Česko je o krok blíže vzniku dětského ombudsmana. Sněmovní petiční výbor tento týden návrh podpořil, navrhl ale odložit účinnost o půl roku. Dětský ochránce má sloužit například dětem, které se ocitnou samy bez rodičů v nemocnici či zažívají problémy v dětském domově. Česká republika je nyní jednou z posledních zemí Evropské unie, kde dětský ombudsman chybí.
Ministr a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (Piráti) předložil návrh na vznik dětského ombudsmana už loni. V lednu tohoto roku prošel připomínkovým řízením a na jaře ho podpořila vláda. Na konci května pak návrh poprvé projednala sněmovna.
Petiční výbor poslanecké sněmovny teď řešil celkem pět pozměňovacích návrhů. Novelu nakonec podpořil, ale chce odklad účinnosti na červenec příštího roku. Ministr Šalomoun původně navrhoval už leden.
Posun ke vzniku dětského ombudsmana uvítala také místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová. „Je to moc důležité. Dětem běží čas mnohem rychleji. A průtahy nebo zaseknutá řízení je zbytečně poškozují,“ napsala.
Kontrola i vzdělávání
Novela má přinést hned několik změn. V praxi by nově fungovali dva samostatně působící ombudsmani – stávající veřejný ochránce práv a nově i ten dětský.
„Dětský ombudsman se zaměří na ochranu práv dětí dle Úmluvy o právech dítěte. Vedle kontroly dodržování práv dětí bude k jeho pravomocem patřit vzdělávací činnost o právech dětí a novinkou bude možnost ve striktně omezených případech vstoupit jako vedlejší účastník do některých typů soudních řízení, zejména opatrovnických,“ přiblížil nyní změny ministr.
Vhodným kandidátem na dětského ombudsmana by dle novely mohl být člověk starší 35 let s právnickým vzděláním, který se v průběhu předchozích 10 let nejméně 5 let věnoval ochraně či prosazování práv dětí. Novela umožňuje, aby se o funkci ucházeli také soudci či soudkyně, zejména pak ti, kteří projednávají opatrovnické spory.
Na vzniku novely se podílel také veřejný ochránce práv, jeho zástupce a odborníci z jeho úřadu. Dětský ombudsman má být totiž začleněn právě do jeho úřadu. Ombudsman Stanislav Křeček ale už několikrát varoval před vytvořením prázdné instituce bez možnosti plnit nově svěřené povinnosti v ochraně lidských práv.
Veřejný ochránce práv už nyní navštěvuje dětské domovy, zabývá se diskriminací dětí či právy malých cizinců při vyhoštění. Ročně řeší i stovky podnětů dospělých, které se dětí dotýkají. Jak v oblasti rodiny, tak školství či zdravotnictví. Nemůže ale řešit třeba naplňování práva dítěte, vyjádřit svůj názor v soudních řízeních nebo mít možnost obhajoby v trestním řízení.
Jaké bude mít zřízení dětského ombudsmana dopady na státní rozpočet, se zatím neví. Návrh počítá se čtyřmi variantami rozpočtových nároků podle počtu nových zaměstnanců kanceláře, na čemž zatím není shoda
Ke zřízení institutu dětského ochránce práv Českou republiku dlouhodobě nabádal Výbor pro práva dětí OSN na základě Úmluvy o právech dítěte.