Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě by mohly skončit na konci letošního března. Policejní prezidium České republiky čeká na bezpečnostní analýzu, na jejímž základě rozhodne o úpravě nebo zrevidování opatření. Deníku FORUM 24 to řekl tiskový mluvčí Policie České republiky Jakub Vinčálek. Kontroly návštěvníků sídla českých prezidentů probíhají už od roku 2016. O jejich zrušení usiluje ministr Rakušan (STAN) i nově zvolený prezident Pavel.
„Na konci března bude další bezpečnostní analýza, ze které jakmile budeme mít výstupy, tak v návaznosti na to se buď upraví, nebo respektive zrevidují opatření, která na Hradě jsou,“ řekl deníku FORUM 24 tiskový mluvčí policie Vinčálek s tím, že k rozhodnutí je potřeba vyčkat na bezpečnostní analýzu.
Revize kontrol přijde vzápětí
Pokud by výsledky bezpečnostní analýzy byly příznivé a Policejní prezidium by rozhodlo o zrušení nebo úpravě bezpečnostních kontrol při vstupu na Pražský hrad, mohly by skončit možná ještě v březnu. Vše závisí na tom, kdy budou známy výsledky analýzy. „To (revize bezpečnostních kontrol, pozn. red.) je potom vzápětí. My jako policie to zpracováváme, ale využíváme i informací od jiných subjektů,“ vysvětlil Vinčálek.
O zrušení kontrol požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na konci minulého roku v otevřeném dopise prezident Miloš Zeman s tím, že je nyní nepovažuje za správné a v souladu se zájmy občanů. O budoucnosti kontrol ale musí rozhodnout policie. „Je to vždy v závislosti na aktuálním stavu. Neznamená to, že když jsou teď, tak je to neměnné,“ okomentoval pro deník FORUM 24 mluvčí policie.
Bezpečnostní kontroly byly na Pražském hradě zavedeny tři roky po prvním zvolení Miloše Zemana prezidentem v roce 2016. Půl roku před jejich zavedením nad sídlem prezidenta místo standarty zavlály rudé trenky, které tam vyvěsila umělecká skupina Ztohoven.
„V souvislosti s množícími se teroristickými útoky v Evropě byla urychlena koordinace systémové ochrany měkkých cílů, a proto jsme zvýšili i výkon služby v místech s vysokou koncentrací osob. Mezi tato místa patří i Pražský hrad a s ním spojené i přísnější kontroly, které provádíme v součinnosti s Hradní stráží,“ informovala v květnu toho roku policejní mluvčí Ivana Nguyenová.
Kontroly nechce ministr ani nový prezident
Zpočátku policie návštěvníkům prohledávala jen zavazadla. Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář ale v té době mluvil i o policejních ostřelovačích. Bezpečnostní rámy u vstupu z Hradčanského náměstí nainstaloval Hrad na konci srpna 2016. Ve vybraných dnech se tak na náměstí tvořily dlouhé fronty.
Plošné kontroly skončily v roce 2021, kdy se Hrad návštěvníkům otevřel po covidovém lockdownu. Volnost pohybu ale trvala jen pár dní, kdy policie kontroly na Hrad vrátila. O zrušení kontrol na Hradě usiloval s nástupem do úřadu i ministr vnitra Vít Rakušan, který vloni v lednu požádal o revizi všech bezpečnostních opatření. Policie si ale bezpečnostní opatření obhájila.
Na konci loňského roku o revizi kontrol požádala i Kancelář prezidenta. Policie měla podle Hradu udělat důslednou revizi bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu a zamezit tak tvoření front. Policie ale kvůli blížícímu se předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, adventu, uprchlické krizi a nelegální migraci kontroly ponechala beze změny.
O zrušení kontrol mluvil v předvolební kampani také nově zvolený prezident Petr Pavel. Ten chce Hrad otevřít lidem a pořádat na něm i kulturní akce a výstavy. Chce ale respektovat rozhodnutí bezpečnostních složek.
„Já jsem vždycky říkala, že se určitě budu bavit s bezpečnostními složkami a maximum možného se budeme snažit realizovat. Pražský hrad je pro mě sídlem českých králů, symbolem české státnosti a myslím si, že takové prostředí samo o sobě kultivuje lidi, a když tam budou chodit, tak si na to trošku sáhnou,“ okomentovala v rozhovoru pro deník FORUM 24 možné zrušení kontrol budoucí hradní kancléřka prezidenta Jana Vohralíková.