Příštím ministrem vnitra za Hlas-SD by mohl být Matúš Šutaj Eštok, jenž dříve vystupoval například proti elitním vyšetřovatelům slovenské policie, kteří se zabývali také různými kauzami z doby předchozího vládnutí Směru-SD. Strižinec prohlásil, že prezidentka bude o svém dalším postupu informovat poté, co se obeznámí s návrhem kandidátů na členy vlády, který ji odevzdal Fico.
Fico po pondělním podpisu koaliční smlouvy s kolegy z Hlasu-SD a SNS řekl, že v souvislosti se jmenováním vlády očekává náročnou komunikaci s hlavou státu. Například bývalý slovenský prezident Andrej Kiska v roce 2018 využil výměny předsedy vlády k tomu, aby v novém kabinetu zablokoval původní nominaci na funkci ministra vnitra. Fico tehdy rezignoval z čela vlády v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Novým premiérem se pak stal tehdejší místopředseda Směru-SD Pellegrini.