Na další nelegálně získanou dotaci pro firmu z holdingu Agrofert upozornili auditoři v rozboru střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Zjištění přinesl server iRozhlas.cz, který má dokument k dispozici. Auditory „zaujala“ dotace 690 tisíc korun pro společnost Fatra. Cílem dotace měla být výměna „laboratorního dvouválce pro míchání a zpracování PVC směsí do formy fólie“.
Auditoři v dokumentu upozorňují také na jistou drzost tuzemských úřadů, které o dotaci rozhodly. Firmě premiéra ji totiž úředníci ministerstva průmyslu a obchodu přidělili jen pár dní po tom, co v České republice ukončili misi evropští kontroloři. Že peníze Babišově firmě přidělili, přitom přiznali až po roce, letos v květnu.
Evropští kontroloři v dopise, který před pár dny dorazil do České republiky, jasně konstatují, že tato dotace byla ministerstvem přidělena v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) Českému rozhlasu řekl, že o dotaci nic neví.
Auditoři v dopisu upozorňují, že prověřované dotace mířící do premiérova holdingu jsou nejen v rozporu se zákonem o střetu zájmů, ale obsahují i procesní a formální chyby. U prověřovaného vzorku dotací prý zjistili chybovost 67 %.
Poslanecká sněmovna měla v pátek projednat zákon o evidenci skutečných majitelů. Ten by v původní verzi ujasnil, kdo je skutečným majitelem firem. Jenže vláda Andreje Babiše, konkrétně má téma na starosti ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), do dokumentu vepsala doplněk, který paradoxně maskuje Babišův střet zájmů. Tato klička sice říká, že Babiš je majitelem svěřenského fondu, ale už není majitelem firem ve fondu. Takže by se vyhnul zákonu o střetu zájmů. Jde o zákon, který má platit ve všech zemích Evropské unie, jen v České republice si ho premiér uzpůsobil pro sebe a svůj byznys tak, aby ho nepostihl.
Nicméně, zákon sněmovna neprojednala. Opoziční strany se chystaly proti vládní verzi zákona tvrdě vystoupit. Zabránili tomu poslanci hnutí ANO, SPD, komunisté a ČSSD.