Už se zdálo, že se konečně od někoho z Hradu dozvíme pravdu o prezidentově zdravotním stavu. Dokonce to byl sám Miloš Zeman, který v rozhlasovém rozhovoru popsal, jak se mu nyní daří. Škoda, že se opět jednalo o výmysly, které vzápětí popřelo lékařské konzilium, které se zdravím hlavy státu zabývá. Další nucená hospitalizace a nejasná prognóza totiž skutečně nekorespondují s tím, co tvrdil prezident.
„Nevypadalo to dobře z jednoho velmi prostého důvodu, můj skutečný stav je založen na tom, že mi nechutná jíst a špatně trávím. No a kroky, které se tady v nemocnici udělaly, vedly k tomu, že už jsem zcela normální,“ řekl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1. Mnoho lidí to vzalo jako jasný signál toho, že je prezident fit a už se brzy přesune z nemocnice do Lán. Tam totiž plánuje jmenovat novou vládu Petra Fialy.
Zcela nepřekvapivě se ovšem vzápětí ukázalo, že hlava státu spíš vyslovila zbožné přání, než by hovořila o reálném stavu svého zdraví. Usvědčilo ji konzilium devíti lékařů, kteří konzultují prezidentův stav se zdravotnickým personálem Ústřední vojenské nemocnice. Ve svém vyjádření totiž jeden z jeho členů, Tomáš Zima, sdělil, že Zeman není schopen pracovat naplno a bez omezení. K onemocnění uvedl, že „je samo obtížně léčebně ovlivnitelné“.
Další podrobnosti sice neprozradil, ale o to se postaral jeden z jeho kolegů, renomovaný hrudní a břišní chirurg Pavel Pafko. Ten potvrdil informace o zavedení sondy do žaludku, která má prezidenta vyživovat. Podle Pafkových informací se hlava státu také musí připravit na další tři až čtyři týdny v nemocnici.
Znovu se tak ukázalo, že se nedá věřit nikomu z osazenstva Hradu, pokud hovoří o prezidentově zdraví. Jiří Ovčáček na sociální sítě psal o zdravém Zemanovi, ačkoliv neměl žádné informace o jeho stavu, kancléř Mynář ještě v pátek ráno mluvil o stále pracujícím prezidentovi. Ten už byl přitom v režimu, o němž mluvil Zima.
Že si Zeman tak trochu vymýšlí, muselo být jasné každému, kdo dění kolem jeho zdravotního stavu sleduje. Ústřední vojenská nemocnice je jedním z nejlepších zdravotnických zařízení v zemi, a nejde tak předpokládat, že by si zdejší kapacity neporadily s běžným nechutenstvím. S takovým problémem by se také Zeman nedostal na jednotku KARIM, kde byl připojován na přístroj Prometheus, který pomáhal jeho špatně fungujícím játrům.
Naprosto absurdní je představa, že by devět odborníků vytvořilo mezioborové konzilium, které by řešilo, proč prezident nejí. Že se nejedná o žádnou maličkost, naznačuje i pečlivě tajené složení skupiny, z níž veřejnost zná pouze jména Tomáše Zimy, Pavla Pafka a Petra Koláře. Není ani jasné, jaké obory členové konzilia zastupují, hovoří se jen o tom, že nechybí psychiatr.
Úzkostlivé embargo na informace či jejich lživé interpretování stále vzbuzují otázky, co se na Hradě a v Lánech poslední týdny, možná i měsíce, odehrává. Zatímco jasný důkaz o tom, že se hlavě státu skutečně daří líp, je zprávou pozitivní, podezření spojená především s Vratislavem Mynářem lze jednoznačně považovat za negativní a je třeba s nimi zacházet s největší důležitostí.
Pokud bude prezident v nemocnici ještě další tři týdny, bude nutné vyřešit spoustu drobných problémů, které by to mohlo způsobit vzhledem ke jmenování nové vlády. Důležité ovšem je, že Zeman chce vše udělat bez zbytečných průtahů a premiérem už určitě bude Petr Fiala. Logická je reakce senátu, který po pátečním rozhovoru prezidenta pro Frekvenci 1 upustil od možné aktivace článku 66, která byla ve hře.
Jedinou kaňkou tak zůstává chování Kanceláře prezidenta republiky, která zcela neakceptovatelně zamlčuje informace o zdravotním stavu hlavy státu a z nějakého důvodu zatajuje, zřejmě dlouhodobě, jak moc je Miloš Zeman nemocný.